“Birlikte Çalışacağız” | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri
SON DAKİKA

“Birlikte Çalışacağız”

Bu haber 20 Şubat 2020 - 5:29 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Merkez okul müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında konuşan Vali Salih Ayhan, “Geleceğin huzurlu, güvenli ve büyük Türkiye´sinin inşasında rol alacak gençlerimiz ve çocuklarımız sizlerin ellerinde şekillenecektir. Anadolu´da güzel bir söz vardır; yalnız taş duvar olmaz. Onun için dün olduğu gibi bugün de hep birlikte ülkemiz için, Sivas´ımız için birlikte çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Vali Salih Ayhan başkanlığında Okul Müdürleri Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Valilik Konferans Salonu´nda merkez okul müdürlerinin katılımıyla yapılan toplantı, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´nın açılış konuşmasıyla başladı.

2019 yılında tamamlanan ve devam eden projeler ile 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ilişkin sunum yapan İl Müdürü Savaşçı, İl Özel İdaresine fiziki altyapıda gerçekleştirdiği katkılardan dolayı teşekkür etti.

“GENÇLER SİZLERİN ELLERİNDE ŞEKİLLENECEK”

İl Milli Eğitim Müdürü Savaşçı´nın ardından okul müdürlerine ve il milli eğitim müdürlüğü yöneticilerine seslenen Vali Salih Ayhan ise okulları birbiriyle yarıştıran bir mantık yerine kendi içerisindeki gelişimini baz alan bir anlayışı benimsediklerini belirterek “Sizlerden idare değil, yönetişim yapmanızı bekliyorum. Çünkü geleceğin gençleri sizlerin ellerinde şekillenecektir” dedi.

Tüm okul yöneticilerini bir eğitim neferi olarak gördüğünün altını çizen Vali Ayhan, “Varlığının idrakinde olmayanlar, geleceği inşa edemezler. Mazisini kavrayamayanlar, istikbale yürüyemezler. Tarihimizde kılıçla kalem hep birlikte yol almıştır. Anadolu sadece orduların muzaffer komutanları, akıncıların seferleri ile değil aynı zamanda âlimlerin, ariflerin, mutasavvıfların ilim ve hikmet seferberlikleriyle vatan kılınmıştır. Eğitim, sadece çağın bir gereksinimi değil, geçmişin bize yüklediği bir sorumluluk; eğitim geleceğe uzandığımız bir köprüdür. Bu nedenle eğitimde sorumluluk sahibi olan makamlar, yaptıkları işi sadece tamamlanması gereken bir mesai olarak göremezler. Öğretmenlerimiz için de yöneticilerimiz için de durum böyledir. Öğretmenlik mesleğini icra ederken, eğitim yöneticiliği görevine de talip olan sizlerin elbette taşıdığınız bu sorumluluğun farkında olduğunuza inanıyorum” diye konuştu.

“ZAMANIN ESİRİ OLMAK BÜYÜK ZAFİYETTİR”

Yeni dönemde geçmişin alışkanlıkları ile hareket etmenin mümkün olmadığının altını çizen Vali Ayhan; “Her dönemin bir ruhu vardır.  Zamana direnmek de zamanın esiri olmak da bir yönetici için büyük zafiyettir. İyi bir yönetici zamanı okuyan, sorgulayan, seçici, değişimlerin kölesi değil, sahibi olan bir anlayışta olmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığımız 2023 Vizyon Belgesi ile bir felsefe, bir yol haritası ortaya koymuştur. Milli Eğitim Müdürlüğümüz şehrimizin ihtiyaçlarını ve potansiyellerini göz önüne alarak 2023´e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketini başlattı. Birçok defa ifade ettiğim gibi Bakanlığımızın ortaya koyduğu vizyonu en iyi anlayan ve yorumlayan illerin başında Sivas geliyor. Bu elbette sizlerin ortak bir hedefe inanmanız ile mümkün oldu.” ifadelerine yer verdi.

