Selçuklu Sultanı Keykavus dualarla anıldı | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Selçuklu Sultanı Keykavus dualarla anıldı

Bu haber 07 Ocak 2020 - 12:16 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Ölümünün 800. yılında, Selçuklu Sultanı 1.İzzeddin Keykavus, Şifahiye Medresesi’ndeki türbesi başında dualarla anıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan anma programına Sivas Valisi Salih Ayhan ve eşi Zeynep Akkiraz Ayhan Hanımefendi, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, protokol üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Programda; Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Kaya,  Selçuklu Sultanı 1.İzzeddin Keykavus hakkında bilgi verdi. Türkiye Selçuklularının 10. Hükümdarı Sultan İzzeddin Keykavus’un 6 Kasım 1180 yılında Konya’da doğduğunu, sultanın 31 yaşında hükümdar olduğunu anımsattı. 9 yıl tahtta kalan ve 40 yaşında ise vefat eden sultanın kısa sürede Anadolu Selçuklu Devleti’ni dünyanın önemli ticaret merkezi haline getirdiğini anlatan Kaya, 1. İzzettin Keykavus’un pek çok hayır içerikli tarihi yapıyı geleceğe miras bıraktığını söyledi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise   Anadolu coğrafyasının İslamlaşması ve Türkleşmesinde 1.İzzeddin Keykavus’un önemli bir görev ifa ettiğini vurguladı.

“Onun Devrinde Adalet, Emniyet, Bolluk ve Refah Vardı”

Sivas Valisi Salih Ayhan da sultanı rahmetle andıklarını belirterek, “Selçuklu Sultanı 1.İzzeddin Keykavus sağlam bir iradeye sahip zeki bir devlet adamı idi. Kanunları adaletle tatbik eder, hiç kimsenin hakkına tecavüz etmezdi. Onun devrinde adalet, emniyet, bolluk ve refah vardı. Takip ettiği politika ile ülkesini dünyaya ve denizlere açan sahil ve limanlara kavuşturmuştu. Yaptığı anlaşmalarla ticaretin gelişmesini sağlamış, Haçlıların İstanbul’u işgaliyle ortaya çıkan durumdan çok iyi istifade etmiş, gerçekleştirdiği fetihlerle devletin nüfuz ve kudretini komşuları üzerinde hissettirmişti” dedi.

Sultanın iyi bir eğitim aldığını dile getiren Vali Ayhan, “Diğer Selçuklu Hükümdarları gibi o da iyi bir eğitim görmüş, engin ve yüksek bir kültüre sahip olmuş, o da babası gibi Farsça şiirler yazmıştır. Âlim ve şairleri himaye etmiş, onlara daima saygı göstermiştir” ifadelerini kullandı.

“Sivas’ta Dârü’şşifâ ve Dârü’ssıhha Adlı Hastane İle Tıp Fakültesini Yaptırdı”

İzzeddin Keykâvus’un adil, iyi huylu, cömert biri olduğunu belirten Vali Salih Ayhan, “1.İzzeddin Keykavus’un hayatının son seneleri hastalıklarla geçtiği için hekimlere ve tıbba önem veren müstesna yaratılış ve yetenekte bir hükümdardı. Sivas’taki Dârü’şşifâ ve Dârü’ssıhha adlı hastane ve Tıp Fakültesi onun tarafından yaptırılmıştı. Burada tabipler, cerrahlar ve göz hekimleri çalışmaktaydı. 614 (1217) yılında inşa edilen darüşşifanın vakıfları arasında Sivas’ta yetmiş dükkân, Ereğli’de de otuz dükkânla birçok köy bulunmaktaydı” diye konuştu.

“I.İzzeddin Keykâvus, ‘Sultânü’l-Galib’ ve ‘Sultânü’l-Kâhir’ Olarak Anılıyordu”

  1. İzzeddin Keykâvus ve kardeşi I. Alâeddin Keykubad zamanlarında dünyanın en mamur ve müreffeh ülkesinin Selçuklular olduğuna dikkati çeken Vali Ayhan, “Anadolu, İslâm âleminin en seçkin âlim ve sanatkârlarının toplandığı bir kültür merkezi haline gelmişti. Anadolu Selçuklu hükümdarlarının en büyüklerinden olan I.İzzeddin Keykâvus, ‘Sultânü’l-galib’ ve ‘Sultânü’l-Kâhir’ olarak anılıyordu” şeklinde konuştu.

Sultan I. İzzeddin Keykâvus’un 7 Ocak 1220 yılında Malatya Viranşehir’de veremden öldüğünde 40 yaşlarında olduğunu anımsatan Vali Ayhan, “Yerine sultan olan kardeşi I.Alâeddin Keykubad, ağabeyinin vasiyetini yerine getirerek Dârü’ssıhha’nın güney eyvanını türbeye dönüştürmüş ve onu Sivas’ta defnettirmiştir. Sultan I. İzzeddin Keykâvus’un hastalığı sırasında söylediği ve sandukasına yazılmasını vasiyet ettiği, fakat sandukasında bulunmayan Farsça iki beyit, Selçuknâme’de kayıtlıdır. Ölümünün 800. Yılında Selçuklu Sultanı 1. İzzeddin Keykavus’u tekrar rahmetle ve şükranla anıyorum.” İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, Vali Salih Ayhan’a Sultan I. İzzeddin Keykâvus’un hastalığı sırasında söylediği ve sandukasına yazılmasını vasiyet ettiği şiiri takdim etti.

Program; Sultanın kabri başında yapılan dualarla sona erdi.

Hüsnü Hat, Tezhip, Kat-ı ve Kalem İçi Sergisi Düzenlendi

Anma programının ardından Sivas Valiliği himayesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Şemsi Sivas-i İl Halk Kütüphanesi’nde hüsnü hat, tezhip, kat-ı ve kalem içi sergisinin açılışı gerçekleştirildi.  Ölümünün 800. yılında, Selçuklu Sultanı 1.İzzeddin Keykavus’un anısına düzenlenen sergi hakkında bilgi alan Vali Ayhan, emeği geçen sanatçılara teşekkür etti.