"Yoğun Kar Yağışının Üstesinden Geleceğiz" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

“Yoğun Kar Yağışının Üstesinden Geleceğiz”

Bu haber 14 Şubat 2020 - 5:56 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Son yılların en yoğun kar yağışını alan ilimizde hayat adeta felç oldu. Caddeler ve ara sokaklar karla kaplanırken özel araçlar ve toplu taşıma araçları karda ilerlemekte güçlük çekti. İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekiplerinin karla mücadele çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Ayhan, “Şu an adeta son yılların en yoğun kar yağışı yaşanmaktadır. 2 veya 3 gün sabrettikleri takdirde de biz bunun üstesinden inşallah geleceğiz” dedi.

Vali Salih Ayhan, köy yollarında devam eden karla mücadele çalışmalarını yerinde inceleyerek ekiplerle bir araya geldi.

Vali Ayhan, kar yağışının ardından İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı karla mücadele ekiplerinin köy yollarını açmak için 7 gün 24 saat yoğun bir gayret gösterdiğini söyledi.

700 PERSONEL SAHADA

İl merkezinde yarım metre, yüksek kesimlerde de yaklaşık 1 metre karın olduğunu ifade eden Vali Ayhan, “Yani, mübalağa olmasın ama bir afet var adeta. Tabi bununla da mücadele etmek için tüm ekiplerimiz sahada. Hem onlara destek olmak hem de durumu görmek için buradayız. Şu an il genelinde Sivas İl Özel İdare ve Karayolları yaklaşık 700 civarında personelimiz ve 400 civarında da ekiple yoğun bir şekilde karla mücadele etmektedir. Tabi şu anki havayı da gördüğümüz üzere şimdi açılan yol 10 dakika sonra kapanabilmektedir. Dolayısıyla vatandaşlarımızdan acil bir vaka, sağlık, hastalık, kronik hastalık, diyaliz hastası, doğum vs. hastalıklarda anlık bir müdahalemiz ve bu konuda irademiz söz konusu” dedi.

ZORUNLU OLMADIKÇA DIŞARIYA ÇIKMAYIN

Şu an köy yollarının büyük bir kısmının kapalı vaziyette olduğunun altını çizen Vali Ayhan “Ana yolları il ve ilçe özel idaremiz ile birlikte karayolları ekiplerimiz açmakta. Ancak yoğun bir kar yağışına 400 araç değil 4 bin araçta olsa buna yetişebilmesi mümkün değil. Bizim vatandaşlarımızdan özellikle bir isteğimiz var. 1-2 gün zorunlu olmadığı sürece hiç dışarı çıkmamaları ve özellikle özel araçla hiç çıkmamalarını istiyoruz. Toplu taşıma araçları kullanmalarını istiyoruz. Eğitim öğretim faaliyetlerimizi zaten 2 gündür durdurduk. Çocuklarımız evde durumlarını değerlendirsinler. Şu an adeta son yılların en yoğun kar yağışı yaşanmaktadır. 2 veya 3 gün sabrettikleri takdirde de biz bunun üstesinden inşallah geleceğiz” ifadelerini kullandı.

DEVLETİN TÜM İMKANLARI SEFERBER EDİLDİ

Sivas´ın çok geniş bir coğrafyasının olduğunun altını çizen Vali Ayhan, “Devletin tüm imkanları seferber edilmiş vaziyette. Anlık belki gelemeyebilir ama dediğim gibi coğrafyamız çok geniş. İl Özel idare ve Karayollarının yaklaşık 10 bin kilometre yolu var. Şu an teyakkuzdayız. Bütün enerji ve irademizi vatandaşımızın sağlıklı bir ulaşım yapması için göstermekteyiz. Fedakarca 7 gün 24 saat çalışan personellere teşekkür ediyorum. Onların yanındayız. Vatandaşımızın ulaşımını sağlıklı bir şekilde sağlaması için mücadelemiz devam edecek. Tekrar tekrar söylüyorum 112 Acil çağrı merkezimizi asılsız bir şekilde lütfen meşgul etmeyelim. Gerçekten ciddi bir konuda geç kalındığı zaman can kaybına sebep olabiliyor. Bir hususa daha değinmek istiyorum. Açta, açıkta ve sıkıntıda olan, dışarıda olan vatandaşlarımız varsa da tüm vatandaşlarımızdan 112´yi özellikle aramalarını ve bildirmelerini istiyorum” diye konuştu.

DOĞAYA YEM BIRAKILDI

Vali Salih Ayhan, karla mücadele ekiplerini ziyaretinin ardından Kardeşler Ormanı yolunda doğaya yem bırakma etkinliğine de katıldı.

İlimizde yaban hayatının çok güçlü olduğuna dikkat çeken Vali Ayhan “Kınalı kekliklerin çok bol olduğu bir bölge. Daha önce de birçok faaliyet yapmış, tonlarca doğaya yem bırakmıştık. Anadolu´da bir söz vardır aç kurt ambarı deler diye. Dolayısıyla yırtıcı hayvanların şehir merkezlerine insanlarımızın da hayatını tehlikeye sokmadan onların da yaşamlarını idame ettirebilmek için bazı adımlar atmamız lazım. Hem de insani ve İslami duygumuz inancımızın gereği olan her canlının bir yaşam hakkı vardır. Onların yaşamını idame edebilmesi için sembolik de olsa arkadaşlarımızla doğaya yem bırakacağız. Hayat devam ediyor. Olağanüstü bir yoğunluk var. Meşakkat var ama yoğunluk içerisinde de yine insani duygularımızla doğada yaşayan canlıların yaşam haklarına da destek olmamız ve yem bırakmamız gerekmektedir. Çocuklarımıza tatil verdik onlarla beraber tüm vatandaşlarımız da pencerelerinin kenarlarına kuşlar için yemler bırakabilir. Vatandaşlarımız yine canlıların istifade edeceği şekilde temel ihtiyaçlar bırakabilir.  Biz de sembolik olarak bugün Vali Yardımcılarımızla Meclis Başkanımızla, Tarım İl Müdürlüğümüz, Milli Parklardaki arkadaşlarımızla birlikte doğaya yem bırakacağız. Toplamda da 5 ton doğaya yem bırakarak kurumsal bir çalışma yapıldı. Ben emek verenlere teşekkür ediyorum. Yoğun ve meşakkatli bir zaman diliminde de yem bırakarak duygularımızı bir şekilde ifade etmiş olduk. Her canlının bu dünyada hakkı vardır düsturuyla emek verenlere teşekkür ediyorum. Tebrik ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.