reklam
reklam
DOLAR 28,9208 % 0.08
EURO 31,4850 % -0.1
STERLIN 36,7790 % 0.63
FRANG 33,2729 % 0.81
ALTIN 1.924,11 % 1,83
BITCOIN 1.123.384 1.037

Hz. Peygamber’e En Çok Şiir Yazan Millet Türk Milletidir

Yayınlanma Tarihi :
Hz. Peygamber’e En Çok Şiir Yazan Millet Türk Milletidir

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Hz. Peygamber’e en çok şiir yazan milletin Türk milleti olduğunu söyledi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Ülkü İmam Hatip Ortaokulu tarafından düzenlenen mevlit programının konuğu oldu.

Ülkü İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Rektör Yıldız’ın yanı sıra Sivas Millî Eğitim İl Müdürlüğü Şube Müdürü Bekir Dal, Ülkü İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Bülent Şimşek, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti. Kur’an tilavetinin ardından SCÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldız’ın konuşmasına geçildi.

Rektör Yıldız konuşmasında Hz. Peygamber’e yazılan edebi türlere ilişkin bilgi verdi.

“Şairlerimiz Hz. Peygamber’e dair birçok şiir yazmışlardır.” diyen Rektör Prof. Dr. Yıldız konuşmasının devamında, “Peygamber Efendimiz (SAV) ile ilgili en çok şiir yazan millet Türk milleti olmuştur. Osmanlı döneminde çok sayıda şairimiz Peygamber Efendimizin hayatını şiirle kaleme almışlardır, buna manzum siyer diyoruz. Bir bütün olarak Peygamber Efendimizin hayatını yazan şairlerin yanı sıra onun hayatındaki önemli noktaları konu alan eserler de yazılmıştır. Hz Peygamber’in dünyaya teşrifleri ilgili yazılan eserlere mevlit diyoruz. Mevlit doğum, doğum anı anlamına gelmektedir. Mevlit dediğimizde aklımıza gelen ilk isim de Süleyman Çelebi’dir, onun yazdığı Vesiletü‘n-Necattır.” şeklinde konuştu.

Milletimiz Hz. Peygamber’e Sevgisini Birçok Türde Eser Vererek İfade Etmiştir

Hz. Peygamberle hakkında yazılan çok fazla tür olduğunun altını çizen Rektör Yıldız; “Mevlidin öncesinde de Regaibiyye, Mucizename gibi birçok türde eserler yazılmıştır. İşte bu da bizim milletimizin, şairlerimizin Hz. Peygambere olan sevgisini gösterir.” ifadelerini kullandı.

Türkler İslam’ı Şiir Yoluyla Öğrendiler

Rektör Yıldız; “Türklerin Anadolu’yu İslamlaştırmasından sonra Türkçe Kur’an-ı Kerim tercümesi, tefsir ve hadis kitabı yoktur. İnsanlar İslam’ı şiirler, ilahiler, biraz önce anlattığım türlerden öğrendiler. Bundan dolayı da edebiyatçılarımız, şairlerimiz gerçekten rahmeti hak eden insanlardır.” diye ekledi.

“Cumhuriyet kurulduktan sonra Necip Fazıl’ın, Sezai Karakoç’un İslam’a yaptığı hizmeti kaç tane ilahiyatçı yapmıştır?” diyen Rektör Prof. Dr. Yıldız konuşmasını “Edebiyatçılar bize sözle İslam’ı öğreten insanlardır. Necip Fazıl Esselam isimli eserinde Hz. Peygamberin her bir yaşına bir şiir yazarak 63 şiirde Hz. Peygamberi doğumundan itibaren anlatır. Edebiyatın, şiirin İslam’a hizmetini bu şekilde görmüş oluruz. Öğrencilerimizin özellikle şiir okumalarını tavsiye ediyorum. Programda emeği geçen hocalarımıza, öğrencilerimize teşekkür ediyorum.” sözleriyle sonlandırdı.

Rektör Yıldız konuşmasının ardından okulun yaptığı şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediye verdi. Program Hz. Peygambere yazılan şiirlerin okunması, öğrenci korosunun ilahi seslendirmesiyle sona erdi.

 

YORUM YAP