Bilgilendirmeye Devam Edeceğiz | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Bilgilendirmeye Devam Edeceğiz

Bu haber 06 Şubat 2020 - 8:08 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası´na kayıtlı üyelere yönelik ‘Güneş Enerjisi Çatı Projeleri´ bilgilendirme semineri düzenlendi. Programda konuşan STSO Başkanı Mustafa Eken, “Odamız Genç Girişimciler Kurulu tarafından üyelerimize yönelik güneş enerjisi çatı projeleri seminerinin son derece yerinde olacağını düşündük. Biz üyelerimizi çağın gereksinimleri doğrultusunda bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bu seminerimizin de enerjisi yüksek ve hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) öncülüğünde Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu tarafından ‘Güneş Enerjisi Çatı Projeleri´ bilgilendirme semineri düzenlendi.
STSO Konferans Salonunda düzenlenen programa Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, STSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken  ile odaya kayıtlı üyeler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan STSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, “Teknolojik yeniliklerin yaşanması, hayatın içinde var olan ve karşı konulamaz değişimler doğal olarak hukuk bilimine de yön vermektedir. Bu doğrultuda, yenilenebilir enerji hukuk disiplini ülkemizde yeni yeni tanınmasına rağmen hızlı yol almaktadır. Bu kapsamda güneş enerjisi çatı projeleri yenilenebilir enerji kapsamında hızlı bir şekilde uygulanmaya başlamıştır. Güneşin konumu ve yıl içerisindeki güneşli gün sayısı açısından güneş enerjisi üretimine son derece uygun olan Sivas´ta, Odamız Genç Girişimciler Kurulu tarafından üyelerimize yönelik güneş enerjisi çatı projeleri seminerinin son derece yerinde olacağını düşündük. Bilgi eksikliğimiz var. Yatırım yapmayı düşünen görüştüğümüz firmalar var. İzleyeceğimiz bir yol yok. Bu konuda eksiğimiz var. Organize Sanayi Bölgemizde ciddi gelişmeler var. Valimiz ile birlikte orada güzel bir sistem kuracağız. Bu seminere katılan katılımcıların hepsi bu konuda bilgi sahibi olacak ve eminim ki çok ciddi anlamda gelişme olacak. Sizleri bilgilendirmek amacıyla işinde uzman firma yetkilileri buradalar. Bu sistemin faydaları, ekonomik getirileri nelerdir? Bunları kendileri bize izah edecekler. Biz üyelerimizi çağın gereksinimleri doğrultusunda bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bu seminerimizin de enerjisi yüksek ve hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

“GES PROJELERİNİ YAPIYORUZ”

Ticaret ve Sanayi Odasını ve Genç Girişimciler Kurulunu tebrik ederek sözlerine başlayan Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise “Ülkemizin ihtiyacı olan bir alanda sektörü ve yatırımcıyı bilgilendirmek adına böyle verimli ve sonuç alabilecek bir toplantı düzenledikleri için huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Ülkemizde bu alanda çok büyük gelişmeler var. Yenilenebilir enerji noktasında güneş ve rüzgar enerjisi özellikle de çatı projeleri ile ilgili güzel gelişmeler var. Maalesef ilimiz bu noktada yeterli yatırımı alamadı. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan işletmelerimizin hem ülke hem de kendi ekonomisine katkı sağlayabilecekleri bir sektör. Yenilenebilir enerji noktasında tüm kurum ve kuruluşlarımızın belirli bir noktada yatırım yapması lazım. Biz de Sivas Belediyesi olarak kendi enerjisini kendi üreten bir belediyecilik ortaya koyduk. Belediyenin kurulu güç kadar enerjisini karşılamak üzere GES projelerini yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE”

“Öncelikle böyle bir program tertip ettikleri için Sivas Ticaret ve Sanayi Odamıza teşekkür ediyorum” diyen Vali Salih Ayhan da “Bu tür seminerlerin ciddi anlamda faydası olduğunu düşünüyorum. Hem potansiyeli hem de temel amacı görmek açısından çok önemli. Sivas yenilenebilir enerji kaynakları açısında Türkiye´de en önde olan illerimizden bir tanesi. GES, RES gibi alanlarda Türkiye ortalamasının üzerinde. Sivas enerji üretiminde kendi toplam iç tüketiminin 3 kat daha fazlasını üretmektedir. Böylesine güçlü bir potansiyelimiz var. Bu potansiyeli biliyoruz, bunu enerjiye dönüştürmek istiyoruz. Enerji çağın en büyük ihtiyacı. Dış ticaret açığımızda çok önemli bir yer tutmaktadır” ifadelerini kullandı.
Protokol konuşmalarının ardından STSO Genç Girişimciler Kurulu İcra Kurulu Üyesi Çağrı Eken, konu hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Eken, “12 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan lisanslı elektrik üretim yönetmeliği kapsamında çatılarda kullanılabilir alana göre, tüketim tesisinin çatısına aboneliklerin sözleşme gücü kadar GES kurulabilir, ihtiyaç fazlası satılabilir hale gelmiştir. Kamu kurum ve kuruluşları tüketim tesislerinin yanına bağımsız bir araziye sözleşme gücü kadar GES kurulumu yapabilirler” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Türkiye´de önde gelen firmaların yetkilileri, programa katılanlara çatı projeleri hakkında sunum yaptı.