Sektörel çalıştaylara devam | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Sektörel çalıştaylara devam

Bu haber 07 Şubat 2020 - 13:50 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Sivas’ta”Ortak Akılla Yarınlara Sivas Çalıştayı”nın ardından 26 Aralık 2019 tarihinde yapılan değerlendirme toplantısı sonrası başlatılan sektörel bazda ki çalıştaylara devam ediliyor. Bu kapsamda çalıştayların üçüncüsü olan, “Eğitim ve Öğretim Çalıştayı” ve dördüncüsü olan “Gençlik ve Spor Çalıştayı” düzenlendi.

Çalıştay açılış programı, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı’nın eğitim-öğretim faaliyetlerine ilişkin sunumu ile başladı. Savaşçı, Sivas Valiliğince; “Ortak Akılla Yarınlara” sloganı ile düzenlenen “Sivas Çalıştayı”nın ardından geçen bir yıllık sürede eğitim alanında gerçekleştirilen proje ve çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.

Konuşmasına başlamadan önce Van da çığ altında kalarak şehit olan Mehmetçiklere, koruculara, arama-kurtarma personeline ve vatandaşlara Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar dileyen Sivas Valisi Salih Ayhan” Rabbim kazadan, beladan hepimizi muhafaza eylesin. İnşallah bunların üstesinden hep beraber geleceğiz. Birlik olacağız, beraber olacağız. Bunun ilacı çok çalışmak, birbirine sarılmak ve kenetlenmektir.” dedi.

Heyecanımız ve Samimiyetimizden Asla Taviz Vermeyeceğiz

Eğitim de yakalanan insicamın, birlik ve beraberliğin bozulmadan devam etmesi gerektiğini belirten Vali Ayhan, “Birçok alanda taviz verebiliriz, eksiğimiz olabilir ama eğitim de asla taviz vermememiz lazım. Bunun bir vebal işi olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Bu alandaki uyumumuzun asla bozulmaması lazım. Yaptığımız çalışmaların, söylediğimiz sözlerin her biri çocuklarımız için. Hiçbir şekilde bir hesabımız yoktur. Bu konuda samimi, gayretli ve hesapsız bir şekilde yolumuza hep birlikte devam edeceğiz. Eğitim de Sivas’a kazandırılan fiziki yapıların, altyapıların meyvesini de en kısa sürede alacağız. İnşallah eğitim ile ilgili bu çalışmaları, bu birliktelik ve gayreti devam ettirdiğimiz sürece Darül Ulema, Darül Medrese ve İlimler Şehri Sivas hakikaten yeni dönemde de bunu anlamlandıracak. Eksiğimiz ve sıkıntılarımız olabilir ama bu manada heyecanımız ve samimiyetimizden asla taviz vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Söz Verdiğimiz Tüm İşleri Gerçekleştirdik

Eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın döneminde 700 milyon TL’ye yakın bir yatırımın gerçekleştiğini belirten Vali Ayhan, “Bunu diğer illerle karşılaştırdığımız takdirde olağanüstü bir rakam. 2019 yılında da 250 milyon civarında kaynak geldi. Bu yıl bütçemizin sınırlı olmasına rağmen, okul inşaatlarımız, alt yapılarımız, atölyelerimiz, iç donatımlarımız, materyallerimiz her türlü ihtiyacımızı tamamlama noktasında irademiz vardı. Hiçbir sıkıntı yaşamadan söz verdiğimiz tüm işleri gerçekleştirdik. Bu kadar emek ve gayret var, bu kadar finans aktarımı ve güçlü de bir irade var.” dedi.

Vali Ayhan; “Sivas’ın eğitim vizyonunu belirlerken hem bakanlığın yayınlamış olduğu 2023 Vizyon belgesi hem de ilimizin ihtiyaçlarına yönelik tespitlerin yer aldığı 2018 yılı çalıştay raporu bizim kılavuzumuz oldu. Bunlar ışığında ilk yaptığımız 2023’e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketini kamuoyu ile paylaşmak oldu. Planlama iyi yapılınca ekip de sağlam olunca uygulamaları hayata geçirmek de kolay oluyor.” ifadelerine yer verdi.

Vali Ayhan, 2019 yılında başlatılan ve 2020 yılında da devam eden çalışmaları başlık başlık ifade etti.

