Sanayicilerin Gözü Teşvikte | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Sanayicilerin Gözü Teşvikte

Bu haber 10 Mart 2020 - 5:52 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken´i ziyaret eden Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, “TÜDEMSAŞ´ın tek çatı altına toplanması bizi üzmüştür, sevindirici haber olarak da özel teşvik yasasının bir an önce Sivas´ımıza verilmesini istiyoruz. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızla istişare ettiğimizde gördük ki yatırımcılar 6. Bölge teşviklerinin gelmesini bekliyor. Ticaret ve Sanayi Odamız, yöneticilerimiz, sanayicilerimiz bu konuda tedirgin” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sivas Milletvekili Ahmet Özyürek, Sivas Ticaret ve Sanayi Odası´nı (STSO) ziyaret etti.

STSO Başkanı Mustafa Eken ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Özyürek, Sivas´a dair istişarelerde bulundu.

Ziyarette konuşan Milletvekili Özyürek, “Bu hafta bizi üzen bir konu gelişmiştir. Sivas´ımızın gerçekten değeri olan TÜDEMSAŞ´ın, Sayın Cumhurbaşkanımızın kararnamesi ile beraber tek çatı altına alınarak Ankara´ya taşınması bizi tedirgin etmiştir. TÜDEMSAŞ, geçmişte yaşadığımız Dikimevi veya Demirçelik´in akıbetine mi uğrayacak? Bizi korkutan ve endişelendiren budur. Tek çatı altında toplanması bizi endişelendirmiyor ama sadece bu başlangıç ise ileriki günlerde TÜDEMSAŞ´ı da lağvederlerse Sivas için büyük bir kayıp olur, çünkü TÜDEMSAŞ gerçek bir değerdir. Yatırım anlamında da çok ciddi değerler vardır. TÜDEMSAŞ,  bin 200 kişinin istihdam edildiği alandır. Yaklaşık 7-8 bin aile buradan geçimini sağlıyor. Sivas´ımızın yatırım anlamında zaten çok sayıda değeri kalmamıştır, bir tek TÜDEMSAŞ vardır. Eğer orası da lağvedilirse bu bizi gerçekten derinden üzer. İnşallah TÜDEMSAŞ yerinde kalarak daha da büyür, istihdamını daha da genişletir” dedi.

“MEMLEKETİMİZE SAHİP ÇIKMA ZAMANI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın Şubat 2019 mitinginde söz verdiği teşvik konusuna da değinen Milletvekili Özyürek; “Yaklaşık 1 sene önce Cumhurbaşkanımız özel teşvik yasasının Sivas´a verileceğini söyledi. Biz de Sivas halkı olarak Cumhurbaşkanımıza ve bakanımıza teşekkür ettik. Bakanımızı; valimiz, belediye başkanımız, milletvekillerimiz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız ile ziyaret ettiğimizde bu kararnamenin en kısa sürede imzalanacağını ve özel teşvik yasasının Sivas´a verileceğini söylemişti. Yine ben şahsım olarak kendisi ile görüştüğümde bu konudan vazgeçmediklerini, en kısa zamanda Sivas´ın özel teşvikler içerisine gireceğini ve bu kararnamenin imzalanacağını söylemişti. Şu an baktığımız zaman 1 seneyi de geçmesine rağmen kararname hala imzalanmamıştır. TÜDEMSAŞ´ın tek çatı altına toplanması bizi üzmüştür, sevindirici haber olarak da özel teşvik yasasının bir an önce Sivas´ımıza verilmesini istiyoruz. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızla istişare ettiğimizde gördük ki yatırımcılar 6. Bölge teşviklerinin gelmesini bekliyor. Ticaret ve Sanayi Odamız, yöneticilerimiz, sanayicilerimiz bu konuda tedirgin. Ben buradan Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanıma, yönetim kuruluna ve Sivas´a hizmet eden herkese şahsım adına teşekkür ediyorum. Çünkü Sivas bizim için çok önemlidir. Memleketimize sahip çıkma zamanıdır. Bu yüzden kimseden çekinmememiz lazım, haklarımızı da adil bir şekilde talep etmek zorundayız. Bugün İstanbul´da 2 milyon 150 bin Sivaslı olduğunu düşünürsek her yıl da 10-15 bin göç olduğunu düşünürsek bu durmayacak demektir. Durdurabilmemiz için Sivas´ın kalkınabilmesi, gelişebilmesi lazım. Büyükşehir olabilmemiz için de nüfusumuzun yerinde durması lazım, çoğalması lazım. Buradan yine kararnamenin imzalanmasını istiyorum. En kısa zamanda bunun Sivas´a hediye edilmesini istiyorum. Tekrar şahsım ve partim adına bizi burada ağırladıkları için Mustafa Bey´e ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren STSO Başkanı Mustafa Eken ise “Sayın Milletvekilimiz Ahmet Özyürek´e ve MHP İl Başkanımıza yapmış olduğu ziyaretten dolayı teşekkür ediyoruz, odamıza şeref verdiniz. Sayın Vekilim sizinle Ankara´da sürekli temas halindeyiz, Sivas ile ilgili olan konularda sürekli istişarede bulunuyoruz. Kendisini aradığımız zaman her türlü her şekilde bize yardımcı oluyor. Bundan dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

