"Millete Rehberlik Etmenizi Bekliyoruz" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

“Millete Rehberlik Etmenizi Bekliyoruz”

Bu haber 27 Şubat 2020 - 6:04 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.

Vali Salih Ayhan, Sivas İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Din Görevlileri ve Kur´an Kursu Öğreticileri Şubat Ayı Değerlendirme toplantısına katıldı.

İl genelinde hizmet veren imam-hatip, müezzin-kayyum ve Kur´an kursu öğreticilerinin yer aldığı toplantıda konuşan İl Müftüsü Yusuf Akkuş, faaliyetleri hakkında bilgi vererek, Din Görevlileri Performans ve Rehberlik adlı internet sitesinin tanıtımını yaptı.

“DİN BİZİ MİLLET OLARAK AYAKTA TUTAR”

Programda imam-hatip, müezzin-kayyum ve Kur´an kursu öğreticilerine hitap eden Vali Salih Ayhan, milli ve manevi değerlerin önemine dikkat çekerek “Nasıl kökleriyle irtibatı kopan bir ağacın ayakta kalması mümkün değilse, medeniyet değerleriyle bağı zayıflayan bir toplumun da varlığını sürdürmesi imkânsızdır. Din, ilim, ahlak ve adalet bizi millet olarak ayakta tutan taşıyıcı sütunlardır. Sizlerden; millete öncülük, rehberlik etmenizi bekliyoruz, insanların derdi, sıkıntısı ve sevinciyle hemhal olmanızı istiyoruz” dedi.

“İRŞAT SİZLERE EMANET”

Gençleri ve insanları paylaşmanın yerini bencilliğin, dayanışmanın yerini yıkıcı rekabetin, diğerkâmlığın yerini umursamazlığın, mahremin yerini teşhirciliğin, tevazünün yerini kibrin, merhametin yerini vicdansızlığın, evliliğin yerini gayrimeşru ilişkilerin aldığı zorlu, sıkıntılı, garip bir dönemin kıskacına bırakmayacaklarının altını çizen Vali Ayhan, “Bu manzarayı hiçbirimizin bilhassa da sizler gibi sorumluluk sahiplerinin uzaktan seyretme lüksü yoktur. Mihrap, minber, kürsü, irşat ve tebliğ sizlere emanettir. Cami içinde, cami dışında, mahallemizde, şehrimizde bu önderliğinizi yerine getirmek zorundasınız” şeklinde konuştu.

ZİYARETLERİ İHMAL EMEYİN

Din görevlilerinden düğün, cenaze, hasta ziyaretlerinin ihmal edilmemesini isteyen Vali Ayhan, “Toplumsal hissiyatı ve hafızayı yaşatarak ileri nesillere taşıyan bu gibi faaliyetlerde din görevlisinin bulunması, sadece dinî bir görevin yapılması değil, toplumsal kültürün ve kimliğin pekiştirilmesinde önemli bir sorumluluğun da yerine getirilmesi demektir” açıklamasında bulundu.

“KÂİNAT BOŞLUK KABUL ETMEZ”

Doğru dini bilginin topluma ulaştırılmasında din görevlilerine önemli sorumlulukların düştüğünün altını çizen Vali Ayhan, konuşmasını şu ifadelerle devam ettirdi: “Özellikle kadın din görevlilerimiz, sizler, küçük çocuklarımızın, kadınlarımızın hocalarısınız. Okumamış, ihmal edilmiş ve mutsuz bir anne, Müslüman halkların yeniden doğuşunu başlatacak ve başarılı bir şekilde devam ettirecek oğul ve kızları büyütemez. Onun için Kur´an kursumuza öğrenci gelsin diye beklemeyin, kapı kapı dolaşın. Bunu biz yapmazsak toplumda ‘irşat ediyorum´ diye kendine menfaat sağlayan menfaat şebekeleri oluşuyor. Hepimizin bildiği gibi kâinat boşluk kabul etmez. Hak ve hakikatin geri çekildiği alanı, batıl hemen işgal eder. Sahih din anlayışı öğretilmezse sapkınlık zemin kazanır. Tarih boyunca istismara konu edilmiş en kıymetli değerlerden biri de hiç şüphesiz din ve dindarlık olmuştur.”

“GENÇLERİMİZE YÖNELİK

PROJELER YÜRÜTMENİZİ İSTİYORUM”

FETÖ, DEAŞ ve diğer karanlık yapıların topluma sirayet edebilmesinin nedeninin manevi boşluklar olduğunu ifade eden Vali Salih Ayhan, “Şayet gençler, yaşadıkları savrulmaların çözümünü hemen yanı başındaki camide değil de başka yerlerde arıyorsa, ortada yanlış giden bir şey var demektir. Özellikle gençlerimize yönelik projeler yürütmenizi istiyorum” dedi.

“UNUTTUKLARIMIZI BİZE YENİDEN HATIRLATIN”

İmamlık, müezzinlik, Kur´an kursu öğreticiliği, vaizlik veya müftülüğün sadece ücreti mukabilinde yapılacak meslekler olmadığını kaydeden Vali Ayhan, “Bu meslekler her şeyden önce gönül işidir, sevda işidir, fedakârlık işidir. Öncelikle Hakk´ın rızası gözetilmeden, bu görevler icra olunamaz. Bugün sosyal hayatta yüzleşilen pek çok problemin arkasında İslam´ın doğru bilinmemesi ve doğru anlaşılmaması yatıyor. Bu yüzden zamanın ruhunu doğru okuyup, anlayıp ve doğru yönetmekle mükellefsiniz. Sizler gibi toplumu irşad eden öncüler bu konuların sözcüsü olun. Toplumu bu hassasiyetler konusunda daha çok aydınlatın. Unuttuklarımızı bize yeniden hatırlatın. Kıymetli olan, medeniyet tarihimize kuş evleri bırakmış bir ecdat ile övünmek değil, bugün de geçerli o hassasiyetlerle çağın sorunlarına yeni çözümler üretmektir” şeklinde konuştu.

Vali Ayhan,  programın sonunda 2019 yılında hatimle Teravih Namazı kıldıran din görevlilerine teşekkür belgesi takdim etti.