Din görevlilerine mesaj | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Din görevlilerine mesaj

Bu haber 26 Şubat 2020 - 8:59 'de eklendi ve 34 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sivas İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Din Görevlileri ve Kur’an Kursu Öğreticileri Şubat Ayı Değerlendirme Toplantısına katıldı. 

İl genelinde hizmet veren imam-hatip, müezzin-kayyum ve Kur’an kursu öğreticilerinin yer aldığı toplantıda konuşan İl Müftüsü Yusuf Akkuş, faaliyetleri hakkında bilgi vererek, Din Görevlileri Performans ve Rehberlik adlı internet sitesinin de tanıtımını yaptı.

“Din, İlim, Ahlak ve Adalet Bizi Millet Olarak Ayakta Tutar”

Programda imam-hatip, müezzin-kayyum ve Kur’an kursu öğreticilerine seslenen Vali Salih Ayhan, milli ve manevi değerlerin önemine vurgu yaparak “Nasıl kökleriyle irtibatı kopan bir ağacın ayakta kalması mümkün değilse, medeniyet değerleriyle bağı zayıflayan bir toplumun da varlığını sürdürmesi imkânsızdır. Din, ilim, ahlak ve adalet bizi millet olarak ayakta tutan taşıyıcı sütunlardır. Sizlerden; millete öncülük, rehberlik etmenizi bekliyoruz, insanların derdi, sıkıntısı ve sevinciyle hemhal olmanızı istiyoruz.” dedi.

“Mihrap, Minber, Kürsü, İrşat ve Tebliğ Sizlere Emanettir”

Paylaşmanın yerini bencilliğin, dayanışmanın yerini yıkıcı rekabetin, diğerkâmlığın yerini umursamazlığın, mahremin yerini teşhirciliğin, tevazünün yerini kibrin, merhametin yerini vicdansızlığın, evliliğin yerini gayrimeşru ilişkilerin aldığı zorlu, sıkıntılı, garip bir dönemin kıskacına gençleri ve insanları bırakmayacaklarını vurgulayan Vali Ayhan, “Bu manzarayı hiçbirimizin bilhassa da sizler gibi sorumluluk sahiplerinin uzaktan seyretme lüksü yoktur. Mihrap, minber, kürsü, irşat ve tebliğ sizlere emanettir. Cami içinde, cami dışında, mahallemizde, şehrimizde bu önderliğinizi yerine getirmek zorundasınız.” ifadelerini kullandı.

“Düğün, Cenaze ve Hasta Ziyaretlerinde Bulunun”

Köyde ve mahallede olan düğün, cenaze, hasta ziyaretlerinin ihmal edilmemesini isteyen Vali Salih Ayhan, “Toplumsal hissiyatı ve hafızayı yaşatarak ileri nesillere taşıyan bu gibi faaliyetlerde din görevlisinin bulunması, sadece dinî bir görevin yapılması değil, toplumsal kültürün ve kimliğin pekiştirilmesinde önemli bir sorumluluğun da yerine getirilmesi demektir.” diye konuştu.

“Tarih Boyunca İstismara Konu Edilmiş Değerlerden Biri de Din ve Dindarlık Olmuştur”

Doğru dini bilginin topluma ulaştırılmasında din görevlilerine önemli sorumlulukların düştüğünü hatırlatan Vali Ayhan, “Özellikle kadın din görevlilerimiz, sizler, küçük çocuklarımızın, kadınlarımızın hocalarısınız. Okumamış, ihmal edilmiş ve mutsuz bir anne, Müslüman halkların yeniden doğuşunu başlatacak ve başarılı bir şekilde devam ettirecek oğul ve kızları büyütemez. Onun için Kur’an kursumuza öğrenci gelsin diye beklemeyin, kapı kapı dolaşın. Bunu biz yapmazsak toplumda ‘irşat ediyorum’ diye kendine menfaat sağlayan menfaat şebekeleri oluşuyor. Hepimizin bildiği gibi kâinat boşluk kabul etmez. Hak ve hakikatin geri çekildiği alanı, batıl hemen işgal eder. Sahih din anlayışı öğretilmezse sapkınlık zemin kazanır. Tarih boyunca istismara konu edilmiş en kıymetli değerlerden biri de hiç şüphesiz din ve dindarlık olmuştur.” ifadelerine yer verdi.

“Gençlere Yönelik Projeler Yürütün”

FETÖ, DEAŞ ve diğer karanlık yapıların topluma sirayet edebilmesinin nedeninin manevi boşluklar olduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan, “Şayet gençler, yaşadıkları savrulmaların çözümünü hemen yanı başındaki camide değil de başka yerlerde arıyorsa, ortada yanlış giden bir şey var demektir. Özellikle gençlerimize yönelik projeler yürütmenizi istiyorum.” dedi.

“Zamanın Ruhunu Doğru Okuyup Anlayın”

İmamlık, müezzinlik, Kur’an kursu öğreticiliği, vaizlik veya müftülüğün sadece ücreti mukabili yapılacak meslekler olmadığını vurgulayan Vali Ayhan, “Bu meslekler her şeyden önce gönül işidir, sevda işidir, fedakârlık işidir. Öncelikle Hakk’ın rızası gözetilmeden, bu görevler icra olunamaz. Bugün sosyal hayatta yüzleşilen pek çok problemin arkasında İslam’ın doğru bilinmemesi ve doğru anlaşılmaması yatıyor. Bu yüzden zamanın ruhunu doğru okuyup, anlayıp ve doğru yönetmekle mükellefsiniz. Sizler gibi toplumu irşad eden öncüler bu konuların sözcüsü olun. Toplumu bu hassasiyetler konusunda daha çok aydınlatın. Unuttuklarımızı bize yeniden hatırlatın. Kıymetli olan, medeniyet tarihimize kuş evleri bırakmış bir ecdat ile övünmek değil, bugün de geçerli o hassasiyetlerle çağın sorunlarına yeni çözümler üretmektir.” şeklinde konuştu.

Programın sonunda Vali Salih Ayhan 2019 yılında hatimle Teravih Namazı kıldıran din görevlilerine teşekkür belgesi takdim etti.