YARDIM TIRLARI YOLA ÇIKTI. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

YARDIM TIRLARI YOLA ÇIKTI.

Bu haber 28 Ocak 2020 - 8:58 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.

Sivas Belediyesi ve Ticaret Sanayi Odası tarafından hazırlanan ‘Yardım Tırları’ düzenlenen törenle deprem bölgesine uğurlandı.

Elazığ ve Malatya’da yaşanan depremin ardından tüm ülke de olduğu gibi ilimizde de yardımsever hemşerilerimiz elini taşın altına koydu. Bu kapsamda Sivas Belediyesi öncülüğünde ilgili kurumlarla koordineli bir şekilde düzenlenen kampanya çerçevesinde yardım merkezi itfaiye üssü olarak belirlendi. Cuma gününden itibaren yapılan yardımlar ise bugün düzenlenen törenle uğurlandı.

Kent Meydanı’nda düzenlenen törene Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Vali Salih Ayhan, TSO Başkanı Mustafa Eken ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Törende konuşan TSO Başkanı Mustafa Eken, “Ticaret Odamız ve borsamız tarafından başlatılan kampanya sonrasında toplanan malzemeleri deprem bölgesine gönderiyoruz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.” dedi.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise “Sivaslı hemşerilerimiz deprem anından itibaren gösterdikleri dayanışma neticesinde toplanan yardımları bugün deprem bölgesine gönderiyoruz. Doğal afetleri engelleme şansımız yok bu Allah’ın takdiri ancak bize düşen devlet olarak, millet olarak bu olaylara hazırlık yapmak. Cuma akşamı da gördük ki devletimiz deprem olur olmaz saha hakimiyeti tam bir şekilde bölgeye intikal etti ve zaman kaybetmeden gerekli çalışmaları başlattı.” ifadelerini kullandı.

Çalışmalara katılan ekiplere teşekkür eden Başkan Bilgin, “Deprem anından itibaren Elâzığ Valiliği ve Afat ile görüşerek ihtiyaç duyulan yardım malzemelerini tespit ederek oradaki kardeşlerimiz için kampanya başlattık. Bize belirtilen ihtiyaç listesi battaniye ve ısıtıcıydı. Bu noktada hemşerilerimizden battaniyeleri ve ısıtıcıları temin ederek bu tırı hazırladık.” dedi.

Başkan Bilgin, vatandaşlardan ayni yardım yerine nakdî yardım yapmalarının doğru olacağını belirterek “Bunun için Kızılay ve Afat tarafından başlatılan kampanyalara destek verilebilir bölgede ihtiyaç duyulan malzemeler çok farklı olabiliyor.” ifadesini kullandı.

Son olarak Başkan Bilgin, Sivas Halk Otobüsleri Kooperatifinin Kızılay’a 15 bin liralık yardım yaptığını aynı zamanda Kangal Esnaf Odaları ısıtıcı ve battaniye yardımlarının da Sivas Belediyesi vasıtasıyla bölgeye ulaştırılacağını kaydetti.

Vali Salih Ayhan ise “Millet olarak acı da sevinçte tek vücut olabiliyoruz. Yaşanan Afet sonrası kriz yönetimi oldukça iyiydi. Arama kurtarma faaliyetleri oldukça verimli gerçekleştirildi. Kriz sonrası toplumsal rehabilitasyona ihtiyaç vardı ve milletimiz oraya yardım etmek için mücadele etti. Yapmış olmak için değil ihtiyaca uygun yardımlar toplandı.  Ve bugün Sivas’tan Elazığ’a ve Malatya’ya gidiyor.” ifadesini kulandı.