İstiklal marşı en kıymetli değerimizdir. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

İstiklal marşı en kıymetli değerimizdir.

Bu haber 11 Mart 2020 - 7:33 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü ile ilgili mesaj yayınladı.

Türk Milletinin var olma mücadelesini ölümsüzleştiren, milletin her bir ferdini ortak ideallerde buluşturan İstiklal Marşı, Milletimizin en zor şartlarda içinde bulunduğu durumu, sahip olduğu gücü ve kararlılığı bugüne taşıyan, geçmişle geleceği buluşturan, hürriyet ve istiklal aşkını yansıtan en kıymetli değerimizdir.

Milli Marşımız, Kurtuluş Savaşı’nda istiklal ateşini alevlendirerek mücadele azmimizi güçlendirmiş, milletimizi tek yürek, tek yumruk haline getirmiş manevi bir güce dönüştürmüştür. İstiklal Marşı, Türkiye’nin her bir köşesinde bu milletin, bu toprakların ilelebet varlığını sürdürmesi için silahıyla, bileğiyle, dualarıyla, ekmeği-aşıyla katkı veren insanımızın en saf, en temiz duygularını yansıtır.

Milletimize güç ve inanç aşılayan,  devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü, her kelimesinde inanç, her dizesinde iman, her kıtasında cesaret ve kararlılık olan, karanlıkların ardından gelecek şafağı müjdeleyen İstiklal Marşımız, bu milletin gerektiği zaman Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, 15 Temmuz’da olduğu gibi karşısındaki tüm engelleri yıkacağının göstergesi olmuştur. Geçmişten gelen onurlu duruşu ile bugün de sınırlarının ötesinde olduğu gibi ülkemiz haklı mücadelesinden hiçbir zaman geri durmamış, hiçbir şehidinin kanını yerde bırakmamış, hiçbir ihaneti unutmamıştır.

7’sinden 70’ine kadar Cumhuriyet’e, milli iradeye sahip çıkan Aziz Milletimiz, topyekûn dik durarak Çanakkale ruhunu her daim yansıtıp, birlik beraberlik içerisinde olmuştur. Bugün bize düşen görev ise ecdadımızın emanet ettiği bu güzel vatanı daha güçlü hale getirerek ilimizi ve ülkemizi 2023, 2053 ve 2071 hedefine ulaştırmak için çalışmak, milli birlik ve bütünlüğümüzü bozmadan ileriye, daima ileriye yürümektir.

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 99. yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere “Vatan Şairi, Mütefekkir Gönül İnsanı” Mehmet Akif Ersoy’u, vatan uğruna şehit ve gazi olan tüm kahramanlarımızı ve 15 Temmuz demokrasi şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, “Allah bir daha bu millete İstiklâl Marşı yazdırmasın” diyen Milli Şâirimizin duâsına ÂMİN diyorum.