"TÜDEMSAŞ'ın özelleştirilmesi söz konusu değil" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

“TÜDEMSAŞ’ın özelleştirilmesi söz konusu değil”

Bu haber 09 Mart 2020 - 7:01 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) tarafından TÜDEMSAŞ´ın birleştirilme kararına ilişkin yapılan açıklamada “2023 yılına kadar birçok üretim anlaşması imzalamış olan TÜDEMSAŞ´ın kapatılması ya da özelleştirilmesi söz konusu değildir” dedi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO), ilimizde bulunan Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii AŞ´nin  (TÜDEMSAŞ) yanı sıra Türkiye Vagon Sanayii AŞ (TÜVASAŞ) ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ´nin (TÜLOMSAŞ) birleştirilmesiyle iktisadi devlet teşekkülü olarak Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) kurulması kararına ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada, “Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, Sivas´ın her türlü sorun ve sıkıntısında elini taşın altına koyan bir sivil toplum kuruluşudur. STSO, açıklama yapılması gereken konularda ilgili, yetkili tüm organların görüşlerini almadan bu tür söylemleri yapmaktan kaçınmaktadır.    2 gündür kamuoyunu meşgul eden ‘TÜDEMSAŞ kapanıyor mu?´ şeklinde artan bilgi kirliliği nedeniyle yaptığımız görüşmeler sonucunda bu açıklamayı yapma zorunluluğu doğmuştur. Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ), Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TÜVASAŞ) ve Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) genel müdürlüklerinin kapatılarak işletmeler merkezi Ankara´da kurulan Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayi A.Ş´ye (TÜRASAŞ) bağlandığı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan´ın 3 Mart 2020 tarih ve 2186 sayılı kararı ile 4 Mart 2020 Çarşamba gün ki Resmi Gazete´de yayımlandı.Kapılarını dünyaya açan TÜDEMSAŞ ile ilgili kamuoyunda yer alan kapatılıyor, özelleştirilecek söylemlerinin üzerine ilgili ve yetkili kurumlarla yapılan görüşmelerde Sivas küçültülüyor algısı ile söylem geliştirildiği anlaşılmaktadır” denildi.

“GÜNDEMİN MEŞGUL EDİLMESİNİ ANLAMLI BULMUYORUZ”

“Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Eken, konu ile ilgili bakanlık, milletvekilleri, ilgili kurum yetkilileri, sendikalar ve diğer yetkililer ile görüşmeler yaparak konu hakkında eldeki bilgileri teyit ettirmiştir” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada “Başta üyelerimiz olmak üzere kamuoyu bilmelidir ki Sivas´ta TCDD´nin kullanmakta olduğu buharlı lokomotif ve yük vagonlarının onarımını amacıyla kurulan Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayii A.Ş. (TÜDEMSAŞ) yıllar içerisinde yük vagonu yapmaya başladı. 2023 yılına kadar da birçok üretim anlaşması imzalamış olan TÜDEMSAŞ´ın kapatılması ya da özelleştirilmesi söz konusu değildir. Yapılan birleştirme fabrikalarda yaşanan bürokrasiyi azaltmak, rekabetçi ve daha etkin üretim yapılabilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Personel çıkışı gibi bir durumda söz konusu olmamakla birlikte aksine mevcut istihdamın arttırılmasına yönelik çalışmaların hazırlanacağı ifade edilmiştir. Bizler; STSO olarak Sivas´ın gelişmesi, yeni yatırımların gelmesi için çaba harcarken, şehrimizdeki yatırımların gitmemesi için de çaba harcıyoruz. Bu manada TÜDEMSAŞ´ın özelleştirilmesi söz konusunu olmazken, Sivas´ın gelişmesi teşvik kapsamında 6. bölgeye alınması, yeni yatırımların gelmesi için çaba harcarken, özelleştirmesi söz konusu bile olamaz. Böyle bir şeyi Sivas kaldıramaz ve devletimizin zaten böyle bir düşüncesi bulunmuyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Şubat 2019 mitinginde TÜDEMSAŞ konusunda önemli açıklamalarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanımız; ‘Siz bakmayın birilerinin fitne çıkarmaya çalıştığına. Biz son 16 yılda TÜDEMSAŞ´ı canlandırarak gücüne güç kattık. İnşallah ilerleyen dönemde bu işletmemizi daha da büyüteceğiz. İnadına büyüteceğiz. Kendi mühendislerimizin tasarladığı dünyada marka olacak milli yük vagonlarımızı bu fabrikada üretiyoruz. Bugüne kadar 6 bin yük vagonu ürettik. İstihdam sağlıyoruz´ demişti. Sayın Cumhurbaşkanımız Sivas´ın 6. Bölge teşvikleri kapsamına alınacağının sözünü de bu mitingde verdi. Bizim için Cumhurbaşkanımızın verdiği söz geçerlidir. Aksini düşünmek art niyetli bir yaklaşım olur. 40 bin kişiyi istihdam edecek olan Demirağ OSB 6. Bölge teşvik kapsamına alınırken, bu anlamda çalışmalar devam ederken, şehrimize güç katan bir birliktelik sağlanmışken, bilgi kirliliği oluşturarak gündemin meşgul edilmesini anlamlı bulmuyoruz” denildi.