Aşılama kampanyası başlatıldı | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Aşılama kampanyası başlatıldı

Bu haber 21 Şubat 2020 - 6:45 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.

İlimiz genelinde hayvan hastalıkları ve zararlıları ile mücadele programı kapsamında Şap ve LSD (Sığırların Nödüler Ekzantemi) aşılama kampanyası başladı.

Bu kapsamda Vali Salih Ayhan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ ve SİVTAŞ Genel Müdürü Hakan Bozbıyık merkez Kabasakal köyünde Şahin Tarım Süt Sığırcılığı İşletmesi´ni ziyaret etti.

“MODERN TARIM VE HAYVANCILIK GİTTİKÇE ARTACAK”

İşletmeyi gezerek tesis sahibi Adem Şahin´den bilgi alan Vali Ayhan, tesisin gurur verici olduğunu ifade etti. Tarımda iyi bir noktaya gelindiğini  belirten Vali Ayhan, “Türkiye´de 20 yıl öncesine gittiğimizde 50 haneli bir köyün yaptığı hayvancılığı tek başına yapmaktadır. Bu da tarımda iyi noktalara geldiğimizin göstergesi. İlimizde de bu manada çiftliklerimiz var ve sayısı da artmakta. İlimizde 700 bine yakın küçükbaş ve 400 bin civarında büyükbaş hayvanımız var ve bu sayıda gittikçe artmaktadır. Modern tarım teknolojilerinin, modern hayvancılıkla ilgili yapılan çalışmaları hem yerinde görmek hem de buna vurgu yapmak için buradayız” dedi.

AŞI ZORUNLU

Tarım ve Orman Bakanlığı Şap Aşılama Programı kapsamında 2020 yılı İlkbahar Dönemi Şap ve LSD aşılama döneminin başladığını belirten ve hastalığın ´İhbarı mecburi hastalıklar´ listesinde yer aldığına dikkat çeken Vali Ayhan, “Çiftçilerin muzdarip olduğu, verimi düşürdüğü ve ciddi kayıpların olduğu hastalıklara sebep olmaktadır. Hastalık sığırlarda verim kayıplarına, deride hasara, kısırlığa hatta ölümlere yol açıyor. Bu nedenle hayvan sahiplerinin işletmelerindeki hayvanları aşılatmaları zorunlu. Veterinerlerimiz hem hayvan hastalıklarının önüne geçmek hem de çiftçilerimizin duyarlılığını arttırmak için buradalar” diye konuştu.

“EMEK VERENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Çiftçilerin aşı konusunda duyarlı olması gerektiğine değinen Vali Ayhan, “Ciddi bir mal kaybı ve verim düşüklüğü olmaması için bu konuda hassas olmaları lazım. İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz bu konuda gerekli bilgilendirmeyi ve desteklenmeyi yapmaktadır. Sivas tarımda çok çok iyi noktaya gelecek, buna inanıyoruz. Emek veren herkese teşekkür ediyorum, çiftçilerimize bol kazançlar diliyorum” dedi.

Vali Salih Ayhan, daha sonra Sivas-Kayseri karayolunda bulunan Özkanlar Un Fabrikası´nı ziyaret etti. Fabrikanın üretim kapasitesi ve pazar alanları hakkında fabrika sahibi Mesut Özkan´dan bilgi alan Vali Ayhan, “Şehrimizin ekonomisine sağladıkları katkıdan dolayı firma yetkililerine teşekkür ediyoruz” ifadesini kullandı.