Şehrin Kültürüne Katkı Sunacağız | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Şehrin Kültürüne Katkı Sunacağız

Bu haber 12 Şubat 2020 - 6:34 'de eklendi ve 6 views kez görüntülendi.

Sivas Hizmet Vakfı tarafından süreli yayın olarak yayınlanan Hayat Ağacı´nın 38. sayısı düzenlenen programla tanıtıldı. Vali Salih Ayhan, “37. sayısından sonra derginin yönetiminde değişiklik yapma gerektiği düşüncemiz, 38. sayıyla birlikte gerçekleşmiş oldu. Bu değişim tekdüzeliğin de önüne geçecektir. Aldığımız kararın yansımalarını ilerleyen sayılarda hep birlikte görecek, hep birlikte şehrin kültür ve edebiyat hayatına katkı sunmaya çalışacağız” dedi.

Vali Salih Ayhan´ın başkanlığını yaptığı Sivas Hizmet Vakfı tarafından süreli yayın olarak yayınlanan şehir kültür dergisi Hayat Ağacı´nın 38. sayısı düzenlenen programla tanıtıldı.

Tanıtım toplantısına Vali Ayhan´ın yanı sıra Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Hayat Ağacı Dergisi Yayın Kurulu Üyeleri ile derginin yazar kadrosu katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Salih Ayhan, şehrin kültür tarihine not düşmek üzere 15 yıl gibi uzun sayılabilecek bir sürede zaman zaman aksamalar görülse de derginin yayımlanmaya devam ediyor olmasının fevkalade önemli olduğunu ifade ederek “Uzun yıllar, süreli yayın olarak yayın hayatını sürdürmesi vurgulanması gereken bir konudur. Geçmişten aldığı tecrübesinin üzerine yeni gelişmeleri, yeni konuları ve yeni kalemlerin katkılarını koyarak, daha uzun yıllar yayın hayatına devam etmesi de çok önemlidir. Bu nedenle 37. sayısından sonra, derginin yönetiminde değişiklik yapma gerektiği düşüncemiz, 38. sayıyla birlikte gerçekleşmiş oldu. Bu değişim tekdüzeliğin de önüne geçecektir. Aldığımız kararın yansımalarını ilerleyen sayılarda hep birlikte görecek, hep birlikte şehrin kültür ve edebiyat hayatına katkı sunmaya çalışacağız. Her kalem erbabının, her kelam ehlinin dergimizde yer alması da bu anlamda önemlidir. Derginin hem görsel tasarım hem de tematik çeşitlilik açısından yeniliğini fark edebiliyoruz” dedi.

“38 Sayı Boyunca Verilen Emek Çok Büyük”

Hayat Ağacı dergisinin yayınlanmasında verilen emeğin öneminin çok büyük olduğunu dile getiren Vali Ayhan, “Başka şehirlerde bu kadar uzun süreye yayılan başka şehir kültür dergileri olmayabilir. Helva pişirmek bir maharettir fakat unu, yağı, şekeri tedarik etmek daha ciddi bir mesuliyettir. Dergi, şehrin bir emaneti olarak, ilgili herkesi kucaklayabilecek bir yayın anlayışını hâkim kılacak ve yoluna devam edecektir” ifadelerini kullandı.

“GENİŞLEYEN KALEM KADROSU”

Derginin yazar kadrosunun güçlendiğine dikkat çeken Vali Ayhan “Bu sayıda tarih, coğrafya, turizm, edebiyat, kent sosyolojisi, mimari, çevre, musiki, sanat, sanat tarihi, arkeoloji, gastronomi, pedagoji, geleneksel sanatlar, monografi gibi geniş bir yelpazede yeni kalemlerin de katıldığı bir potpuri sunulmasını takdir ediyor, genişleyen bir kalem kadrosuyla şehrin kültürüne ve kültür tarihine sağladığı katkının daha gelişerek devamını beklediğimi belirtmek istiyorum. Derginin muhtevası hakkında konuşmayı ilgililerin yapmasını daha isabetli buluyorum. Ciddi bir emek ve mesainin ürünü olan bu çalışmada fikriyle, kalemiyle, desteğiyle yer alan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Program, 38. sayıda yazısı bulunanların yazıları hakkında kısa bilgilendirmesi ve dilek ve temennileri ile sona erdi.