İstihdam Patlayacak | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

İstihdam Patlayacak

Bu haber 11 Şubat 2020 - 6:02 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.

İstihdam sağlayan firmaları ziyareti ihmal etmeyen Vali Salih Ayhan önemli açıklamalarda bulundu. Sivas´ta bulunan kayıtlı işsiz sayısını 37 bin olarak açıklayan Vali Ayhan, Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin (OSB) faaliyete geçmesiyle birlikte bu rakamı eriteceklerini söyledi. İlimizde şu anda 17 bin ilkokul, 15 bin lise ve 5 bin de üniversite mezunu işsiz bulunduğunun altını çizen Vali Ayhan, emek yoğun sektörü odaklı bir çalışma yaparak istihdam artışı sağlayacaklarının altını çizdi.

Sivas´ta bulunan kayıtlı işsiz sayısını 37 bin olarak açıklayan Vali Salih Ayhan, emek yoğun sektörlere  yönelik bir çalışma yaparak bu rakamı eriteceklerini söyledi.

Bu kapsamda yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler veren Vali Ayhan, Demirağ Organize Sanayi Bölgesi´nin çok önemli olduğunu vurguladı.

Vali Ayhan, “Bizim 17 bin ilkokul mezunu işsizimiz var. 15 bin lise mezunu işsizimiz var. 5 bin de üniversite mezunu işsizimiz var. Hepsinin verileri mevcut. Toplam 37 bin kayıtlı işsizimiz var. Emek yoğun sektörü odaklı bir çalışma yaparak bunu eriteceğiz” dedi.

Valilik olarak “Cumhuriyetimizin 100. Yılına Doğru 100 Üretim ve İstihdam Kapısı” Projesini başlattıklarını anımsatan  Ayhan, 2023 yılı olmadan bu hedefe ulaşılacağına inandığını belirtti.

KAYITSIZ KALAMAYIZ

Vali Ayhan,  “Demirağ OSB ile ilgili altyapı çalışmaları devam ediyor. Bu senenin sonuna doğru bitecek. 2021 yılına doğru orada da temeller atılacak inşallah. 2023´e gelmeden 100 Üretim ve İstihdam Kapısını tamamlamış olacağız.  Bizim teşvik kapsamında beklentimiz var. O çok önemli. Cumhurbaşkanımızın meydanda sözü var. Demirağ OSB´ye özel teşvik verileceğini, Sivas´ın tamamında yatırımı cazip hale getirecek kararlar alınacağını söyledi.  Zaten akşamdan sabaha bu karar verildiği zaman ben iddia ediyorum bir yıl içerisinde o 100 fabrika olur. İstanbul´da iş adamlarını gezdik, birçok yere gittik. 21 noktaya uğradık. Çok verimli bir ziyaret oldu. Ben o kadar gezi yaptım. En samimi, en verimli, en heyecan duyduğum gezi bu geziydi. Müthişti. Orada gördüm ki Sivas´ta bu teşvik kapsamında olumlu adım olduğu anda emin olun Sivas´ta istihdam patlaması olacak. Bunu net söylüyorum. Çünkü müthiş bir beklenti var. Her gittiğimiz bunu sordu. Oradaki bu heyecanı aldıktan sonra biz artık kayıtsız kalamayız buna. Bu işi zaten kovalıyoruz. Tam saha pres yapıyoruz. Bundan sonra o presi daha da artıracağız” dedi.

“İŞÇİ BULMADA SIKINTILARI VAR”

Vali Ayhan, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Zaten o teşvikte beklediğimiz karar çıktığı anda Sivas´ta bu hedefimizin 1 yılda gerçekleşeceğine inanıyorum. Artı İstanbul´da insanlar sıkışmış vaziyette. Mevcut işyerlerinin  durumu zaten çok ciddi manada değerlenmiş. Orada hareket kabiliyetleri kalmamış ve şehir dışına çıkmak istiyorlar. İşçi bulmada da sıkıntıları var. Onlar da Anadolu´ya gelmek istiyorlar. Hem bu durumlar hem de teşvik birleştiği zaman çok ciddi bir yatırım olacak.”

“FAİZLER DÜŞTÜ, BİR HAREKETLİLİK BAŞLADI”

2020 yılını üretim ve istihdam yılı olarak ilan ettiklerinin altını çizen Vali Ayhan, “Bu kavramlar tesadüfen çıkan kavramlar değil. Bunu  hazırlıyoruz.Tüm kurumlarımızla bunun altyapısını doldurmak için gayret gösteriyoruz. Ve 2020´de göstergeler stabil olmaya başladı. Faizler düştü, bir hareketlilik başladı. 2-3 ay sonra ben iddia ediyorum daha olumlu şeyler konuşacağız. İnsanlara dokunmamız lazım. Yol bitti, kamu binaları bitti, okul inşaatlarını yaptık. Artık bunların içini doldurmamız lazım. 2020 ve 2021 yılının ikinci çeyreğinden sonra Sivas´ta daha farklı şeyler konuşacağımızı düşünmekteyim”  açıklamasında bulundu.

“94 MİLYON LİRAYA İHTİYACIMIZ VAR”

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevini yürüttüğü dönemde Demirağ OSB´nin tüzel kişiliğini belli bir noktaya getirenler arasında yer aldığının altını çizen Vali Ayhan, “Demirağ OSB; 814 bin hektar , 225 parsel. Ben hep şunu söylerim 1,2,3 olmadan 4,5 olmaz. Şu an yatırımcıya verilebilir ama bir altyapı yoktur. Meşakkatli olur, sıkıntılı olur. İhalesi yapıldı ama altyapı henüz hazır değil. Bizim şu anda 94 milyon liraya ihtiyacımız var. Geçen yıl 35 milyon lira gelmesi lazımdı. Ekonomik durumdan dolayı gelmedi. Heyetle Ankara´ya gittik. ‘Bu sene istediğiniz düzeyde kaynak veremeyiz ama 2020´de hepsini karşılayacağız´ dediler. Bütçenin tamamı geldiğinde altyapı bitecek pozisyonda. İhaleyi alan firma güçlü bir firma. Altyapı zaten belli bir noktaya geldi. İçme suyunu biz getiriyoruz. Arsaların yüzde 82´si kamunun şu an. Kamulaştırma devam ediyor. Elektrik ihalesi için 33 milyon ihaleye çıkıyorlar. Yol sıkıntısı zaten yok. Demirağ OSB´nin kağıt üzerinde bir kurumsal yapısı vardı. Oraya bir genel müdür atadık. Kurumsallaştı. Web tasarımından logo tasarımına kadar hepsi bir noktaya geldi. Bunlar önemli şeyler. Biz büyük düşünüyoruz. Demirağ OSB bu şehrin hayaliyse, 40 bin kişi istihdam edilecekse ‘Kararname çıktı altyapı bitmedi´ dememek için borçlanıp, tasarruf edip orayı bitirmek zorundayız. Kapasitemiz bunu yapmaya müsait. Bunu yapmak zorundayız. Bahane ve mazeretimiz olmaması lazım.  Hedef birlikteliğimiz olduğu zaman aşılamayacak hiçbir problemimiz yoktur. Burayı başarmak zorundayız. Demirağ OSB bizim tüneldeki ışıktır. Teşvikte 6. Bölge olduğumuz zaman bizi anlamlı kılacak olan Demirağ OSB´dir. Altyapısını da bitirmemiz lazım”  şeklinde konuştu.