“HAYALİMİZ GÜÇLÜ BİR GELECEK”

“Eğitimi, küçük küçük pek çok parçanın bir araya gelmesiyle oluşan büyük bir yapboz gibi görüyorum” diyen Başkan Bilgin, “Ben parçaların hepsini tek tek biliyorum ve bir yılı aşkındır da uygun parçaları uygun yerlere koymak için birlikte çalışıyoruz. Bu büyük resmi bizler ve sizler birlikte el ele omuz omuza vererek tamamlayacağız. Hayalimiz eğitimde başarılı bir Sivas ve güçlü bir gelecek. Her okulun elbette ayrı bir okul iklimi var. Fakat şehrimize bütüncül bir şekilde baktığımızda bir ahenk görmemiz gerekiyor. Bu şehri başarıya ulaştıracak gücün bu insicam olduğunu unutmamalıyız. Okul yönetiminde de bu anlayışı hâkim kılmanız gerekiyor. Okulun her öğretmeni, her öğrencisi, her velisi kendini o okulun bir parçası olarak görmüyorsa emin olun bazı noktalarda hala eksiğimiz var demektir.  Sizler yöneticiliğinizden önce öğretmensiniz. Bir öğretmen olarak okul yönetiminden ne beklersiniz? Her birinizin çocukları, yeğenleri belki de torunları var. Bir veli olarak çocuğunuz bulunduğu okulun nasıl bir okul olmasını istersiniz?” ifadelerini kullandı.

Yönetime talip olmanın aynı zamanda büyük bir vebali de beraberinde getirdiğinin altını çizen Vali Ayhan; konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “Bu öyle bir vebal ki ülkenizin geleceği ile doğrudan ilgili. Her bir yöneticimizin önce sürekli olarak kendini bu anlamda sorgulaması gerektiğini düşünüyorum. ‘Bu okulda yönetici olmam okulda nasıl bir fark yaratıyor?´ sorusunu kendisine sormasını istiyorum. Çünkü en büyük denetimin kişinin sahip olduğu vicdanı olduğunu düşünüyorum. Milli Eğitim Bakanlığında görev yapmış bir yönetici olarak, okullara verdiğim önemin hepiniz farkındasınızdır. Her gün okul ziyaretleri yapmaya özen gösteriyorum. Öğretmenler odasında, eğitim neferlerimizle bir araya geliyorum. Ziyaretlerimde çok farklı okul iklimleri ile karşılaşıyorum. Çocuklarla, öğretmenlerle konuştuğumda, okulun genel yapısına baktığımızda okul ile ilgili birçok şeyi görebiliyoruz.”

Yeni Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin, enerji kaybına yol açan düzenlemelerin hızlı ve etkin şekilde yapılabilmesine imkân sağladığına dikkat çeken Vali Ayhan, “İtimadın, takip ve kontrole mani olmadığı anlayışıyla kurumlarımızın faaliyetlerini yakından izliyoruz. Böylece aksaklıkları ve eksiklikleri vakitlice belirleyerek çözüm yolları bulma ve hızlıca hayata geçirme imkânı elde ediyoruz. Biz denetim ve değerlendirmelerimizde, okulları birbiriyle yarıştıran bir mantık yerine kendi içerisindeki gelişimini baz alan bir anlayışı benimsiyoruz. Okul yöneticiliğine, orkestra şefliği olarak bakıyorum. Çok büyük ustalar orkestrayı yönetirken elinde batonu bile tutmazlar, yani kontrol etmezler. Eğer kontrol temelli bir durum varsa orada idarecilik vardır, yöneticilik yoktur. Sizlerden idare değil, yönetişim yapmanızı bekliyorum. Eğer yöneticilik bir şekilde bizi sürecin içinden çıkarmıyorsa, dışarıdan bakma fırsatı vermiyorsa gerçekten yöneticilik değildir” dedi.

Öğretmenler sayesinde öğrencilerin dinamik, açık fikirli, üretken, aynı zamanda da sorumlu fertler olarak yetişeceğini kaydeden Vali Ayhan, “Eğitim-öğretim kurumları da nesillerin tasarlandığı ve inşa edildiği yerlerdir. Böylesine önemli bir konuda en küçük bir ihmale, aksaklığa ve yanlışlığa tahammülümüz olamaz. Çünkü geleceğin huzurlu, güvenli ve büyük Türkiye´sinin inşasında rol alacak gençlerimiz ve çocuklarımız sizlerin ellerinde şekillenecektir. Anadolu´da güzel bir söz vardır; yalnız taş duvar olmaz. Onun için dün olduğu gibi bugün de hep birlikte ülkemiz için, Sivas´ımız için birlikte çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Toplantının sonunda okul müdürlerinin sorularını yanıtlayan, talep ve önerilerini not alan Vali Ayhan, “Öğretmenlerimizin ve sizlerin gayreti, velilerimizin desteği ile birlikte başaracağız. Rabbim heyecanımızı kavi eylesin” açıklamasında bulundu.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.