3 Temmuz Şike Operasyonuna paralel yeni bir Dizayn mı yaratılmak istenmektedir. - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri
SON DAKİKA

3 Temmuz Şike Operasyonuna paralel yeni bir Dizayn mı yaratılmak istenmektedir.

Bu haber 10 Şubat 2020 - 13:04 'de eklendi ve 113 views kez görüntülendi.

         Sivas Barosu Başkanı  Av. Hacı Yılmaz Demir,hafta sonu oynanan Demir Grup Sivasspor,Medipol  Başakşehir maçında verilmeyen penaltı ile ilgili açıklama yaptı.

Baro Başkanı Av.Hacı Yılmaz yaptığı açıklamasında ”     Barolar Avukatlık Kanunu’nun m.76 maddesi gereği Hukukun üstünlüğü korumakla ödevlidirler. Buradan hareketle ortada hukuka aykırı bir eylem varsa bu Hukuka Aykırı eylemlerin önüne geçmek ve gerekli soruşturma ile kovuşturmanın açılmasını sağlamak üzere işbu açıklamayı yapmaktayız. Şöyle ki;

  Demir Grup Sivasspor ve Medipol Başakşehir futbol kulüpleri arasında 9 Şubat 2020 Pazar günü Saat: 16.00 da Sivas 4 Eylül Stadyumunda oynanan Türkiye Süper Ligi 21. Hafta futbol müsabakasında hakemlik görevini icra eden müsabaka hakemlerinden başta orta hakem Halis ÖZKAYHA olmak üzere kasıt boyuna varacak şekilde Sivasspor aleyhine kararlar verilmiştir.

Karşılaşmanın 90 dakikası boyunca Sivasspor aleyhine kararlara imza atan hakemlerin bu tavırları salt bir hakem hatası olarak değerlendirilmesi mümkün değildir.

Özellikle müsabakanın 71. Dakikasında Sivassporlu futbolcu Yasin Öztekin’in rakip kalenin ceza sahasının sağ tarafından içeri doğru orta yapmak isterken araya Başakşehirli furbolcu Gale Clichy girerek Yasin ÖZTEKİN’in içeriye doğru orta yapmasını engellemeye çalışmıştır. Ancak Başakşehirli oyuncu bunu yaparken futbolun temel kurallarından elle oynama yasağının en ağır yaptırımı olan ve kendi Ceza Sahasında elle oynama yasağını kasıtlı bir şekilde ihlal ederek içeriye doğru gönderilen topu koltuk altında sıkıştırarak pozisyonun köşe vuruşu ile sonuçlanmasını sağlamıştır.

Bu durum gerek yayıncı kuruluş gerekse görsel basın tarafından tespit edilmesine rağmen söz konusu pozisyonla alakalı olarak orta hakem Halis ÖZKAYHA tarafından penaltı kararı verilmediği gibi kısa adı VAR olan Video Hakem Uygulamasına da başvurulmamıştır.

Video Hakem Uygulaması (VAR) özetle; karşılaşma sırasında hakemi tereddütte bırakan ya da oyuncuların yoğun itirazda bulunduğu bir pozisyonda, hakemin ekran başında pozisyonların tekrarını izleyen diğer hakemlerle kulaklık aracılığıyla iletişim kurduğu ve onlardan gelen bilgiye göre karar verdiği bir sistem olarak tanımlanabilir.

Söz konusu penaltı pozisyonu ile alakalı olarak Sivassporlu Futbolcuların ve teknik heyetin yoğun itirazlarını görmezden gelerek müsabakayı devam ettiren gerek orta hakem gerekse VAR ile diğer yardımcı hakemler açıkça Türk Ceza Kanunu m.257 kapsamında düzenlenen Görevi Kötüye Kullanma suçunu işlemiştir.

Görevi kötüye kullanma suçu ile kamu idaresinin disiplinli dürüst ve etkin şekilde, hukuken belirlenen sınırlar çerçevesinde işlemesini sağlamak suretiyle kamu faaliyetlerinin gerek eşitlik gerek liyakat ilkeleri açısından adaletli şekilde yürütüldüğü hususunda toplumun kamu idaresine duyduğu güven ve inanç korunmaktadır.

Her kamu görevi; kamu yararına olan bir hedefin elde edilmesine yönelik olup, görevin gereklerine aykırı davranılması, görevin yapılmaması veya geç yapılması halinde kamu yararına ulaşılamaması veya geç ulaşılması söz konusu olacağından, esas olarak bu suçun kamu yararını koruduğu da açıktır.

Türk Ceza Kanunu’nun uygulanmasında kamu görevlisi, TCK m. 6/1-c’de tanımlanmış olup, buna göre “kamu görevlisi deyiminden, kamusal faaliyetin yürütülmesine atama veya seçilme yoluyla ya da herhangi bir surette sürekli, süreli veya geçici olarak katılan kişi” anlaşılır.

İzah edilenler çerçevesinde kamu faaliyeti olarak değerlendirilen ve idare kontrolünde geçekleştirilen söz konu futbol müsabakasını yönetmek üzere atama yoluyla göreve getirilen Hakemler de teknik anlamda kamu faaliyeti yürütmeleri sebebiyle görevlerini icra ederekn kamu görevlisi sayılmaktadırlar.

Buradan hareketle kamu görevlisi sayılan müsabaka hakemlerinin açıkça görevlerini yaparken adaletli davranmadıkları gibi likayat ve eşitlik ilkelerini de açıkça ihlal ederek Türk Ceza Kanunu kapsamındaki Görevi Kötüye Kullanma suçunu işlemişlerdir.

Şehrimizin göz bebeği Sivassporumuza sahip çıkmak adına Valiliğimiz ve Belediyemiz öncülüğünde taraflarımızı da yanımıza alarak ve şehrimizin Şampiyonluğa inanmışlığını görmezden gelmelerine müsaade etmeyeceğiz. Anadolu takımlarının gururu olmak üzere çıktığımız bu yolda aleyhimize çalınan düdüklere, aleyhime başlatılan kampanyalara aldırmadan yolumuzda ilerlemeye çalışıyoruz. Evet mütevazi bir takım olabiliriz ama görmezden gelinmeyecek kadar yürekli ve büyük bir camiayız. Sivaslı olan her birey Sivasspora sahip çıkmak için elinden geleni yapmaktadır. Bizler her kesime karşı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bizler yarım kalan hikayemiz için yola çıktık ve bu yolumuzdan kimse bizi alı koyamayacaktır.

Sezon başından beri VAR uygulamaları lehimize kullanılmadığı gibi VAR uygulamasına gidildiği zamanda da aleyhe kararlar verilmiştir. 21 Hafta boyunca lehimize çalınan bir tane bile Penaltı bulunmamaktadır. Bizler iyiniyetli düşünmeye çalışıyoruz. Ama tıpkı 3 temmuz Şike sürecinde olduğu gibi Futbol da yeni bir dizayn hareketi mi başlanmak istenmektedir.

Bu vesile ile Başakşehir maçındaki kasıt boyuna gelecek şekilde verilen kararların son olmasını diliyor Anadolunun gururu olmak adına şampiyonluğa inancımızın tam olduğunu ve kulübümüzün yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum.

 

 

 

 

 

                                                                                                                     

                                                                                                

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.