reklam
reklam
DOLAR 32,1872 % 0.08
EURO 34,8916 % -0.29
STERLIN 40,9950 % 0.08
FRANG 35,1619 % -0.38
ALTIN 2.463,20 % -1,59
BITCOIN 69.705,92 0.013

Esnafa elektrikte indirim bekleniyor

Yayınlanma Tarihi :
Esnafa elektrikte indirim bekleniyor

Sivas Tesviyeciler, Madeni ve Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil,  esnafa indirimli elektrik verilmesi gerektiğini söyledi.

Yetkililerin “Elektriğe 3 ay zam yok” açıklamasının ardından konuşan Demirgil, “Esnafın iş yerinin yaz kış en yüksek maliyet kalemi kiradan sonra elektrik. Elektriğe 3 ay zam yapılmayacağı açıklandı fakat asıl sevindirici haber indirim yapılması olacaktır. Bununla birlikte yüzde 20´si vergi ve kesintiler olan elektrik faturalarında  mutlaka indirime gidilerek hem vatandaşılar hem de oto sanatkarları esnafımız sevindirilmelidir” dedi.

“MALİYET KALEMİNDE EN ÇOK ELEKTRİK FATURASI VAR”

Esnafın elektriği sürekli kullandığını dile getiren Başkan Demirgil, “Esnafımızın maliyet kalemlerinde birçok artış oldu. Bu kalemlerden en önemlisi de kuşkusuz elektrik faturası. Yaz-kış dolabı, ışığı, tabelası, cihazları vs. en çok elektriği kullanıyor ve kiradan sonra en çok ödemeyi de elektriğe yapıyor. Dolayısıyla özellikle pandemi sürecinde yeteri kadar zorluk yaşamış ve şimdilerle yeni yeni ayağa kalkmaya çalışan oto sanatkarları esnafımıza bu konuda bir destek yapılmalı. Bu yıl elektriğe hiç zam yapılmadı ve üç ay boyunca da yapılmayacağı belirtildi. Bu sevindirici fakat bunun yanında bir indirim de yapılması esnafımızı büyük oranda rahatlatır. BOTAŞ´ın maliyetlerinin düşmesi ile sanayi doğal gazına indirim yaptığı gibi elektrikte de indirim müjdesi bekliyoruz. Bu düşüş zam yapmamak değil de indirim yapmak olarak esnafımıza yansıtılmalı” diye konuştu.

“ESNAFIMIZ İÇİN RAHAT BİR NEFES ALMASI SAĞLANMALI”

Elektrik faturasının 5´te 1´inin vergi ve kesintilerden oluştuğunu vurgulayan Demirgil, “Elektrik faturasının yüzde 20´si yani 5´te 1´i enerji fonu, TRT payı, KDV ve bunun gibi vergi ve kesintilerden oluşuyor. Sokakları aydınlatan esnafımız için bu pandemi döneminde indirime gidilerek rahat bir nefes alması sağlanmalı. Bu pandemi döneminde esnafı rahatlatmak hem de vatandaşı sevindirmek için olmazsa olmaz elektrik kullanımında müjdeli haberler verilmeli” açıklamasında bulundu.

YORUM YAP