Ülkemizde ilk defa uygulanacak | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Ülkemizde ilk defa uygulanacak

Bu haber 14 Şubat 2020 - 8:05 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Sivas ve çevre illerdeki koyunlardan elde edilen yapağının değerlendirilmesi ve koyunculuktaki karlılığın arttırılması, milli servetin heba olmasını önlemek ve ülkemiz hayvancılığına yeni bir nefes getirmek amacıyla; ‘Yerli ve Milli Koyunculukta Alternatif Nefesimiz Yapağımız Projesi’ hayata geçiriliyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı işbirliği ile gerçekleştirilen fizibilitesi onaylanan Yerli ve Milli Koyunculukta Alternatif Nefesimiz Yapağımız Projesi Fizibilite Raporu Sonuç ve Tanıtım Programı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa; Sivas Valisi Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan,  İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız ve kurum müdürleri ile diğer ilgililer katıldı.

– Koyunculukta Karlılık Artacak

Ülkemizde koyunlardan elde edilen yapağının değerlendirilememesi nedeniyle ciddi ölçüde kaynak israfı söz konusu. Projenin hayata geçirilmesi ile bölgedeki koyun yetiştiricileri için zaruri bir uygulama olan, ancak maliyetini kurtarmayan koyun kırkımı bir külfet olmaktan çıkıp, kârlı bir aktiviteye dönüşecek, yapağının değerlendirilmesi ile koyunculukta karlılık artacak, milli servetin heba olması önlenerek ülkemiz hayvancılığına yeni bir nefes kazandırılacak.

Yatırımın yapılması ile bölgede ilave istihdam ve yeni ekonomik faaliyetler ortaya çıkacak. Yapağının kırkımı, toplanması, taşınması, üretim, depolama, satış, nakliye, montaj, kalite kontrolü, özel taleplere yönelik üretim, sürekli Ar-Ge faaliyetleri gibi alanlarda işgücüne ihtiyaç doğacak. Bu ihtiyaç, beraberinde önemli ölçüde ilave istihdama yol açacak ve bölge ekonomisine önemli canlılık kazandıracak.

 

– Ülkemizde İlk Defa Uygulanacak

Bölgede ve ülkemizde üretilen yapağının yüksek katma değerli ürüne dönüştürülmesine yönelik bir iyi uygulama örneği oluşturulacak, bu doğrultuda koyunlardan elde edilen yapağının ekonomiye etkin biçimde kazandırılması için Ar-Ge ve tasarım faaliyetleri ortaya çıkacaktır.

– “Bu Yatırım Bölgede Yeni İstihdam Alanları Oluşturacak”

Programın açış konuşmasını yapmak üzere söz alan İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Yerli ve Milli Koyunculukta Alternatif Nefesimiz Yapağımız Projesi’nde yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Asıl amacımız ilimize bu tesisi kazandırmak ve ülkemizde koyunculuğa nefes aldırmak istiyoruz. Bu yatırım ile bölgede yeni istihdam alanları oluşacak. Projemiz ilimize ve ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu.

– “Sıfır Atık Noktasında da Önemli Bir Proje”

Daha sonra söz alan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin de ilimizde hayvancılığın daha da gelişmesi için projenin çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “Proje sıfır atık noktasında da önemli. Bugün çevre kirliliği gelişen sanayi ve teknolojiyle birlikte en önemli sorunumuz. Bu açıdan projemiz çok önemli. Ülkemiz ve ilimiz için büyük önem arz eden projenin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

– “Türkiye’de İlk Dünyada 3 Ürünü Bir Arada Çıkaracak Bir Değer Üreteceğiz

Koyun yününü etkin bir şekilde ekonomiye kazandırmak için 1 yıldır proje yürüttüklerini söyleyen Sivas Valisi Salih Ayhan ise, “Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan fizibilite raporumuz sunuldu ve raporumuzu bugün itibariyle kamuoyuna açıklamış bulunuyoruz. Türkiye’de ilk dünyada 3 ürünü bir arada çıkaracak bir değer üreteceğiz. Koyun yününün eskiden bir fonksiyonu vardı. Geleneksel bir kullanım şekli vardı. Tabi zamanın dikta ettiği ürünleri kullandığımız için yatakta yorganda yastıkta artık kullanılmıyor. Artık çevresel bir etki oluşturmaya başlamıştı olumsuz manada. Yaptığımız bu çalışmada Sivas’ın koyunculuktaki durumu, bölgenin koyunculuktaki durumu, koyun yapağısını nasıl değerlendirebiliriz? düşüncesiyle güzel bir çalışma yaptık ve bunu ‘Yerli ve milli koyunculukta alternatif nefesimiz yapağımız’ projesi kapsamında, biyokimya alanında lanolin, aynı zamanda bir gübre ve inşaatlarda kullanacağımız.” diye konuştu.

– “Yerli ve Milli Koyunculuktaki Proje Toplumumuza Nefes Olacak”

‘İzolasyon olarak 2 ürünü üretebilecek bir tesis kurarak da Sivas’a bir ilki kazandıracağız.’ diyen Vali Ayhan, “Hem ilimizin tüm coğrafyasında koyunculuk sektörünü güçlendireceğiz, hem de yünleri çok etkin bir şekilde ekonomiye kazandıracağız. Bu arada istihdam olacak. Özgün spesifik ve örnek teşkil edecek proje olacak. Türkiye’de ilk olduğunu söyledik. Ayrıca dünyada da 3 ürünü bir arada üretebilecek teknik kapasitemiz olmuş olacak. Sivas değer kazanmada devam ediyor. Sivas’ın markalaşmasında, tarımsal potansiyeli ortaya çıkarmada özgün projeler yapmaya devam ediyoruz. Koyun ürünlerimizi yerli ve milli koyunculuktaki proje bize de toplumumuza da nefes olacak. Hayırlı, uğurlu olsun emeği geçenlere teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esad Sami Polat da, ülkemizde ilk defa endüstriyel ham lanolin imalatı gerçekleştirileceğini belirterek, değerlendirilecek; doğal ısı, ses izolasyon şiltesi, ham lanolin ve peletlenmiş organik gübre hakkında katılımcılara sunum eşliğinde bilgi vererek, projenin bilimsel altyapısını anlattı.