2019´da 710 Bin Denetim Yapıldı | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

2019´da 710 Bin Denetim Yapıldı

Bu haber 24 Şubat 2020 - 8:19 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.

Trafik güvenliğinin sağlanması ve yaşanılan sorunların çözümüne yönelik olarak, İçişleri Bakanlığı tarafından tüm ülkede eş zamanlı olarak yapılan ´Şehirler arası Otobüs Kazaları ve İlgili Kurumlarla Değerlendirme Toplantısı´ Vali Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya; İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık, ilgili kurum müdürleri, otobüs firmalarının yetkilileri ve diğer ilgililer katıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri ilk olarak yolcu taşımacılığının genel durumu, trafik kazaları ve sonuçları ile otobüs denetimleri, şoförler ve sektöre yönelik tespitler hakkında sunum yaptı.

Sunumda 2918 Sayılı KTK´nın 78/1A maddesine göre araçlarda, emniyet kemeri takılmasının zorunlu olduğunun altı çizilerek, emniyet kemeri kullanmanın kazalarda ölüm oranını yüzde 75-80 düşürdüğüne dikkat çekildi.

“HEPİMİZE GÖREV DÜŞÜYOR”

Otobüs kaptanlarının, host ve hosteslerin vatandaşlara en iyi hizmeti vermesi gerektiğini dile getiren Vali Ayhan, “Şehirler arası yolcu taşımacılığında güvenliğin sağlanması için hepimize görev düşüyor. Bu görevin gereğini yerine getirmek, tüm paydaşların gereken sorumluluğu taşımasıyla mümkündür. Bu yönde yapılan çalışmalar ve uygulamalar, kaza nedenli ölümler ve ciddi yaralanmaların en aza indirilmesini, bu kazalardan kaynaklı sosyo­ekonomik kayıpların yanı sıra bireyi, toplumsal hayatı ve kamu güvenliğini tehdit eden risklerin ortadan kaldırılmasını hedeflemektedir. Telafisi mümkün olmayan ağır kayıplara yol açan otobüs kazalarının önlenmesi, konuya daha fazla dikkat çekilerek toplumsal farkındalığın artırılması, yol ve trafik güvenliğine katkı sağlayacak görüşlerin alınması, sorunların işbirliği ve koordinasyon içerisinde çözülmesine yönelik olarak bu toplantıyı planladık.” dedi.

Seyir halinde cep telefonu kullanmanın yasak olduğunu hatırlatan Vali Ayhan,  cep telefonu kullanımının; sürücülerde dikkat dağınıklığı, algılamada zorluk ve sürücü reaksiyon süresinde uzamaya sebep olduğunu söyledi.

2019 yılında 710 bin 160 denetim yapılarak, EGM tarafından bildirilen hedef bazlı denetim sayılarına ulaşıldığını kaydeden Vali Ayhan, 2019 yılında drift ve abartı egzoz konularında yapılan etkin denetimlerde de 137 araç ve sürücü hakkında idari işlem yapılarak caydırıcılığın sağlandığını dile getirdi.

Vali Salih Ayhan, jandarma bölgesi kazaları da dâhil olmak üzere Sivas´ta bir önceki yıllara oranla 2019 yılında yüzde 12 oranında azalma olduğunu sözlerine ekleyerek, duyarlılık gösteren ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti.