"Sucuğun ve Pastırmanın Merkezi Sivas'ın Kızılca Köyüdür" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

  “Sucuğun ve Pastırmanın Merkezi Sivas’ın Kızılca Köyüdür”

Bu haber 21 Aralık 2019 - 9:56 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, I. Organize Sanayi Bölgesi’nde et ve et ürünleri imalatı yapan Güler Sucuk Pastırma Ltd. Şti. ziyaret ederek, firma yetkililerinden bilgi aldı.

Gezi ve incelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Vali Ayhan, Sivas’ın birçok marka değeri var. Bunlardan bir tanesi de sucuğumuz, pastırmamız ve kavurmamız. Sivas, geniş bir coğrafi bölge ve birçok yaylamız var. Dolayısıyla hayvancılık açısından da iyi bir noktadayız. Bu kapsamda ilimiz de et ve et ürünleri ile isim yapmıştır, iyi bir noktada olduğumuzda ortadadır” dedi.

“Sivas, Sucukta ve Pastırmada 1 Numaradır”

Ülkemizde birçok ilde sucuk ve pastırma yapan illerin olduğunu ancak Sivas’ın bu sektörde ilk sırada yer aldığını hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Sivasımız da, doğal, organik ve geçmişten beri bir kültürü olan markalarımız var. Bunları ziyaret ediyoruz. Değer üretenlere değer veriyor, ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda da Güler Sucuk Pastırma Ltd. Şti. ziyaret ederek, üretim aşamaları hakkında bilgi aldık. Sucuk denilince akla birkaç il geliyor ancak ilk akla gelen ilin Sivas olması gerekiyor. Çünkü Sivasımızın Kızılca köyünden dünyanın, ülkemizin dört bir tarafına pastırma, sucuk ustaları giderek, bilgilerini paylaşmışlar, bu ürünlerin markalaşmasını sağlamışlardır. Sucuğun, pastırmanın merkezi Sivas’ın Kızılca köyüdür. Dolayısıyla her şey kaynağında, yerinde güzeldir. Sucuk ve pastırma da Sivas, çok çok iyi bir noktadadır. Sivas’ın sucuğu ve pastırması Türkiye’de lezzeti ile tadıyla, kıvamıyla, organikliği ile bir numaradır. Bunu ispatlaya da biliriz” ifadelerini kullandı.

“Lider Takımın Lider Gıdaları”

Sivasspor’un lider olmasının altında yatan birçok unsur olduğunu da belirten Vali Ayhan, “İyi bir takım var, iyi bir yönetim var, iyi bir inanmışlık var, iyi bir taraftar kültürü var. Tabi onları da besleyen, gıdalandıran ürünlerimiz var. Bunlardan birisi de pastırmalarımız, kavurma ve sucuk gibi doğal ve organik ürünlerimiz. Lider takımımızın lider gıdaları var. Herkesi bu ürünleri tüketmeye, bu sektörün temsilcilerini, sofranın duayenlerini Sivas’a ve bu konuda araştırma yapmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.