Doğaya yem bırakıldı. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Doğaya yem bırakıldı.

Bu haber 15 Ocak 2020 - 11:13 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Av ve yaban hayvanlarının doğal ortamlarında desteklenmesi, kış şartlarında yem ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü koordinesinde yemleme çalışması yapıldı. 

Tavra Deresi üzerindeki arazide yapılan yem bırakma faaliyetine Sivas Valisi  Salih Ayhan, Vali Yardımcıları Mehmet Nebi Kaya, Yeliz Yıldızhan, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İl Temsilcisi Özge Nihan Çubukçu, HAYTAP üyeleri ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü personelleri katıldı.

Vali Salih Ayhan, Sivas’ın yaban hayatı açısından zenginliğine dikkat çekerek bu konuda herkesin duyarlılık göstermesinin ve onların hayatta kalması için gayret gösterilmesinin önemini vurguladı.

Doğamızın Bereketi Her Mevsim Devam Etsin

Vali Ayhan, “Doğanın bir parçası olan hayvanlarımıza yönelik, ağır kış şartlarının yaşandığı bu dönemde ilimizde çok sayıda yabani hayvan bulunmaktadır. Kurumlarımız, yerel yönetimlerimiz ve vatandaşlarımız bu konuda duyarlılık göstermektedir. Bizlerde anlamı bir hareketle yola çıkarak doğaya yem bıraktık. Doğamızın bereketi her mevsim devam etsin istiyoruz. Tüm vatandaşlarımızın da hayvanlara yönelik duyarlı olmalarını istiyoruz. Hem hayvanlarımızın rahatça yem bulmaları, hem de bulamadıkları zaman şehir merkezine inerek insan sağlığını tehlikeye sokacak bir durum oluşmaması açısından bu etkinlik çok önemli. Bu kapsamda, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüzün 5.000 kg yemlik buğday, 1.000 kg balya saman, 1.000 kg yeşil yulaf balyası planlaması var. İlk etapta bin ton doğaya bırakıldı. Biz insanoğlunun nasıl yaşama hakkı varsa, doğada yaşayan canlılarımızın da yaşama hakkı var.” dedi.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İl Temsilcisi Özge Nihan Çubukçu da, duyarlı davranışlarından dolayı ilgili kurumlara teşekkür ederek, “Sayın Valimiz Salih Ayhan, konu hayvanlar olduğunda, kapılarını her çaldığımızda karşılık buluyoruz, her zaman yanımızda, destekçimiz” dedi. Konuşmaların ardından Vali Salih Ayhan ve beraberindekiler, doğaya yem bıraktı.