KAR RAHMETTİR, BEREKETTİR… | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

KAR RAHMETTİR, BEREKETTİR…

Bu haber 14 Şubat 2020 - 13:00 'de eklendi ve 43 views kez görüntülendi.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, karla mücadele çalışmalarıyla ilgili  bilgiler verdi.

Her mevsim bir başka güzelliğe bürünen Sultanşehir Sivas’ımıza son günlerde ortalamanın üzerinde yağan kar, görselliği ile büyülese de şehir sakinlerinin  ulaşımda birtakım sıkıntılar yaşamasına da sebep oldu.70 araç, 350 personel ve özel sektörden kiralanan 10 iş makinesi ile şehir merkezinde 24 saat esasına göre çalışan belediye ekipleri, öncelikli olarak ana arterlerde yoğunlaştı. Mahalleler ve ara sokaklarda da kar temizliğini hummalı bir şekilde sürdüren ekiplerin başında ise bizzat Belediye Başkanı Hilmi Bilgin vardı.

Kar yağışı şiddetini artırarak iki gün aralıksız devam etti. Meteoroloji verilerine göre de son 7 yıldır hiç böylesine kar yağmıyordu. Karın kalınlığı merkezde 46 cm olarak ölçüldü.

İnsanlarımızın haklı taleplerini yerine getirme konusunda üstün bir çaba gösteren ekiplerimiz, mahalle muhtarları ile koordineli bir şekilde kar temizliği çalışmalarını sürdürdü. Çalışmalar neticesinde neredeyse ekiplerin girmediği sokak kalmadı.

Yoğun kar şehir merkezinde hayatı zorlaştırdı ancak doğaya ve canlılara olan katkısı ise yadsınamaz derecede büyüktü. Öyle ki, son yıllarda yağışın az olması nedeniyle barajlarımızda tükenme noktasına gelen su seviyesi tekrar yükselişe geçti.

Öyle ki, barajlarımızda su seviyesi %5’e kadar düşerken ve Tavra Deresi’ndeki yer altı kaynaklarıyla desteklenen 4 Eylül Barajı, daha şimdiden 60 cm kar tabakası ile kaplandı. İlerleyen günlerdeki yağışlar ve baharla birlikte eriyen kar sularıyla doluluk oranlarında ciddi artışların yaşanması beklenmekte.

Diğer taraftan kar yağışı, tarlaları bir yorgan gibi örterek topraktaki nem oranını yükseltti, tarım ile geçimini sağlayan çiftçilerimizi sevindirdi. Havadaki ve karadaki zararlı mikroplar, karla birlikte yok oldu.

Kar, birilerine göre ‘beyaz kâbus’ olsa da doğal hayatın döngüsü için alternatifi olmayan faydalar zincirini oluşturuyor. Karı bir de böyle değerlendirmenizi rica ediyoruz.