"Türkiye´ye örnek olacak" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

“Türkiye´ye örnek olacak”

Bu haber 17 Şubat 2020 - 7:01 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Akdeğirmen Mahallesi´nde yer alan “Aile Eğitim Merkezi” düzenlenen törenle açıldı. Programda konuşan Vali Salih Ayhan, merkezin, ailelerin ruhen beslenmesi ve iç dinamiklerinin güçlendirilmesi için önemli faaliyetlerde bulunacağını kaydederek “Burada 8 kurumun güçlü iş birliği ile Türkiye´ye örnek olacak bir proje hayata geçirildi” dedi.

İlimizde aile bireylerine danışmanlık hizmeti vermek amacıyla 31 Aralık 2019 tarihinde “Aile Eğitim Merkezi” kurulması için, ilgili kurumlar arasında imzalanan protokolün ardından söz konusu proje Sivas Valiliği öncülüğünde hayata geçti.

İlk defa Sivas´ta; Valilik, Sivas Belediyesi, Cumhuriyet Üniversitesi, İl Özel İdaresi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Dr. Ahmet Kemal Köksal Vakfı ile Sivas Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü iş birliği ile kurulan “Aile Eğitim Merkezi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Akdeğirmen Mahallesi´nde yer alan merkezin açılışında konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan, aile eğitim merkezinin işleyişi, misyonu ve amacı hakkında katılımcılara bilgi verdi. Merkezin haftanın 7 günü ailelere hizmet vereceğini kaydeden Tan, aile eğitim merkezinin açılmasına katkı sunan kurumlara teşekkür etti.

“AİLE TOPLUMUN TEMELİDİR”

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise, aile merkezinin hayırlı uğurlu olması temennisinde bulunarak, “Aile toplumun temelidir. Aileler güçlü ise toplumlar da her zaman başarılı olacaktır. Bizler de aileleri, evlilik öncesi karşılaşabilecek sorunlara karşı destek olmak amacıyla onlara danışmanlık yapılması için bu hizmeti kazandırdık” dedi.

“TÜRKİYE´YE ÖRNEK PROJE”

Merkezin açılışında konuşan Vali Salih Ayhan, “Evlilik kurumu, aile birliğinin oluşmasında temeldir. Güçlü aile kurumu oluşturmak için eğitim ailede başlar. ´Güçlü Aile, Güçlü Toplum´ sloganıyla Türkiye´ye örnek bir projeyi hayata geçirdik” dedi.

Merkezin, ailelerin ruhen beslenmesi ve iç dinamiklerinin güçlendirilmesi için önemli faaliyetlerde bulunacağını kaydeden Vali Ayhan, “Burada 8 kurumun güçlü iş birliği ile Türkiye´ye örnek olacak bir proje hayata geçirildi” diye konuştu.

“DANIŞMANLIK HİZMETLERİ VERİLECEK”

Bazı nedenlerle yuvaların yıkıldığının altını çizen Vali Ayhan, “Evlenmeden önce çiftlerimizi, en güzel şekilde aile bireyi olmaları yönünde bilgilendirmek istedik. Çıktığımız bu yolda, evlendikten sonra da aile içerisinde oluşabilecek sıkıntılara karşı fikren, zihnen ve hayatın anlamını anlatabilecek şekilde danışmanlık hizmetleri verilecek” dedi.

EVLİLİK ÖNEMLİ BİR MÜESSESE

Evliliğin önemli bir müessese olduğuna dikkat çeken Vali Ayhan, “İnsan mutlu olmak için evlenir.  Dinimizin bir gereği olarak böyle bir kurumu güçlü ve işlevsel hale getireceğiz. Tecrübeli uzmanlarımızla merkezimizi besleyeceğiz. Bir kişinin bile evliğini kurtarmak yapılan hizmetin ne kadar anlamlı olduğunu gösterecek. Hayırlı bir adım attık. Emek verenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Ayhan, belediyeden nikah akdi için gün alıp evlenecek adayların da Belediye ve İl Müftülükleri arayıcılığıyla aile merkezine yönlendirilmesini istedi.   Açılış ardından Vali Ayhan ve beraberindekiler, merkezi gezerek, psikolojik danışmanlar ile sohbet etti.