Vali Ayhan : "Üretenin yanındayız" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Vali Ayhan : “Üretenin yanındayız”

Bu haber 16 Mart 2020 - 6:46 'de eklendi ve 7 views kez görüntülendi.
Vali Salih Ayhan; Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR´un kırsalda ortaklaşa yürüttüğü çeşitli kursları ziyaret etti. Üretim yapan herkesin yanında olduklarını kaydeden Ayhan, “Siz yeter ki üretin biz yanınızda olacak, destek vereceğiz” dedi.

Vali Salih Ayhan, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR´un kırsalda ortaklaşa yürüttüğü çeşitli kursları ziyaret etti. Vali Salih Ayhan, merkez Karaçayır mevkiinde faaliyet gösteren Toprak Hayvancılık AŞ´yi ziyaret ederek işletme sorumlusu Taha Yasin Çitil´den bilgi aldı.

Tesisin bölgede küçükbaş hayvancılığa önemli katkılar sağlayacağına inandığını söyleyen Vali Ayhan, yeni doğan kuzulara biberonla süt verdi.

Toprak Hayvancılık AŞ ziyaretinin ardından Kurtlapa köyüne geçen Vali Ayhan, burada ´MERDER Yöresinde Ekonomik ve Kültürel Alt Yapının Güçlendirilmesi Projesi´ kapsamında açılan peynircilik kursunu ziyaret etti. Vali Ayhan, hanımların yaptığı peynirlerin ev ekonomisine katkı sağlayacağını söyleyerek, kursiyerlerle sohbet etti.

Köylerde yapılan kaliteli ürünleri tespit ettikten sonra bunların satışını gerçekleştireceklerini belirten Vali Ayhan, “Bu yaptığınız peynirler çok kıymetli. Şehirde bu kadar lezzetli peyniri bulamazsınız. Bunlar kimyasal madde katılmamış, özelliklerini kaybetmemiş çok kıymetli ürünler. Siz yeter ki üretin biz yanınızda olacak, destek vereceğiz” dedi.

Vali Ayhan, Kurtlapa köyünde Sivas Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan; halı, kilim dokuma atölyesini de ziyaret etti. Dokunan halı ve kilim örneklerini inceleyen Vali Ayhan, kursiyerlerin el emeği göz nuru ürünlerinin paha biçilemez olduğunu ifade etti.

Vali Ayhan, Kurtlapa köyünde son olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘Sürü Yönetimi (çobanlık) Kursu´nu ziyaret etti. Vali Ayhan ayrıca köyde çocuklara kitap hediye ederek derslerinde başarılar diledi.

Vali Ayhan´ın bir sonraki durağı Yıldız Beldesi oldu. Halı ve kilim dokuma atölyesini, doğal peynir yapma kursunu ve Kur´an kursunu ziyaret eden Vali Ayhan, kursiyerlerin taleplerini dinledi ve başarılarından dolayı kadınları tebrik etti.

Vali Ayhan, köy ziyaretleri kapsamında son ziyaretini Yakupoğlan´a yaptı. Halk Eğitim Merkezi tarafından köy kadınlarına yönelik olarak açılan halı, kilim dokuma atölyesi ile peynir üretiminin daha sağlıklı ve sıhhi bir ortamda gerçekleşmesi, sütün değerini artırmak ve peynir çeşitlerinin benimsetilmesi amacı ile açılan peynircilik kursunu ziyaret eden Vali Ayhan, kursiyerlere başarılar diledi.

“KADINLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Kadınlara emeklerinden dolayı teşekkür eden Vali Ayhan, “Çocukluğunu yaşamadan kızlığa, kız yaşını tanımadan kadınlığa, kadınlığına doymadan toprağa kavuşan köy kadını; Halk Eğitim Merkezi´mizin ´Her Ferde, Her Yerde, Her Türde´ verdiği eğitimlerle artık öğreniyor, üretiyor, sosyalleşiyor ve ev ekonomisine katkı sağlıyor. Anadolu kadınına imkân verdiğinizde, inandığınızda nasıl da güzel ifade ediyor. Maharetlerini, sanatçı ruhunu, inancını ve toplumda ´var´ olduğunu ortaya koyuyor. Devletimizin sağladığı imkânları karşılıksız bırakmayan kadınlarımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Ayhan, Sivas Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünde eğitim alan ve Yıldız Dağı Kayak Merkezi´ni gezen kursiyerle de bir araya gelerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Programlarda; İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Dursun Yıldırım, Sivas Halk Eğitim Merkezi Ramazan Baker ile diğer ilgililer de yer aldı.