Çiftçilerin Yüzü Güldü | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Çiftçilerin Yüzü Güldü

Bu haber 18 Şubat 2020 - 6:55 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

Geçen hafta Sivas´a yağan kar ile kırsal alanlarda kar kalınlığı 1 metreye ulaştı. Son yıllarda kuraklık sebebiyle büyük sıkıntılar çeken çiftçiler ise kar yağışı sonrası 2020 yılı için umutlandı.

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, kar yağışını değerlendirerek, bu yılın bereketli bir yıl olacağını ifade etti.

Sivas´ın yaklaşık 7-8 yıldır bu kadar yoğun kar yağışı görmediğini dile getiren Başkan Çetindağ, “Şehrimiz tarım ve hayvancılık şehri. Bu nedenle kar yağışı çok büyük önem arz ediyor. Kurak mevsimler geçirdik. Barajlarımız boşaldı, yeraltı sularımızda tükenme oldu. Bunları yaşadık. Sivas coğrafi bakımdan Türkiye´nin en büyük illerinden bir tanesi. Bizim sulu tarımımız yüzde 30.  Yüzde 70 sulanabilir arazi değil. Bu yağan kardan dolayı da barajlarımız suya kavuşmuş olacak, yeraltı kaynak sularımız dolacak. İnsanlarımız karın yağmasından dolayı şehir merkezlerinde sıkıntılar yaşıyor ama inşallah faydasını 2020 yılının sonunda göreceğiz. Çünkü kara göre bereket olacak” dedi.

Sivas´ın kurak bir iklime sahip olduğunun altını çizen Başkan Çetindağ, “Yağış az alan bir memlekette yaşıyoruz ama karın yağması demek bunun bir nebze de olsa buradan karşılanacağı anlamına gelmektedir. Ben ve tüm çiftçilerimiz şu an çok sevinçliyiz. Yıllarca görmediğimiz karı Sivas´ımızda gördük. Bu kar bereket demek, 2020 yılının inşallah kurak geçmeyeceği demek. Sivas tarımının, hayvancılığının inşallah daha iyiye gideceğine adım kadar eminim. Son yıllarda arazide dereler kurumuştu, barajlar kurumuştu, kuşların dahi içecek suları kalmamıştı neredeyse.  İnsanlar kuyularla tabandaki suları çıkartıyorlardı, artık o sularda azalmaya başlamıştı. Çiftçimiz buğdaylarını ekti, 10´uncu ayda tohumunu saçtı ama araziyi kar örtmemişti. Kar arazi için bir yorgan görevi görüyor. Bu karın araziyi örtmesiyle birlikte  bahar geldiği zaman çiftçimiz daha çok sevinecek. Meralardaki otlak arazimizin bol olması gerekiyor, kar da bunu sağlıyor” ifadelerini kullandı.