"Başarıyı hep beraber yakalayacağız" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

“Başarıyı hep beraber yakalayacağız”

Bu haber 13 Mart 2020 - 20:04 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

Her fırsatta ilçelerde bulunmaya ve yatırımları yerinde inceleme önem veren Sivas Valisi  Salih Ayhan, Kangal ilçesine giderek, gezi ve incelemelerde bulundu.

Vali Salih Ayhan, ilk olarak ilçe kaymakamlığını ziyaret etti. Kaymakam Erinç Demir’den ilçede yürütülen projeler ve uygulanan çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Salih Ayhan, ilçenin her alanda gelişmesi için çalıştıklarını söyledi.

Vali Salih Ayhan, Kangal programları kapsamında ilçe merkezinde bulunan Şehit Üzeyir Gençdoğmuş Ortaokulu’nu ziyaret etti.

Öğrencilere ara tatil boyunca kitap okumalarını tavsiye eden Vali Ayhan, çocuklara kitap hediye etmeyi de ihmal etmedi.Okul ziyaretlerinin ardından Kangal Belediye Başkanlığını ziyaret eden Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Ahmet Kürşad Apaydın’dan kentsel altyapı çalışmaları ve ilçedeki diğer projeler hakkında bilgi alarak, kangal halkına kazandırılacak hizmetlerde başarılar diledi.

Kangal Köpeğinin Yaşam Alanları Korunacak

Vali Salih Ayhan, Kangal’daki programları kapmasında; Kangal Köpeği Çiftliğini de ziyaret etti. Çiftliği gezen Vali Ayhan, Sivas’ın önemli bir marka değeri olan Kangal köpekleri için yapılan çalışmalara değinerek, “Kangal köpeğinin yaşam alanlarının korunması ve pazarlanması noktasında güzel bir proje hazırlıyoruz. Sivas Merakum mevkiinde bilimsel bir çalışmanın yapılacağı AR-GE kurulacak. Diğer yandan ilçemizde bulunan Kangal çiftliğimizde çok önemli bir merkez, burasının geçmişten gelen bir kültürü var. Bu çifttik için de yeni projeler hazırlıyoruz. Projeyle Kangal çiftçiliği birçok yenlik kazanacak.” dedi.

Kangal İlçesine Kütüphane Kazandırılacak

Vali Salih Ayhan, çiftlik ziyaretinin ardından Valiliğimiz himayelerinde başlatılan ‘300 Fikir 300 Proje’ kapsamında Kangal’dan seçilen ve kütüphane olarak kullanılacak binada incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan Vali Ayhan, “İlçeye en kısa sürede donanımlı bir kütüphane kazandırmak için çalışmalara başlayacağız.” dedi.

Şehit Ailesine Ziyaret

Vali Salih Ayhan’ın bir sonraki ziyareti ise Kars ilinde 14 Temmuz 1994’te şehit olan Piyade Çavuş Üzeyir Gençdoğmuş’un Kangal’daki baba evi oldu. Şehidimizin annesi Kiraz Gençdoğmuş’a şanlı bayrağımızı takdim eden Vali Ayhan, şehidimizin ailesine sağlıklı ömür diledi.

Türkiye’nin En Büyük İkinci Tüvenan Krom Maden İşletmesine Ziyaret

Vali Salih Ayhan, Kangal ilçesi programlarının son ziyaretini, Türkiye’nin en büyük ikinci tüvenan krom madeni işlemini yapan Aksu Grup Madencilik AŞ’ye gerçekleştirdi. İşletme Müdürü Abdulkadir Albayrak’dan bilgiler alan Vali Ayhan, daha sonra maden sahasını gezdi.

“Üretenin İstihdama Katkı Sağlayanın Her Zaman Yanındayız”

Yılda 1.5 milyon ton tüvenan krom işlemi yapılan fabrikanın 2020 yılı yaz döneminde ikinci bir fabrikayı daha ilimize kazandıracağını ifade eden Vali Salih Ayhan, “Üretim kapasitesi 4,5 milyon tona ulaşacak tesislerimizin istihdam sayısı ise 600’ün üzerinde olacak. Bizlerde her zaman üreten, istihdama katkı sağlayan işletmelerimizin yanında olacağız. Aksu Grup Madencilik AŞ’ye ilimize kazandırdıkları yatırımlardan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

İlçe ziyaretinde Vali Salih Ayhan’a, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, İlçe Kaymakamı Erinç Demir, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, Aile Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan, Çevre ve Şehircilik Müdür Vekili Mustafa Doğan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Erdoğan Tunç,  İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca,  İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ile Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız eşlik etti.