"YENİ YILA MERDİVENALTI GIDALARLA GİRMEYİN" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

“YENİ YILA MERDİVENALTI GIDALARLA GİRMEYİN”

Bu haber 27 Aralık 2019 - 15:10 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

 Yılbaşı sofraları için hazırlıkların yapıldığı günlerde merdivenaltı yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini vurgulayanTESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yılbaşı sofraları için hazırlıkların başladığı bu günlerde vatandaşlarımız nereden ne aldığına çok dikkat etmeli. Yoğun bir alışveriş trafiği olacağı için merdiven altı sağlıksız ve ucuz yiyeceklerin satışı da bir hayli arttı. Yeni yıla hastanede ve sağlığını kaybetmek istemeyen vatandaşlarımız güvenilir alışveriş için merdiven altı yiyecek ürünleri yerine güvendiği esnafı tercih etmeli” dedi.

-“YILBAŞI SOFRALARINI SAĞLIKSIZ YİYECEKLERLE DONATMAYIN”

Merdivenaltıyiyecek satışlarının yılbaşı gibi özel günlere yakın zamanlarda piyasaya daha çok çıktığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yeni yıla sayılı günler kala o günkü sofralar için şimdiden hazırlıklar başladı, alışverişler yapılıyor. Bu alışveriş listesinin içinde kuruyemiş, şekerleme, çikolata, hindi, meyve gibi birçok gıda ürünü mevcut. Aynı zamanda evlerimizi, ağaçlarımızı süsleyen süsleme ürünleri de çok revaçta. Fakat özel günlerde bu ürünlere rağbet de arttığından, kalitesiz, kanserojen madde içeren, Uzakdoğu ürünleri gibi ucuzolan aynı oranda piyasaya çıkıyor. Merdivenaltı diye tabir edilen bu sağlıksız gıda ve süs ürünleri asla tercih edilmemeli. Yeni yıla hastanede, sağlığından olmuş bir şekilde girmeyi kimse istemez. Yalnızca ucuz diye alerji ve daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek süsleme ürünleri ya da ucuz diye bayat ve eski kuruyemiş ürünleri gibi gıda ürünleri alınmamalı” diye konuştu.

-“KALİTELİ VE GÜVENİLİR ALIŞVERİŞİN ADRESİ YILBAŞINDA DA ESNAFIMIZ”

Yılbaşı sofralarını güvenli ürünlerle donatmak için esnafın tercih edilmesi gerektiğine dikkati çeken Palandöken, “Merdivenaltı ürünler, ucuz ve kalitesiz yiyecek ve içecekler yerine güvenilir ve kaliteli alışveriş için esnafımız tercih edilmeli. Çünkü denetimi yapılmamış merdiven altı ürünlerin aksine esnafımız gerekli denetimleri yapılmış, hijyen kurallarına uygun olarak satış yapar. Aldığınız kuruyemişin taze, meyvenin kaliteli, süs eşyalarının sağlığa uygun olanının alınması ailemizin ve dostlarımızın sağlığını tehlikeye atmamak için tek şarttır. Esnafımız kendi yemediğini veya kullanmayacağı bir ürünü zaten vatandaşa satmaz. Yeni yıla içimiz rahat girmek için hazırlıklarını tamamlamış ve müşterisini bekleyen esnafımızdan alışveriş yapılmalı. Yalnızca göz boyamak ve satışları artırmak için fiyatlarının düşük tutulduğu ürünlerden kaçılmalı” şeklinde söyledi.