reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

4 Eylül ruhu

Yayınlanma Tarihi : Google News
4 Eylül ruhu

Yıl 1919

Tarih 4 Eylül

Yer : Sivas Kongre Binası

Milli sınırları içinde vatan bölünmez bir bütündür, parçalanamaz.Manda ve himaye kabul edilemez.”

Sivas Kongresi’nde alınan kararlar, daha önce gerçekleştirilen Erzurum Kongresi kararlarını genişleterek tüm ulusu kapsar bir nitelik kazandırmış ve yeni bir Türk Devleti’nin kuruluşuna temel olmuştur; bu nedenle Sivas Kongresi’nin Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki önemi büyüktür.

4-11 Eylül 1919 tarihleri arasında Sivas’ta düzenlenen ve Birinci Dünya Savaşı ile beraber işgal altında bulunan Türk topraklarını kurtarmak ve Türk milletinin bağımsızlığını kazanması için gerçekleştirilen Türk Ulusal Hareketi toplantısıdır.

Tarihten bu yana hüküm sürdüğü coğrafyalarda, din, bayrak, vatan ve mukaddesatı yaşatmak uğruna büyük bedeller ödeyen atalarımız, 1919 yılında tüm dünyaya büyük bir ders vermiştir. Osmanlı Devleti son zamanlarında hasta adam olarak nitelendiriliyor ve yedi düvele verdiği amansız mücadele, gücünü daha da yıpratıyordu. İşte tam bu dönemde 9. Ordu Müfettişi sıfatıyla Anadolu’ya gönderilen Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışı, Türk milletinin kaderini değiştiren tarihi bir girişim olmuştur.

Milli mücadeleyi başlatan Atatürk, Anadolu’nun en güvenilir şehri olan Sivas’ta bu ruhu açığa çıkarmış ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini, kadim şehir Sivas’ta atmıştır. Türk milletinin, en menfi şartlar altında dahi çıkış yolunu bulabildiğinin güzel bir örneği olan 4 Eylül Sivas Kongresi, tarihi parlak, geleceği aydınlık olan Türkiye Cumhuriyeti’nin mihenk taşıdır.

Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını 108 gün bağrına basarak milli mücadeleye büyük katkı sağlayan Sivaslılar ise geçmişte olduğu gibi bugün de vatanı için seve seve canını vermeye hazırdır.

Yakın zamanda Türkiye düşmanlarının devreye soktuğu hain planları, tarihin tekerrürden ibaret olduğunu yine gözler önüne sermiştir. Fetö terör örgütünün darbe girişimini püskürten aziz milletimiz, şehitler ve gaziler vererek şanlı bir destan daha yazmıştır.

15 Temmuz’da tıpkı bundan 99 yıl önce olduğu gibi yine milli mücadele ruhuyla direniş gösteren Türk milleti; ölüm saçan tanklara, kurşun yağdıran helikoptere, bombardıman yapan uçaklara aldırış etmeden vatanı müdafaa etmiştir. Bu destansı mücadeleyi unutulmaz yapan, vatan evlatlarının sergilemiş olduğu kahramanlıktır.

Tarihten günümüze kadar yaşanan tüm bu destansı mücadele örnekleri göstermektedir ki; bu cennet vatanda bağımsız ve hür olarak Türk Bayrağı’nı dalgalandırmak için güçlü olmak zorundayız. Güçlü olmak için de çok çalışmalıyız.

Bin yıldır bu topraklarda kardeşçe yaşayan insanlar olarak bizi bölmeye, parçalamaya çalışanların karşısında ancak 4 Eylül ruhu ile durabiliriz. Temennim odur ki bu ruh hiç bitmemeli…

 

YORUM YAP