Yeni yıl tedbirleri alındı. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Yeni yıl tedbirleri alındı.

Bu haber 31 Aralık 2019 - 14:44 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Sivas’ta , 2019 yılının son günü ve yılbaşı gecesinde güven ve asayişin sürdürülmesi hususunda ek tedbirler alındı. Bu kapsamda, güvenlik güçleri ve belediye ile birlikte hazırlıklar tamamlandı.

İl genelindeki yapılan hazırlıklar hakkında bilgi veren Sivas Valisi Salih Ayhan, Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığınca halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile alışveriş merkezlerinde, üniversite kampüsü çevresinde, il merkezi ve ilçe-köy girişlerinde,  şehirlerarası otobüs terminali ve tren istasyonunda çok sayıda güvenlik görevlisinin görev alacağını kaydetti.

İl sınırları içerisinde görev alacak emniyet güçleri hakkında bilgi veren Vali Ayhan, “85 trafik ekibi, 194 trafik personeli, 50 resmi ve sivil ekiple 760 personel, 1 hava aracı, 1 bomba arama köpeği ve 2 narkotik arama köpeği vatandaşlarımızın yeni yıla huzurlu girmesi için görev yapacak” dedi.

İlçe merkezlerinde ise 29 trafik ekibiyle 78 trafik personeli, 105 resmi ve sivil ekiple 611 personelin sahada olacağını vurgulayan Vali Ayhan, “Jandarma Bölgesinde de güvenlik güçlerimiz 13 trafik ekibiyle 37 trafik personeli, 109 resmi ve sivil ekiple 443 personel, 3 narkotik arama köpeği ve 1 tütün arama köpeği hizmet verecek” ifadelerini kullandı.

Sivas genelinde yılbaşı tedbirleri kapsamında; 127 trafik ekibiyle 309 trafik personeli, 264 resmi ve sivil ekiple 1814 personel olmak üzere, 1 hava aracı, 1 bomba arama köpeği, 5 narkotik arama köpeği ve 1 tütün arama köpeğinin mesai mefhumu gözetmeksiniz sahada olacağını ifade eden Vali Ayhan, “Şehir içi ulaşım tedbirleri en üst seviye çıkarılmış, ticari araç sürücülerine yönelik denetim ve uygulamalar sıklaştırılmıştır. Yeni yıl kutlamalarının yoğun olması beklenen eğlence mekânları, kamusal alan ve meydanlarda kontrol ve denetimler aralıksız devam etmektedir. Trafik kontrollerinde aşırı hız, hatalı sollama, yakın takip ve şerit ihlali gibi trafik kazalarının oluşmasında büyük rol oynayan kural dışı davranışların denetimlerine ağırlık verilecek, ayrıca, yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen sürücülerin müsait yerlerde dinlenmeleri sağlanacaktır.” dedi.

Halkın emniyeti kadar sağlığının da önemsendiğini anlatan Vali Ayhan, “Özellikle yılbaşı gecesi saat 24.00’ten sonra alkol denetimlerine ağırlık verilecektir. Denetimlerde belirlenen limitlerin üzerinde alkol aldığı tespit edilen sürücüler hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır. Devlet Hastanesinde nöbetçi doktor ve yeteri kadar yardımcı sağlık personeli bulundurulacak, acil sağlık hizmetlerine personel takviyesi yapılacaktır.” şeklinde konuştu.

Sağlık ekiplerinin 7/24 sahada olduğunu hatırlatan Vali Ayhan, “Acil sağlık istasyonlarımızda; il merkezimizde 12 ekip 36 sağlık çalışanı, ilçelerimizde 26 ekip 78 sağlık çalışanı İl Ambulans Komuta Kontrol Merkezi Başhekimliğimizde 10 sağlık çalışanı, Numune Hastanemizde 27’si doktor olmak üzere 217 sağlık çalışanı, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemizde 1 Diş Hekimi ve 1 Sağlık Memuru ile İlçe Hastanelerimizde 28’i doktor olmak üzere 119 sağlık çalışanımız yılbaşı gecesi nöbetçi olarak görev yapacaktır. Acil hallerde; 112 Acil Çağrı Merkezini arayan vatandaşlarımıza gerekli bilgilendirme, yardım ve kolaylıklar sağlanacaktır. Alınan tedbirler; Valiliğimiz Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezimizde (GAMER) takip ve koordine edilecektir. İlimizde yılbaşı günü ve gecesinin huzur ve güven ortamı içerisinde geçirilmesi, yeni yıla bir olumsuzluk yaşanmadan girilmesi için gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Yeni yılın; ülkemize, Sivas’ımıza ve tüm insanlığa sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.” ifadelerini kullandı.