"Çözüm Odaklı Çalışıyoruz" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

“Çözüm Odaklı Çalışıyoruz”

Bu haber 28 Şubat 2020 - 6:08 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Biz bu şehre hizmet ederken tek hedefimiz kamunun menfaati ve milletimizin memnuniyeti. Bunu yaparken de kamu kurumlarına takılmadan mevzuatın el verdiği ölçüde çözüm odaklı yaklaşarak istişareye ve eleştiriye açık bir çalışma yürütüyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, dün gerçekleştirilen  Altyapı-Çevre ve Şehircilik Çalıştayı´nda Esentepe, Eski Sanayi kentsel dönüşüm projeleri ile Kızılırmak ve Kale projesi gibi Sivas´ın geleceğini yakından ilgilendiren çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sürekli imar tadilatı yapılmasının belediyecilik açısından sorun oluşturduğunu belirten Başkan Bilgin, “Belediyemiz tarafından imar revizyonu yapılmış daha sonraki dönemlerde de mahkeme kararlarıyla çeşitli tadilatlar görmüş 20 Şubat 2020´de yayınlanan kanunla birlikte Türkiye genelinde yatay mimari zorunlu olacak” dedi.

Çarpık kentleşmenin önüne geçilmesi için yapılacak çalışmaları da sıralayan Başkan Bilgin, “Eski Sanayi Kentsel Dönüşümünde toplamda 80 bin m2´lik alanda 2000 yılından itibaren süregelen Kentsel Dönüşüm çalışmaları ile 2015 yılında başlayan 97 hektarlık alanda yapılacak olup her iki alanda da hak sahipleri ile yapmış olduğumuz istişareler devam etmektedir” diye konuştu.

Yeni bir nikâh salonu yapılacağını da belirten Başkan Bilgin, “Eski stat bitişiğindeki arsaya, 5400 m2 inşaat alanlı yeni nikâh salonu yapılmasına yönelik proje hazırladık. Nikâh salonu 3 adet farklı ebatta çok amaçlı salondan oluşmakta sosyal donatılar ve millet bahçesi ile bağlantılı bir şekilde tamamlanacak bir çalışmadır” açıklamasında bulundu.

Yeni İtfaiye Binası yapılacağını da kaydeden Başkan Bilgin, “Şehrin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 5000 m2 inşaat alanına sahip modern bir itfaiye merkezi olarak tasarlanıp, eski otobüs depolama alanı yerine yapılması planlanmaktadır” şeklinde konuştu.

Millet Kıraathanelerinin yapılmasının planlandığını belirten Vali Ayhan,  “Vatandaşlarımızın kitap okuyup hoşça vakit geçirebilecekleri mekânlar olarak planlanmıştır. Şehrimizdeki tüm bölge parklarının içerisine yapılacaktır.” şeklinde konuştu.

Gençlik ve hanımlar kültür merkezi projelerine ilişkin konuşan Başkan Bilgin, “Fatih, Alibaba ve Şeyhşamil Mahallelerinde planlanmıştır. Proje içerisinde; atölyeler, çok amaçlı salon, spor salonu, kütüphane ve okuma salonu yer almaktadır. Çeşitli kültürel ve eğitime dayalı etkinliklerin yapılabileceği derslikler tasarlanmıştır” diye konuştu.

Amatör Spor evlerine bu yıl başlanacağını kaydeden Başkan Bilgin, Perakende Sebze Halinde cephe düzenlemesi yapılması planlandığını kaydederek şehrin muhtelif mahallerinde çok fonksiyonel semt pazarları oluşturulacağını kaydetti.

Kale projesinin son zamanda yapılmış en önemli proje olduğunu belirten Başkan Bilgin, “Projenin geldiği aşama kapsamında destek veren herkese teşekkür ederek proje tamamlandığında içiriğini ortak akıl ve istişareyle işlevsel hale getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Meydan ve mesire alanları çalışmalarını da anlatan Başkan Bilgin, sit alanlarında tarihi ve kültürel alanların restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarının yapılacağını ifade etti.

Başkan Bilgin, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “Biz bu şehre hizmet ederken tek hedefimiz kamunun menfaati ve milletimizin memnuniyeti. Bunu yaparken de kamu kurumlarına takılmadan mevzuatın el verdiği ölçüde çözüm odaklı yaklaşarak istişareye ve eleştiriye açık bir çalışma yürütüyoruz. Hizmet edenler her zaman eleştirilebilir belki bu şehrin önündeki en büyük engel eleştirinin anlamını bilmemektir. Eleştiri her şeye kötü demek değil yön göstermektir. Belediye Başkanı olarak yapılan eleştiriler bize yol gösteriyorsa, eksikliğimizi ortaya koyuyorsa yapılacak işin daha kaliteli hale getirilmesini sağlıyorsa kimden gelirse gelsin başımızın üstünde yeri vardır. Ama eleştiri sadece üretilen hizmeti değersizleştirmek sadece ‘ben varım beni muhatap al´ anlayışıyla yapılıyorsa güler geçeriz, ona takılmayız. Anlayışımız en ufak alkışla havaya girmemek en ufak eleştiriyle moral bozmamak. Biz milletimizden aldığımız güçle bu millete hizmet etmek için yola çıktık. Hayırlı işler yapınca dua alacağımızı biliyoruz. Asıl olan görevimizi iyi yapmak ve bu süre sona erdiği zaman kubbede hoş bir seda bırakmak.”