KADES´e 134 İhbar Geldi | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

KADES´e 134 İhbar Geldi

Bu haber 09 Mart 2020 - 7:05 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

Vali Salih Ayhan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yayımladığı mesajda “Son bir yılda ilimizde KADES´e 134 ihbar gelmiştir. Alınan tedbirler ile ilimizde kadına yönelik şiddette yüzde 16 azalma olmuştur” dedi.

Vali Salih Ayhan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

Mesajında; Türk kadınının tarihin her döneminde erkekler ile birlikte omuz omuza hayatın her aşamasında etkin görev aldığını belirterek “Türk kadını özellikle Kurtuluş Mücadelesinde sergilediği güçlü, cesur, vatansever tutumuyla destanlaşmıştır. Kadınlarımız, Cumhuriyet´e giden yolda gerek cephede, gerek cephe gerisinde aktif görev üstlenmiştir. 93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan, Türk kadınının memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Milli Mücadele´de had safhaya ulaşmıştır. Milli Mücadelenin kadın kahramanları yüzyıllar geçse de unutulmayacak isimlerdir. Her birinin destansı mücadelesi her zaman gönüllerimizde yaşayacaktır. Kara Fatma, Şerife Bacı, Halide Edip, Çete Ayşe sadece cephe gerisinde değil, cephede muharip olarak görev alarak milli mücadelenin başarıya ulaşmasında rol oynamışlardır. Kurtuluş Peşaverî, Halime Çavuş, Tayyar Rahime, Gördesli Makbule Milli Mücadelenin kadın kahramanlarından bazılarıdır. Bu kadınlar Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinde ve Türkiye Cumhuriyeti´nin kurulmasında büyük emek sarf etmiş ve gayret göstermişlerdir” dedi.

“EŞSİZ BİR YERE SAHİPTİR”

“Şüphesiz tarihi kayıtlara girmeyen nice kadın kahramanlarımız da vardır. Melek Reşit Hanım da Ulusal Bağımsızlık Savaşı´nın örgütlenme evresi olarak kabul edilen 1919 yılı içinde, kuruluşuna ön ayak olduğu Sivas Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti aracılığıyla ülkenin kurtuluşuna dolaylı ama kesin bir katkı sunmuş kadınlardandır” diyen Ayhan, “Ayrıca Sivaslı kadınlarımız vatanseverliği ve yiğitliğiyle tarihte eşsiz bir yere sahiptir. Bu minvalde en güzel örneklerden birisi de Sivas Anadolu Kadınları Müdafa-i Vatan Cemiyeti´dir. Türkiye Cumhuriyeti´nin kurulmasında önemli bir misyon üstlenen kadınlarımızın, modern çağdaş ve demokratik değerlerin hayata geçirilmesi ve yeni yetişen nesillere ulaştırılmasında önemi oldukça büyüktür. Bu nedenle kadınlarımızın, eğitimli, açık fikirli, düşünen, sorgulayan, üretime ve yönetime aktif bir şekilde katılan bireyler olmaları ülkemizin aydınlık geleceği açısından son derece önemlidir” diye konuştu.

“ŞİDDET YÜZDE 16 ORANINDA AZALDI”

Gelişen ve değişen toplumumuzda ne yazık ki kadına yönelik şiddetin de görüldüğünü belirten Ayhan, “Aile içi ve kadına yönelik şiddetin önlemesine yönelik İçişleri Bakanlığımız tarafından bu yıl yayınlanan genelge ile ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de şiddet azalmıştır. Kadın Destek Uygulaması (KADES) ise herkesin telefonlarına indirmeleri gereken bir uygulamadır. KADES ile şiddete maruz kalan kadınlara anında müdahale edilmektedir. Son bir yılda ilimizde KADES´e 134 ihbar gelmiştir. Alınan tedbirler ile ilimizde kadına yönelik şiddette yüzde 16 azalma olmuştur. Diğer yandan Aile Destek Merkezi ile kadınların toplumdaki yeri ve önemi daha da ön plana çıkarılmaktadır.  Evlenmeden önce çiftlerimiz, aile bireyi olmaları yönünde bilgilendirilmektedir. Evlendikten sonra da aile içerisinde oluşabilecek sıkıntılara karşı fikren, zihnen ve hayatın anlamını anlatabilecek şekilde danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Kadın dernekleri, platformlar, girişimciler, siyasiler, akademisyenler, çalışan ve çalışmayan kadınlar ailede ve toplumdaki olumsuzluklara rağmen her ne sebeple olursa olsun fikir teatisinde bulunmalı, özgürce kendilerini ifade edebilmelidirler. Türk aile yapısı içinde anne ve eş olarak her zaman büyük değer gören kadınlarımız Cumhuriyet´in ilanı ile birlikte hemen her alanla kendini ispat etmiş, iş hayatından siyasete, sanattan spora kadar birçok alanda uluslararası başarılara imza atmışlardır. Bundan sonra da böyle devam edecek ve genç nesillere örnek olacaklardır. Dinimiz de kadınlara büyük önem vermiş, Peygamber Efendimiz Veda Hutbesinde şu mesajları vermiştir. ‘Ey İnsanlar! Kadınlarınızın sizler üzerinde hakları, sizin kadınlarınız üzerinde haklarınız vardır. Kadınların haklarına riayet konusunda Allah´ın emirlerine uyun, azabından korunun, onların iyiliğini isteyin´. Bu duygu ve  düşüncelerle; annemiz, eşimiz, kardeşimiz, mesai arkadaşımız olan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü´nü kutlar, en içten sevgi ve saygılarımı sunarım”  ifadelerine yer verdi.