Bu yıl tarım yılı olacak - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri
SON DAKİKA

Bu yıl tarım yılı olacak

Bu haber 13 Mayıs 2020 - 18:35 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında, Video Konferans Sistemi (VKS) üzerinden Tarım Platformu üyeleriyle bir araya geldi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Ayhan, içinde bulunduğumuz Kovid-19 salgınıyla hep birlikte mücadelede ederek bayağı bir yol aldıklarını belirterek, “Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi normalleşme sürecine kademeli olarak geçmeye başladık. Salgın ile mücadelede en başından beri şeffaf ve kararlı bir mücadele yürütüyoruz. Burada yürütülen mücadele elbette başta sağlık olmak üzere birçok farklı boyutu da kapsıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve İçişleri Bakanımızın da devamlı üzerinde durduğu 4 temel hususu vurgulamakta yarar var; kamu düzenin devam ettirilmesi, sağlık sisteminin güçlü tutulması ve sosyal izolasyon ile sosyal mesafe. Aldığımız tüm tedbirlerin bu dört temel ilkeye hizmet ettiğini söyleyebiliriz. Bu 4 maddeden üretim ve tedarik zincirine bu süreçte ayrı bir önem verdik. Bu süreçte tarımın ne kadar önemli olduğunu ve yaptığımız yatırımların ne kadar doğru olduğunu gözlemledik. Tarım için bu süreçte alınması gereken tüm kararları alarak sahada uyguladık.” dedi.

Piyasa gözetim ve denetimi kapsamında; Ticaret İl Müdürlüğü, belediye zabıta ekipleri ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince fiyat kontrolleri yapılarak, genelge, karar duyuru ve talimatlara aykırı hareket edenler hakkında gerekli idari para cezaları ve adli işlemlerin uygulanması yapıldığını söyleyen Vali Ayhan, 16 Mart’tan itibaren 3 bin 637 iş yerinin denetlendiğini ve toplam 196 bin 902 TL ceza kesildiğini söyledi.

Vali Ayhan, sözlerine şöyle devam etti:

“Pazar yerlerinin kurulmasından önce başlayarak, pazar süresi ve sonunda gerekli çevre temizliği kontrolleri, belediyeler, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü elemanlarınca yapıldı. Hayvan alış-satış yasağı getirilmesi üzerine “Hayvan Pazarları” kapatılmıştır. Bu nedenle, celep ve bakıcılar dahil olmak üzere, yasağa aykırı şekilde hayvan ticareti yapanların kontrolü yapıldı. Pazarlar başta olmak üzere, tüm açık alanlarda kamu sağlığını tehdit etme riski bulunan ve halk arasında, “Çıkma Tavuk” şeklinde adlandırılan hayvanların her türlü satışı yasaklanmıştır. Bitkisel üretimi artırtma çalışmalarımız; nadas alanlarında yüzde 75 hibe ile çiftçilerimize 250 bin ton yazlık buğday dağıtımı yapıldı. DAP ve İl Özel İdaresi destekli Kaba yem üretimini artırma projesi kapsamında yüzde 50 hibe ile yem bitkisi tohumu talepleri toplandı ve 50 ton yonca, 100 ton korunga ve 3 bin paket silajlık mısır İl ve İlçelerimizde dağıtımı yapıldı.”

– Bu Sene Tarım Yılı Olacak

Tarımın, pandemi sürecinde bir kez daha önemini gösterdiğini ifade ederek sözlerine başlayan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, “İl Müdürlüğü olarak 2019 yılında projelerimizi hazırladık ve Valimizin destekleriyle 2020 yılında inşallah imalat aşamasına geldik. Bu yılın tarım yılı olacağına inanıyorum. Amacımız hep birlikte ilimiz tarımını üst seviyelere taşımak ve ilimiz ekonomisine ve ülke ekonomisine katkı sunmaktır. Bu süreçte yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında, tarımsal üretimin kesintiye uğramaması için gerekli tedbirleri almak, tarımsal sanayi ve gıda üretimi, mevsimlik işçiler ve diğer hususları takip etmek üzere pandemi kurulu, mevsimlik işçi komisyonu ve ilimizde Bitkisel ve Hayvansal Üretimi İzleme ve Değerlendirme Komisyonu oluşturulmuştur.” şeklinde konuştu.

– IPARD II Programı 9. Çağrı İlanına Çıktı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Muhammed Ali Genç ise, IPARD II Programı 9. Çağrı İlanına çıkıldığını söyleyerek, “Süt üreten tarımsal işletmeler, kırmızı et üreten tarımsal işletmeler, kanatlı eti üreten tarımsal işletmeler, yumurta üreten tarımsal işletmeler yüzde 50-70 oranlarında hibe desteğiyle desteklenecek olup bu kapsamdaki projelere ülkemiz toplamında 104 milyon Avro, yaklaşık olarak 790 milyon lira hibe desteği sağlanacaktır. Bu yatırımlara yönelik projeler koordinatörlüklerimiz tarafından 01.06.2020 – 03.07.2019 tarihleri arasında kabul edilecektir.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.