Yetenekli Çocuklara Destek Olunacak | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Yetenekli Çocuklara Destek Olunacak

Bu haber 13 Mart 2020 - 7:09 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.

Sivas Hizmet Vakfı´nca yürütülecek olan ´Tut Elimden Projesi´ hayata geçirildi. Projenin tanıtım programında konuşan Vali Salih Ayhan, proje ile kırsal kesimde yaşayan ve imkânı olmayan ailelerin yetenekli çocuklarına destek olunacağını söyledi.

Vali Salih Ayhan ve eşi Zeynep Akkiraz Ayhan´ın himayelerinde, Sivas Hizmet Vakfı´nca yürütülecek olan ´Tut Elimden Projesi´ hayata geçti.

Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı, öncelikle kırsalda bulunan eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerden; akademik, güzel sanatlar ve spor alanındaki yetenekli ve/veya başarılı öğrencilerden, ailesinin maddi imkânsızlıkları ve/veya diğer nedenlerle eğitimlerine ara verecek veya eğitim hayatlarını bitirecek, yeteneklerini geliştiremeyecek bireylerin eğitimlerinin desteklenmesi konulu “Tut Elimden” Projesi tanıtıldı.

“FIRSAT EŞİTLİĞİNİ SAĞLAMAYI AMAÇLIYORUZ”

Tanıtım programında konuşan Vali Salih Ayhan, proje ile kırsal kesimde yaşayan ve imkânı olmayan ailelerin yetenekli çocuklarına destek olunacağını ifade ederek, “Bu düşünceyle yola çıkarak, Tut Elimden Projesi´ni hazırladık. Milli Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu felsefesine uygun bir şekilde, erken çocukluk döneminden başlayarak şehrimizin dört bir yanındaki ihtiyaç sahibi olan, dezavantajlı sosyo-ekonomik durumdaki başarılı ve yetenekli çocuklarımızın tespiti ve bu çocuklarımıza imkân tanımayı ve eğitimde fırsat eşitliğini sağlamayı amaçlamaktayız” dedi.

Ülkelerin geleceklerini iyi eğitilmiş insan gücü üzerine kuracaklarının altını çizen Vali Ayhan, “İnsanları eğitebilmek kadar, belki de daha önemlisi, sıradan olmayan, yaşadığı topluma katabileceği değer potansiyeli daha yüksek olan yetenekli bireyleri ortaya çıkartmak ve eğitmektir. Yetenekli çocuklarımızın yeteneklerini geliştirebilmelerine yönelik verilecek eğitimin yanı sıra, kendilerine uygun imkânların sağlanmasına da ihtiyaçları vardır. Bu çevre koşulları ve düzenlemeleri sağlanmadığında gelişimlerini sürdürmek mümkün olmayabilir” ifadelerini kullandı.

“YANINIZDA OLACAĞIZ”

Yetenekli çocukların bilim ve sanat alanlarındaki potansiyellerini ortaya çıkarmak ve ülkemizin geleceğine katkılarını desteklemek istediklerinin altını  çizen Vali Ayhan, “Kendi varoluşlarını tam anlamıyla ortaya koyabilmelerini sağlamak için eğitimlerinde, yetiştirilmelerinde yeterli ilgi ve çaba gösterilmelidir. Çünkü bu çocuklar geleceğin fikir ve bilim adamları, liderleri, sanatçılarıdır ve insanlığa büyük katkılar sağlayabilirler. Bizler de bu çocuklarımıza destek olmak için ‘Tut Elimden Projesi´ni geliştirdik. Her ilçeden ve merkezden olmak üzere, kaymakamlıklarımız, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Sivas Hizmet Vakfı koordinesinde 31 öğrencimizi belirledik. Bugün sizlerle bir aradayız. Her koşulda yanınızda olacağımıza, elinizden tutacağımıza emin olabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Sivas Hizmet Vakfı´nın temel misyonunun Sivaslı hayırsever vatandaşları bir araya getirmek  olduğunu kaydeden Vali Ayhan, “Onlardan gelecek hayırları öğrencilerimize aktarıyoruz. Bu konuda kendilerini bilgilendirerek, her bir öğrencimize destek olmalarını istedik. Bugün de 31 öğrencimizin elinden tutuyoruz. Bu projeye destek olan hayırseverlerimize, kaymakamlarımıza, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve Sivas Hizmet Vakfına teşekkür ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Programa Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Sivas Hizmet Vakfı Genel Sekreteri İbrahim Yasak, ilçe milli eğitim müdürleri ve ‘Tut Elimden´ projesi öğrencileri katıldı.