Eren "Eczanelere başvurun" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Eren “Eczanelere başvurun”

Bu haber 12 Mart 2020 - 16:13 'de eklendi ve 223 views kez görüntülendi.

37. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Bahadır Eren, Corona virüs ve  denetimlerle ilgili açıklama yaptı.

Başkan Eren, halkın sağlık danışmanı olarak eczanelere başvurusunun önemli olduğunu söyledi.

Eren “Bilindiği üzere,10 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de de ilk kez korona virüs (Covid-19) taşıyan bir hasta tespit edildi. Her şeyden önce bu yaygın bulaşıcılığa sahip olan hastalığın en az zararla kontrol altına alınmasının en büyük temennimiz olduğunu ifade etmek isteriz.

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği bir durumla karşı karşıyayız. Olayın ciddiyeti ortada. Bu mücadelede biz eczacılar da Covid-19’un önlenmesine, tanısına, durdurulmasına ve hastaların tedavisine yoğunlaşmış durumdayız. Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemleri, yürüttüğü çalışmaları ilk günden itibaren titizlikle takip ediyor, bu çalışmaları yerinde buluyor ve destekliyoruz. Bu noktada sağlık erki ile mücadelemizin ortak olduğunu belirtiyoruz.

Dünyanın dört bir yanında hekimler, hemşireler, diş hekimleri, eczacılar ve tüm sağlık çalışanları Covid-19 ile mücadelelerini sürdürüyor. Meslektaşlarımız vatandaşımızın maske, dezenfektan, kolonya, ıslak mendil gibi tedbir maksatlı ihtiyaçlarını karşılamak için ellerinden geleni yapıyor. Ancak ürün temini noktasında büyük sıkıntılar söz konusu, ecza depolarının elinde ürünler bulunmuyor. Tüm bunların yanı sıra halkın endişesini, ranta ve fırsata çevirenlerin sayısının her geçen gün arttığına üzülerek şahitlik ediyoruz. Söz konusu ürünlerde stok sıkıntısının yanı sıra fahiş fiyat artışları söz konusu. Bir diğer endişemiz ise tedarik sıkıntısının beraberinde merdiven altı, denetimsiz, sağlıksız ürünleri getirmesi ve bunun sonucunda halk sağlığının zarar görmesi. Bu noktada denetimlerin artırılması gerektiğine dikkat çekiyoruz.

Halka en yakın sağlık danışmanı olarak eczanelerimizde 7/24 hizmet veriyoruz. İçinden geçtiğimiz bu olağandışı günlerde de profesyonel birer sağlık çalışanı olarak vatandaşlarımıza her zaman olduğu gibi hizmet etmeye devam ediyoruz. Halkımızı doğru bilgi, doğru ürün için doğru adres olan eczanelerimize çağırıyor; güvenilir bilgi için eczacılarımıza danışmaya davet ediyoruz.

Halkımızı panik yapmamaya, bilimsel temeli olmayan söylentilere inanmamaya, doğru ve tam bilgi için sağlık otoritesini, sağlık meslek örgütlerini takip etmeye çağırıyoruz.
Bununla birlikte,şehrimizde Ticaret İl Müdürlüğü ve Maliye denetim elemanları ,1 hafta boyunca yaptıkları rutin denetimleri sırasında,eczanelerde herhangi bir stokçuluk yada fahiş fiyat uygulaması ile karşılaşmadıklarını tarafımıza bildirilmiştir.En kısa zamanda bu sıkıntıların giderileceğine olan inancımız tamdır.Halkımızın en yakın sağlık danışmanı olan biz eczacılar,bu süreç te de her zaman olduğu gibi halk sağlığı ve sağlık danışmanı olarak haklımızın yanında olduğumuzu bildirmek isteriz.”dedi