Eğitim Camiası Seferber Oldu | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Eğitim Camiası Seferber Oldu

Bu haber 28 Şubat 2020 - 6:11 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

Vali Salih Ayhan, eğitimciler ve okul aile birliği başkanlarıyla bir araya geldi.

Sivas Valiliği Konferans Salonu´nda gerçekleştirilen toplantı, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı´nın açış konuşmasıyla başladı. Toplantıda, okul-aile iş birliğinin güçlendirilmesi, yaşanılan sıkıntılar ve çözüm önerileri görüşüldü.

Okul aile birliklerinden iletişime önem vermelerini isteyen Vali Ayhan, “Ailelerimiz ile hedef ve eylem birliği yapmalıyız. Okul idaresini her fırsatta eleştiren değil, yapıcı işbirliği ile yük alan bir ekip arkadaşı olmalıyız. Bizler, bir bütünün parçalarıyız” dedi.

“İŞ BİRLİĞİNE GİDİLMELİ”

Aile ve okul arasındaki ilişkileri güçlendirmek, iş birliğini sağlamak, öğrencilerin daha başarılı olmaları için ortaklaşa kararlar almak amacıyla bir araya gelindiğini ifade eden Vali Ayhan; “Aileler öğrencinin eğitiminde okulun yanında en etkili kurumu oluşturmaktadır. Öğrenciyi tanımada, yönlendirmede, yeteneğini ve kapasitesini artırmada mutlaka aileyle iş birliğine gidilmelidir” dedi.

“TASARIM VE BECERİ MERKEZİ MODEL ALINIYOR”

Sivas´ın eğitim yatırımları ve fiziki yeterlik anlamında Türkiye´nin en iyi illerinden birisi olduğunu kaydeden Ayhan,  “Milli Eğitim Bakanlığının tam gün eğitim hedefine en yakın il durumundayız. Aynı zamanda öğretmen ihtiyacımız neredeyse yok. Biz bu gücümüzü eğitimin her alanına sirayet ettirecek özel çalışmalarla okullarımıza ve Sivas´ın eğitimine ruh katmaya çalışıyoruz. Bizler, çağı iyi okuyor ve buna uygun vizyon geliştiriyoruz. Teknolojiden bağımsız bir hayat düşünmemiz mümkün değil; çocuklarımızın onun kölesi olmadan, onu en iyi şekilde yönetme becerisini elde edebilmeleri için planlamalar yapıyoruz. 1. dönem açılışını yaptığımız Türkiye´de ilk ve tek olan Tasarım ve Beceri Merkezi bunun en iyi örneği. Merkezimize birçok ilden ziyaretçi geliyor ve model alınıyor” ifadelerini kullandı.

“PROFESYONEL GELİŞİMLERİNİ DESTEKLİYORUZ”

2023 Eğitim Vizyonu kapsamında yapılan çalışmalara ve planlamalara dikkat çeken Vali Ayhan; “İlimiz genelinde robotik kodlama, görsel sanatlar, müzik, spor, yabancı dil ve zekâ oyunları alanlarında 33 Tasarım ve Beceri Atölyesi kuruldu. Tamamlanan 26 atölye ise 2020 yılı içerisinde hizmete girecek. Öğrencilerimizin bedensel ve ruhsal doyuma ulaşmasını ve bu alanlarda gelişmesini çok önemseyerek iki projeyi hayata geçirdik. Spor Sivas ve Sanat Sivas. Spor Sivas projesi ile 65 bin öğrenciye ulaştık. Sanat Sivas ile de 4 konser ve 9 resim sergisi düzenlendi. İl genelindeki okullarda yerel düzeyde 844 farklı kurs, sergi ve sanatsal faaliyet gerçekleştirildi. Ayrıca Yetenek Tarama Testi, Kışlar Daha Güzel gibi çalışmalarla öğrencilerimizin ilgili ve yetenekli olduğu alanlarda profesyonel gelişimlerini destekliyoruz” dedi.

Öğrencilerin geleceğini şekillendirecek akademik gelişimlerini de çok önemsediğinin altını çizen Vali Ayhan, “2019 yılında hayata geçirilen ve kısa adı KÖPRÜ olan ‘Kurslarda Öğretimin Planlanması ve Rehberlikte Üstünleşme´ projesi ile eğitimde başarıyı yakalamak için öğretmenlerimizle seferber olmuş durumdayız. Kurduğumuz sistem ile her bir öğrencimizin başarısını anbean takip ediyoruz. Öğrencilerimize doğa sevgisi aşılamak ve okullarına karşı aidiyet duygusunu hissettirmek amacıyla her okulumuza ait Hatıra Ormanı oluşturuyoruz. Bu kapsamda toplam 95 bin fidanı toprakla buluşturduk. Tüm bunları yaparken sizin desteğinizi çok önemsiyoruz. Aileden bağımsız, kopuk bir eğitimin başarılı olmasından söz edilemez. Okul yönetiminin ve öğretmenlerin çabalarını destekleyecek ve aynı doğrultuda ev içi etkinliklere önem verecek bir aile katılımı ön plana çıkmalıdır”

OKUL-AİLE İŞBİRLİĞİNİ EN ÜST SEVİYEYE ÇIKARACAĞIZ

Ailelerin, öğretmenlerin mesleki uzmanlığına saygı duyması gerektiğinin altını çizen Vali Ayhan, “Velilerimiz, kendi sınırlarını bilmeli ve gereken saygıyı göstermelidir. Bununla birlikte ders konusunda öğretmenlere akıl vermeye çalışan veli davranışı hoş değildir. Toplumsal yaşamda birçok sorunun nedeni olarak ortaya çıkan iletişimsizlik, okul-aile işbirliğinde de kendini göstermektedir. Okullarda bulunan okul-aile birliklerinin etkin bir şekilde işletilememesi, okul yetkilileri ile öğrenci velilerinin kayıt dönemleri ve çok özel durumlar dışında bir araya gelememesi ve okul-aile birliği toplantılarının verimli bir şekilde tam katılımla yapılamaması, okul-aile iletişiminde yaşanan en yaygın sorunlar arasında sayılabilir. Bu sebeplerle, okul ve aile işbirliğini en üst seviyeye çıkaracağız” açıklamasında bulundu.

“ETKİN VATANDAŞLIK BİLİNCİ GELİŞİR”

Etkili okul-aile işbirliğinin gerçekleştirildiği toplumlarda ulaşılabilecek hedefleri sıralayan Vali Ayhan, “Okul ve toplum öğelerinin birbirlerini tamamladığı ve birbirleri için vazgeçilmez oldukları anlaşılır. Okulların, yeni bilgiler öğrenmeyi sağladığı gibi insanların hayata hazırlanmasında ve sosyalleşmesinde oldukça önemli olduğu inancı yerleşir. Okulda gerçekleştirilen başarılar sonucu öğrencilerin hayattan beklentileri yükselir ve yeni fırsatlar için çabaları artar. Eğitim yoluyla yerel bölge insanlarının ülkedeki karar sürecine katılmalarının ve kendi yaşamlarını şekillendirmelerinin önü açılır. Bilgi ve beceri düzeyi ne olursa olsun, eğitim aracılığıyla öğrencilerde ve ailelerde demokratik katılım ve etkin vatandaşlık bilinci gelişir” dedi.