reklam
reklam
DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.955.692 0.514

“Acil Kan Aranıyor”

Yayınlanma Tarihi :
“Acil Kan Aranıyor”

Hasta kan bekliyor. Hasta sahipleri çaresiz. Ameliyathanelerde ameliyatlar zamanında yapılamıyor. Hastaneler ise Kayseri ve Ankara’dan gelecek kanı bekliyor. Doktorlar ameliyat saatlerini gelmesi beklenilen kanın satına göre ayarlıyor. Hastalar, hasta sahipleri, hastaneler, doktorlar sıkıntıda. Vekillerin biran önce yıllardan beri kanayan ve kangren haline gelen yaraya parmak
basması, Sivas Kızılay Kan Merkezinde acil kan stok birimi oluşturması için çalışma yapması bekleniyor.

“Acil kan aranıyor”

Kan sıkıntısı ve çaresizlik hastaların başka illere naklini durduramıyor. Sivas Kızılay Kan Merkezinde yıllardan beri yaşanan ve kangren haline gelen kan sıkıntısının giderilmesi için vekillerin biran önce devreye girmesi ve yaşanan sıkıntıya çözüm bulması bekleniyor.

KEMAL ÇAĞLAYAN-ÖZEL HABER

Hani bir türkü var ya, içler acısı, dinleyeni hüzünlendiren, ağlatan ve  ve bir “off” çektiren

“Hastane önünde incir ağacı,

Doktor bulamadı bana ilacı

Eskiden doktorlar ilaç bulmakta zorlanıyordu, şimdi ise kan bulunmuyor.

Doktorlar kan sıkıntısı nedeniyle  “Off” çekerken hasta yakınları ise kan yokluğundan   ölümle burun buruna gelen hastalarına çare için çalmadık kapı bırakmıyor. Günde iki defa Kayseri ve Ankara’dan  getirilen kanlar ise ihtiyaca cevap vermiyor.

KANLAR KAYSERİ’Yİ GİDİYOR

Sivas Kızılay Kan Merkezi tarafından düzenlenen kampanya ve rutin kan bağışları aralıksız devam ederken, toplanan kanların depolanmak yerine araçlarla Kayseri ve Ankara’ya gönderildiği, Sivas merkezli kan ihtiyacının ise sabah ve akşam olmak üzere Kayseri’den karşılandığı öğrenildi.

DOKTORLAR AMELİYAT YAPAMIYOR

Kan sıkıntısının had safhaya yükseldiği Sivas’ta özellikle ameliyatlarda büyük sıkıntılar çekildiği, doktorların acil ameliyat hariç tüm ameliyatlarını kanın geliş saatına göre ayarladıkları öğrenilirken, acil ameliyatlarda ise doktor ve hasta sahipleri karşı karşıya geliyor.

Doktorlar “ Zamanlı ameliyatlar dışında kan tedariki olmadığı için  ameliyatları ötelemek zorunda kalıyoruz. Bu süreçte hasta sahipleri ile sıkıntı yaşıyoruz.  Sivas Kızılay Kan Merkezinde kan olsa bu bür sıkıntılar yaşanmaz. Hasta sahipleri kan sıkıntısı nedeniyle hastalarını başka illere götürüyor. Mağduriyet dindirilmeli “ dediler

BAŞKAN DOĞRUYOL” ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI

Kan sıkıntısıyla ilgili olarak görüşlerini dile getiren Sivas Kızılay Kan Merkezi Başkanı Fikret Doğruyol ise “ Merkezimiz tam teşekküllü olmadığından  almış olduğumuz kanları  göndermek zorunda kalıyoruz. Bu sıkıntının çözümlenmesi için Sivas’ın Bölge olması gerekli. Yani, alt yapısı uygun, tam teşekküllü laboratuvarları bulunan kan merkezimizin olması gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalarımızı başlattık “dedi.

VEKİLLER GÖREVE

Sağlıkta Sivas’ın en büyük sıkıntılarından birisi olan   kan sıkıntısının giderilmesi ve hastanelerin, doktorların, hasta sahiplerinin yaşadıkları sorunların çözümlenmesi için  Sivas’lı vekillerin biran önce  devreye girmesi ve Sağlık Bakanlığı nezdinde yapılan çalışmalar sonrasında Sivas Kızılay kan Merkezinin tam teşekküllü  hale getirilmesi bekleniyor.

YORUM YAP