TÜDEMSAŞ KONUSUNDA ENDİŞELİYİZ « Sivas Olay Haber – Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

TÜDEMSAŞ KONUSUNDA ENDİŞELİYİZ

Bu haber 04 Mart 2020 - 12:44 'de eklendi ve 187 views kez görüntülendi.

Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu, TÜDEMSAŞ’ın Ankara’ya bağlanması kararı ile çeşitli endişelerin yaşanmaya başladığını ve kamuoyunun rahatlatılması gerektiğini söyledi.

Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile TÜDEMSAŞ’ın Ankara’da yeni kurulan ve kısa adı TÜRASAŞ olan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi Anonim Şirketi’ne bağlanması kararının kamuoyunda çeşitli endişelere sebep olduğunu söyledi.

Kararın resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından TÜLOMSAŞ, TÜVESAŞ ve TÜDEMSAŞ’ın tek çatı altında birleştirileceğini ve yönetiminin Ankara’da olacağını belirten Türkmenoğlu, “Bu kararla birlikte şehirde önemli ölçüde endişeler yaşanmaya başladı. Konuyu daha önce siyasilerin dile getirmemesi ve kamuoyuna bilgi vermemesi sebebiyle insanlar bu kararla adeta şok yaşadı. Bu yeni düzenlemeden sonra edindiğimiz bilgilere göre TÜDEMSAŞ’ta bulunan 4 genel müdür yardımcısı ile 10 daire başkanı başka kadrolara atanacak. Ankara’da oluşacak yönetimde Sivas’lıların olup olmayacağını bilmiyoruz. Kamuoyunda TÜDEMSAŞ’ın zayıflayacağı ve bunun sonucu olarak ta kapatılabileceği ya da özelleştirme kapsamına alınacağı söylentileri çok yoğun şekilde dile getiriliyor. Sivas piyasasına olumlu katkı sağlayan alım-satımların Ankara’dan yapılacak olması bu tesisle ayakta duran sektör sahiplerini de endişeye sevk etti. Çünkü TÜDEMSAŞ Sivas piyasasından yıllık ortalama 50 milyon liralıyı bulan alım yapmaktadır. Bu alımların Ankara’ya kaydırılması halinde Sivas piyasasının da ciddi yara alacağı kamuoyunda sık olarak tartışılmaktadır. Siyasilerimizin bu konuda halkı aydınlatması gerekmektedir” dedi.

Ankara’da bu şekilde bir düzenleme yapılırken Sivas milletvekillerinin bu konuda kamuoyuna önceden herhangi bir bilgi vermemiş olmasının da büyük eksiklik olduğunu ifade eden Türkmenoğlu, “Biz bu konuda Sivas’ın haklarını korumak için her türlü girişime ve siyasilerimizle birlikte hareket etmeye hazırız. Yeter ki, Sivas ve TÜDEMSAŞ herhangi bir zarara uğramasın” diye konuştu.