Buna göre;

-Yönetici ve Öğretmen Akademisi,Biz Bize Öğretmen Buluşmaları,Burası Öğretmenler Odası,Sultanşehir Öğretmen Buluşmaları,Spor Sivas Projesi (bir spor dalı ile ilgilenen öğrenci sayımız 70.000’i geçti)Sanat Sivas Projesi, Montessori Anaokulu,- Yetenek ve Beceri Merkezi,Tasarım ve Beceri Atölyeleri, Kış Sporları Eğitim Merkezi,Kayakta Olimpik Sporcu Yetiştirme Projesi,Kışlar Daha Güzel Projesi,Köprü Projesi,1. OSB Meslek Lisesini hayata geçirdik-Nuri Demirağ Havacılık Etkinlikleri,Minik Yiğidolar Takımına Sahip Çıkıyor,Okuyan Gençlik Ecdadının İzinde,-Altın Çağ’da Bilim Sergisi

Hep Birlikte El Ele Vererek Türkiye’yi 2023 Hedeflerine Ulaştıracağız

Sivas’ın eğitimde fiziki yeterlilik anlamında çok ileri bir noktada olduğunu kaydeden Vali Ayhan, “Özellikle eğitim yatırımları anlamında Sivas’a altın bir çağ yaşatan Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz’a şükranlarımızı sunuyoruz. Bizler bu fiziki donanımın üzerine ruh katacağız, heyecan yaratacağız. Akademisyenlerden, öğretmenlerden resmi ve özel eğitim öğretim kurumları yöneticilerinden başlayarak veliler ve öğrenciler dâhil bu konuda söyleyecek sözü olan herkese gönüllerimiz ve kulaklarımız açıktır. Hep birlikte el ele vererek Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştıracağız. Bugün söyleyeceğiniz her söz, bildireceğiniz her görüş bizim için değerli ve tümüyle ilgili geri dönüşleri de sizlerle paylaşacağız. Tekrar bu önemli çalıştaya katılarak bizlerle fikirlerini paylaşacak tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, çalıştayın ikinci oturumuna geçildi. Eğitim bölümlerinden oluşturulan çalışma masalarında katılımcılar; görüş, öneri ve taleplerini dile getirdi. Çalışma masalarında tartışılan ve gündeme gelen konular raporlaştırılırken, bu konularla ilgili hayata geçirilebilecek proje ve çalışmalar üzerinde planlama yapılacağı belirtildi.

  • Gençlik ve Spor Çalıştayı

Sivas Öğretmenevi’nde günün ikinci sektörel çalıştay programı olan Gençlik ve Spor Çalıştayına da katılan Vali Salih Ayhan, katılımcılarla bir araya geldi.

Çalıştay açılış programı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç tarafından kurumun faaliyetleri ve projelerine ilişkin sunum ile başladı.

2019 yılında Gençlik ve Spor alanında yapılan çalışmaların değerlendirmesi ve 2020’de yol gösterecek çalışmaları belirlemek amacıyla düzenlenen çalıştayda bir araya gelindiğini ifade eden Vali Salih Ayhan; “Son 1 yılda ilimizde eğitimde, sanayide, sağlıkta, tarım, orman ve hayvancılıkta olduğu gibi gençlik ve sporda da çok güzel faaliyetler icra ettik. Özellikle 100. yıl etkinlikleri spor etkinlikleri anlamında çok zengin geçti.” dedi.

 

Hedefimiz, Güçlü Bir Spor Kültürü Oluşturmak

“Hayallerle hakikatler arasında sadece azim, gayret, çalışma, emek ve alın teri vardır.” diyen Vali Ayhan; “Öncelikli ve birincil hedefimiz, güçlü bir spor kültürü oluşturmak. Bunu oluşturabilmek için modern tesislere, salonlara, statlara sahibiz. Geçen yıldan beri bu tesislerimizi aktif bir şekilde kullanıyoruz. Sporun tabana yayılması için kadın erkek, genç yaşlı, engelli engelsiz demeden bütün vatandaşlarımızın sportif imkânlara rahatlıkla erişimlerini sağladık. Çocukların en az bir spor dalı ile çalışmasına yönelik yürüttüğümüz Spor Sivas Projesiyle 70 bini aşkın çocuğumuza ulaştık. Gençlik Merkezlerimizin sayısını artırıyoruz. Merkezde yer alan iki Gençlik Merkezimize Suşehri, Zara ve Yıldızeli Gençlik Merkezlerimizi de ekledik.” şeklinde konuştu.

2023 yılına kadar tüm ilçelerde Gençlik Merkezi yapımı hedefini koyduklarını aktaran Vali Ayhan; “Aynı zamanda merkez ve tüm ilçelerimizde ‘Portatif Spor Salonları’ kurulmasına yönelik bir çalışma başlattık. Spor alanında Amatör Evi, Sporcu Kamp Merkezi, Sporcu Fabrikası projelerinin yatırım programına alınmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bütün sporcularımız teknik adam ve antrenörlerimiz üst seviyede bir motivasyonla hazırlıklarını sürdürüyorlar. Geçtiğimiz yıl Sivas Kongresi’nin 100. Yılında ortaya koyulan başarıları, birlik olarak, kenetlenerek, inanarak, omuz omuza mücadele ederek bu yılda taçlandıracağımıza yürekten inanıyorum. Hep birlikte el ele vererek Sivas’ı 2023 hedeflerine ulaştıracağımıza inancım tam.” ifadelerine yer verdi.