Denetimlere hız verildi | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Denetimlere hız verildi

Bu haber 23 Mart 2020 - 10:16 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri koronavirüs salgınına karşı gıda denetimlerine hız verdi. Denetimlerde açıkta ürün satışı yapılmaması, hasta personelin çalıştırılmaması, çalışan ve müşterilerin kullanımı için dezenfektan bulundurulması başta olmak üzere birçok hususta uyarılarda bulunuldu.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, ülkemizde de görülmeye başlanan koronavirüs salgınına karşı çalışmalarına hız verdi. Salgınla mücadele kapsamında müdürlük ekipleri gıda denetimlerini artırdı.

Denetimlerde işyerlerine maske ve eldiven kullanımının yanı sıra hijyen şartlarına azami özen gösterilmesi istendi.

Konuya ilişkin olarak Tarım ve Orman İl Müdürlüğü´nden yapılan açıklamada, “Çin´in Hubei eyaletinin Vuhan şehrinde ortaya çıkan  koronavirüs (Covid 19) küresel bir nitelik kazanmış olup vaka sayısı dünyanın birçok ülkesinde giderek artış göstermektedir. Ülkemizde ilgili makamlarca gerekli koruma ve kontrol tedbirleri alınmakta olup;vatandaşlarımızın rehavete ve paniğe kapılmadan, yalnızca resmi açıklamaları dikkate alarak gerekli tavsiyeleri uygulamaları suretiyle süreci toplum olarak atlatmamız oldukça önemlidir. Bu kapsamda Bakanlığımızın ve Valiliğimizin talimatları üzerine İl Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü personellerince gıda üreten ve satışını yapan işletmelere yönelik denetimlerini artırmıştır. Yapılan bu denetimlerde özellikle hijyen kuralları, maske-eldiven kullanımı konusunda işletmecilerin ve çalışanlar uyarılmakta.  Açıkta ürün satışı yapılmaması, ürünlere insanların dokunmasını engelleyecek şekilde önlem alınması, hasta personelin çalıştırılmaması, çalışan ve müşterilerin kullanımı için dezenfektan bulundurulması, kullanılan malzemelerin hijyeninin sağlanması, işletmelerin düzenli havalandırılması ayrıca lokantalarda yemeklerin iyi pişirilmesi ve kişisel hijyene önem verilmesi konularında uyarılar yapılmaktadır. Uymayan işletmelere ise gerekli cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu süreçte en önemli denetçinin tüketici olduğu unutulmadan tüketicilerimizin gördükleri olumsuzlukları Alo Gıda 174 hattına bildirmelerinin denetim açısından çok önemli olduğu unutulmamalıdır” denildi.