Köy muhtarlarına uyarı,YKS’ye tedbir - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri
SON DAKİKA

Köy muhtarlarına uyarı,YKS’ye tedbir

Bu haber 24 Haziran 2020 - 23:14 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

İl Pandemi Kurulu Olağan Değerlendirme Toplantısı, Sivas Valisi Salih Ayhan başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, ilimizdeki Covid-19 vakalarının seyri ve alınması gereken tedbirler masaya yatırılarak, hafta sonu gerçekleşecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nda uygulanacak tedbirler de değerlendirildi.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Vali Salih Ayhan, Haziran ayı itibariyle Covid-19 mücadelesinde önemli bir süreyi geride bıraktıklarını söyledi. İl genelinde yapılan çalışmaları değerlendiren Vali Ayhan, “Koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla; Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun tavsiyeleri ile Bakanlıklarımızın genelgeleri doğrultusunda İl Hıfzıssıhha, İl Pandemi ve İl İdare Kurulumuzca birçok karar alıp uyguladık” dedi.

Sağlık personelinin salgınla mücadelede fedakârca çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Güçlü sağlık altyapısı ve vatandaşların da desteğiyle ilimizde salgınla mücadelede önemli başarılar elde ettik. Bu süreçte vatandaşlarımızı bilgilendirip, risklere karşı uyarmaya çalıştık. Ekonomik yönden, sosyal yönden, sürdürülebilir bir mücadele gücü için normalleşme bir zorunluluktu. Bu nedenle Haziran ayı ile birlikte devletimiz, bazı kısıtlamaları kaldırarak yeni kontrollü sosyal hayata geçiş sürecini başlattı. Bu süreçte tedbirleri elden bırakmadan maske-mesafe ve temizliğin önemli olduğunu her daim vurguladık” diye konuştu.

Şarkışla’da Görülen Vakalar Ankara ve Kayseri Kaynaklı

Son günlerde Şarkışla ilçesinde görülen vakalar hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Vali Salih Ayhan, “Bazı ilçelerimizde vaka artışı görmekteyiz. Şarkışla ilçemizdeki vakaları analiz ettiğimizde bulaş kaynağının Ankara ve Kayseri ilinden temas yoluyla geldiği tespitini yaptık. Başta Şarkışla ilçemiz olmak üzere daha sıkı tedbirler uygulayacağız” şeklinde konuştu.

Şarkışla’da Giriş-Çıkışlar Kontrol Altına Alınacak

İlçede alınan tedbir kararları hakkında da bilgi veren Vali Ayhan, “Canlı Hayvan Pazarı hakkında ileriki günlerde kararımızı vereceğiz. Özellikle ilçemize Kayseri tarafından gelen vatandaşımız çok oluyor. Bu nedenle ilçe girişlerinde 24 saat esaslı olmak üzere tüm giriş ve çıkışları kontrol altına alacağız. Gelen ve giden vatandaşlarımızın giriş ve çıkışlarını kayıt altına almaya devam edeceğiz. İlçe girişlerinde araç kontrollerinin yapılması, vatandaşların ateşinin ölçülmesi, evde kontrol sürelerinin sıkı takibi, taahhütlerin imzalatılması uygulamasını yeniden hayata geçireceğiz. İlçe merkezinde maske kullanımı ile ilgili denetimleri sıkılaştıracağız. İlçelerimizde kamusal hizmet veren tüm resmi ve özel kuruluşlara girişlerde; vatandaşların ateşinin ölçülmesi, el dezenfektanı kullanılması, sosyal mesafe kuralına uyulması ve maske olmadan vatandaşların içeri alınmamasını sağlayacağız. 14 gün evde karantinada tutulanların kolluk kuvvetlerince ikametgâhlarında kontrollerinin yapılmasını sağlayacağız” diye konuştu.

Köy Muhtarları Uyarılacak, Toplu Organizasyonlara Müsaade Edilmeyecek

İl dışından gelenler ve toplu organizasyonlar ile ilgili de önemli kararlar aldıklarını vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Köy muhtarlarınca il dışından köye gelenlerin 14 gün boyunca ikametgâhlarında kalmaları konusunda bilgilendirilmeleri ve vatandaşların bilgilerinin jandarmaya iletilmesi konusunda gerekli tedbirler alınacak. İlçelerimizde, beldelerimizde ve köylerimizde vatandaşlarımızın toplu olarak bir araya gelmelerine asla müsaade etmeyeceğiz. Taziye ziyareti, asker uğurlama, toplu yemek, söz, nişan, düğün vb. organizasyonlara kesinlikle izin verilmeyecek. Bugüne kadar aldığımız tedbirlerle ilimizde Covid-19 ile mücadelemizi başarılı şekilde sürdürdük. Halkımızın sağlığını korumak için bundan sonraki süreçte de alacağımız ilave tedbirlerle çalışmalarımızı devam ettireceğiz” dedi.

Maske Denetimlerinde 74 Vatandaşa Ceza Kesildi

Riskin devam edeceği gerçeğinin asla unutulmamasını isteyen Vali Ayhan, “Son vakayı en kısa zamanda görmek, tedbirlere uyumla mümkündür. Ancak ilimizde maske zorunluluğuna uymayan vatandaşlarımız oldu. Denetimlerde 74 vatandaşımıza maske takmadığından dolayı ceza uyguladık. Başta aldığımız tedbirlere uyan vatandaşlarımız olmak üzere,  sürece katkı sağlayanlara bir kez daha teşekkür ediyorum. Tedbir tamsa, korkuya mahal yoktur.” ifadelerini kullandı.

YKS Sınavı İçin Tüm Tedbirler Alındı

İlimizde Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) hafta sonu yapılacağını da hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak. YKS için gerekli önlemler alındı. Öğrencilerimizin de maskesiz sokağa çıkmalarını istemiyoruz. Sosyal mesafe, hijyen ve maske bu süreçte olmazsa olmaz üçlü koruma kalkanımız. Bulaş riskine karşı tüm vatandaşlarımızı dikkatli olmaya davet ediyor, öğrencilerimize de bu sınavda başarılar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.