Deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı

Bu haber 04 Mart 2020 - 12:59 'de eklendi ve 30 views kez görüntülendi.

28 Şubat Sivil Savunma Günü ve 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Afet ve Acil Durumlarda Güvenli Tahliye Tatbikatı” gerçeğini aratmadı.

Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen tatbikata Sivas Valisi Salih Ayhan, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, itfaiye ve 112 Acil Servis ekiplerinden oluşan yaklaşık 70 kişi katıldı.

AFAD, UMKE, İHH Arama Kurtarma, İtfaiye, 112 Acil sağlık ekipleri ve arama-kurtarma gönüllülerinin desteğiyle düzenlenen tatbikatta senaryo gereği, Sivas’ın Altınyayla ilçesinde bulunan Deliler fay hattında meydana gelen 5,5 şiddetindeki depremin ardından Gültepe Okullar Bölgesinde bulunan Halil Rıfat Paşa Anadolu Lisesinin kalorifer dairesinden sızan doğalgaz sonucu patlama oldu, binada oluşan hasar sonucunda yangın meydana geldi. Sivas Valisi Salih Ayhan da bir sınıfta öğrencilerle sohbeti esnasında depreme yakalandı. Vali Ayhan ve öğrenciler sıraların altına gizlendikten sonra depremin bitmesiyle okuldan çıktılar.

Ardından afet bölgesine çok sayıda ekip sevk edildi, göçük altında kalanları kurtarmak için ekipler çaba harcadı. Yaralı kurtarılan depremzedeler, 112 Acil Servis ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından ambulanslarla hastanelere taşındı. Başarılı geçen tatbikatın ardından AFAD ekipleri İdlib şehitlerini unutmayarak okul binasının penceresinden ‘Şehitler Ölmez Vatan bölünmez’ pankartı ile Türk bayrağı açtı.

Tatbikatta konuşan Vali Salih Ayhan, ülkemizin büyük bir bölümünün afetler riski taşıdığını nüfusunun çoğunun da deprem tehlikesi içerisinde olduğunu ifade ederek “Ülkemizin büyük bölümü tabii afetler riski ile nüfusun çoğunluğu da deprem tehlikesi içerisindedir. Son dönemlerde “deprem fırtınası” adını verdiğimiz ve neredeyse tüm ülke topraklarında her gün hissedilen küçük veya büyük çaplı depremler yaşanmaktadır. Deprem tehlikesi bizim için toplumsal bir sorun; sel, çığ, taşkın, heyelan gibi tehlikeler de yerel ve bölgesel düzeyde risk taşıyan sorunlarımızdır. Bu yüzden, afetlerin yoğun yaşandığı bir ülkenin yurttaşları olarak, özellikle deprem bilinci ve depreme hazırlık, güvenli yaşam kültürümüzün bir parçası olmalıdır. Unutmayalım bir afetin ilk anlarında,  ilk dakikalarında hep tek başınayızdır. Bizi sadece o anlardaki bireysel hazırlığımız ve bilgimiz koruyabilecektir. Sonrasında devletimizin kurumları eskiye nazaran daha iyi koordine olabilmekte, acil müdahale ve sonrasında rehabilitasyon konusunda profesyonelleşse de bireysel anlamda hepimize çok önemli görevler düşüyor. Bu tatbikat inanıyorum ki bilinçlenmenize katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı. Vali Ayhan, tatbikatta emeği geçenlere de teşekkür etti.