“BURADAN ANKARA´YA KADAR YÜRÜRÜZ”

TÜDEMSAŞ´ın Sivas için önemli olduğunun altını çizen Başkan Eken, “Sivas´ta son günlerde gündem maddesi olan TÜDEMSAŞ´ın taşınma konusu hakkında basın açıklaması yaptık. Yapmış olduğumuz basın açıklamasında AK Parti Milletvekilimiz Semiha Ekinci ile TÜDEMSAŞ Genel Müdürü ile sendika başkanlarımızla görüşmüş olduğumuz konuda buranın merkezinin Ankara olup Sakarya, Eskişehir ve Sivas olarak taşınma söz konusu olmadığını her şeyin aynı şekilde devam edeceğini açıkladı. Biz de bu bilgiyi kamuoyuna paylaştık. Biz, Ticaret ve Sanayi Odası olarak almış olduğumuz bilgileri kamuoyuyla ve üyelerimizle paylaşmak zorundayız. Bize bilgi veren kurumların da iyi niyetinden ve doğruluğundan şüphe etmeyiz. Biz, bu anlamda Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak elimizdeki değerlerimizden olan TÜDEMSAŞ´ın sağladığı katkılar eğer bu yapılacak kararname ile devam edecekse bu şirketin tek olmasının hiçbir sakıncası yok. Bunlardan bir tanesi, yük vagonu imalatında sadece Sivas olacaksa hiçbir mahsur yoktur. Bunun yazılı olarak da beyan edilmesini istiyoruz. 3 bölgeden en ağırlıklı yeri, taşımacılıkta ve imalatı burada olacaksa yine hiçbir şekilde sakıncası yoktur. 2019 yılından bugüne Sivas´a 82 milyon lira para girişi olmuş. Eğer bu yeni kurulacak şirket işleri Sivas piyasasından almaya devam edecekse bu 82 milyon lira yine Sivas´ta kalacaksa yine mahsuru yok. İstihdam konusunda hiçbir işçi çıkarılmayacağı gibi daha fazla işçi sağlanacaksa yine hiçbir sakıncası yok ama aksi bir durum yaşanırsa TÜDEMSAŞ´ın kapatılması ya da küçültülmesi gibi buradan Ankara´ya kadar yürürüz. Ticaret ve Sanayi Odası olarak tek derdimiz ve davamız Sivas, Sivas´ın gelişmesi, işsizlik sorununun bitmesi. Mücadelemiz bu yönde devam edecek, ilimizle ilgili yapılan güzelliklere teşekkür etmeye aksi bir şey yaşanırsa da eleştirmeye ve takip etmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.