Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.

Bu haber 11 Mart 2020 - 6:21 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil,  İstiklal Marşı’nın kabulünün 99.uncu yılı ve İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Demirgil’in mesajı şöyle:

“Bugün, edebî bir metin olmanın ötesinde ve üstünde, millî mutabakatımızın ve ebediyen hür kalma irademizin tezahürü olan İstiklâl Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 99. yıl dönümü.

Mazisi, misyonu ve yetenekleri itibariyle mümtaz bir topluluk olan milletimizin boyunduruk altına alınmaya çalışıldığı, vatanımızın işgal edildiği bir dönemde İstiklal Marşı ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu maksatla açılan yarışmada, yarışmaya katılmadığı halde Burdur Milletvekili ve döneminde ‘İslam Şairi’ namıyla tanınan Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı 12 Mart 1921’de Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmiş ve o günden bugüne milletimizin gururla okuduğu bir metin olmuştur.

Bugün kabulünün 99. Yıl dönümünü andığımız İstiklal Marşı, Millî Mücadele ruhunun özeti, bağımsız bir gelecek iradesinin önsözü olmak üzere bir istiklal manifestosuna, bir hürriyet beyanına ihtiyaç duyulan bir devrin ürünü olmakla birlikte diriliğini ve muhtevasındaki manayı hala korumakta, milletimize rehber olmayı sürdürmektedir.

Tarihe yön veren bir milletin vazifelerini anlatması, karşılaştığı güçlükleri aşabilecek ruhu içermesi, yolunu çizmesi, yönünü tayin etmesi ve dara düştüğünde ihtiyaç duyduğu kudreti devşirmesi için İstiklal Marşı, başta gençlerimiz olmak üzere hepimiz için önemli dersler içermektedir.

Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde yürütülen Millî Mücadele sayesinde mağlup edilen işgal hareketinin günümüze kadar farklı kisvelerle milletimize ve vatanımıza musallat olma çabasında olduğu malumdur. Her ortaya çıkışında karşısında aziz ve şerefli milletimizi bulan bu işgal teşebbüslerinin sonuncusu olan 15 Temmuz darbe girişimi de, yine ‘ezelden beri hür yaşamış, hiçbir çılgının kendisine zincir vurmasına müsaade etmemiş, yurduna alçakları uğratmamaya yeminli, okunan ezanları varlığının temeli saymış ve hayasızca akınları durdurmak için gövdesini siper eden’ milletimiz tarafından alt edilmiştir.

Bu duygular içerisinde İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marş olarak kabul edilişinin 99. yıldönümünde; başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm kahraman şehitlerimizi ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum. Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.