Rektör Göz Dolduruyor | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Rektör Göz Dolduruyor

Bu haber 25 Şubat 2020 - 6:56 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Beştepe Külliyesi´ndeki 2019 yılı akademik açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın rektörlerin akademik ve idari performanslarının atamada dikkate alınacağını ifade etmesi üzerine gözler görevdeki rektörlere çevrilmişti. Birçok rektörün yayın konusunda yetersiz olduğu ve atıfı olmadığı, hatta akademik teşvikte hiç puan alamadığı ulusal basında sıklıkla haberlere konu olmuştu.

Göreve gelir gelmez doçentlik için dil problemi yaşayan öğretim üyelerine yönelik ücretsiz yabancı dil kursu açan Rektör Yıldız, akademisyenlere ücretsiz bilgisayar, istatistik ve tercüme birimlerinden oluşan Yayın Destek Ofisi ile proje yazma konusunda yardımcı olmak üzere Proje Destek Ofisini de kurarak üniversitesinin sıralamada üst sıralarda yer almasını sağladı.

Prof. Dr. Yıldız, 2016 yılından bugüne kadar 40´a yakın sempozyum, kongre ve çalıştayın yapılmasına ve üniversite matbaasında 50´nin üzerinde bilimsel kitabın basılmasına öncülük etti. Ayrıca ilk yerli ve milli kaynak gösterme sistemi olan İSNAD Atıf Sisteminin de ülkemize kazandırılmasını sağladı.  Bütün bu çalışmalarla Sivas Cumhuriyet Üniversitesi´nin akademik gelişimine katkı sağlayan Rektör Yıldız, idari işlerinin yoğunluğuna rağmen akademik çalışmalardan da geri kalmadı.

Geçtiğimiz günlerde 46´ncı yılını kutlayan Sivas Cumhuriyet Üniversitesinin geleneksel akademik yayın teşvik ödül töreninde, Sosyal Bilimler, Fen ve Mühendislik Bilimleri ile Sağlık Bilimleri alanında son 3 yıl ortalamalarına göre yüksek puan alan akademisyenler ödüllendirildi.

Türk-İslam Edebiyatı alanında Türkiye´deki akademisyenler arasında yaptığı bilimsel yayınlarla ilk sırada yer alan Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, kendi üniversitesinde de Sosyal Bilimler alanında 88,67 puan alarak birinci oldu.

Rektör Yıldız´ın yapılan törende ödülünü almayarak bir süre önce hayatını kaybeden ve aynı kategoride 4´üncü olan Prof. Dr. Mehmet Arslan´a ödülünü devretmesi, salondaki akademisyen ve öğrencilerin duygusal anlar yaşamasına neden oldu.