İşsiz Sayısı 35 Bine Dayandı | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

İşsiz Sayısı 35 Bine Dayandı

Bu haber 25 Şubat 2020 - 7:17 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Vali Salih Ayhan, Sivas işgücü piyasasının mevcut durumuna ilişkin bilgiler verdi. Sivas´ta çalışabilir çağdaki nüfusun (15-64 yaş) 426 bin 34 kişi olduğunu ifade eden Vali Ayhan, sigortalı çalışan sayısını ise 140 bin 907 olarak açıkladı.

Şehirde 10 bin 278 işyeri olduğunu kaydeden Vali Ayhan, son verilere göre işsiz sayısını ise 34 bin 719 olarak duyurdu.

“Cumhuriyetin 100. Yılında 100 Üretim ve İstihdam Kapısı” vizyonumuzu geçtiğimiz süreçte açıkladıklarını belirten Vali Salih Ayhan, “Bir hedef koyduk. Yatırım istihdamı getirecek. İstihdam üretimi ve ardından da rekabeti getirecek. Çoğu özel sektör olan 10 fabrikamızla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.  Gurbetten Sılaya Haydi Yatırıma sloganıyla belediye başkanımızla, şehrimizin önde gelen temsilcileriyle İstanbul, Ankara ve Gebze´de işadamlarımızla birçok görüşme gerçekleştirdik.  Olumlu yanıt aldık ve bu bizleri heyecanlandırdı. Yüzümüzdeki mutluluğu görünce onlar da heyecanlandı. Üretim ve pazarlama sözü aldık. Bu şekilde sık sık ziyaretler yapıp sinerjiyi korumaya çalışacağız” dedi.

“İSTİHDAM SORUNUNU ORTADAN KALDIRACAK”

“Altyapı çalışmaları devam eden Demirağ OSB, hızlı trenin de gelmesiyle Sivas´ı bir sanayi şehri yapacak” ifadelerini kullanan Vali Ayhan, “İstihdam sorununu büyük ölçüde ortadan kaldıracak en önemli projelerden biri. Bu bir süreç, şehrimizin tüm aktörleri ile gerekli teşviklerin sağlanması ve çalışmaların hızlandırılması için bütün girişimlerde bulunuyoruz.  Sivas´ın yatırım ve üretim üssü olacak Demirağ OSB´nin, demiryolu ağ bağlantıları, lojistik merkez ve kümelenme yapılarıyla örnek bir model olacağını düşünüyorum” diye konuştu.