reklam
reklam
DOLAR 31,0240 % 0.05
EURO 33,7173 % 0.35
STERLIN 39,3105 % 0.17
FRANG 35,3208 % 0.17
ALTIN 2.022,63 % 0,22
BITCOIN 1.617.518 -0.4

Algılamıyoruz

Yayınlanma Tarihi :
Algılamıyoruz

Kaç zamandır,  başta sosyal mecralarda ciddi bir algıya şahit okuyoruz. Profesyonelce, yerli amatörlerin becermeyeceği kadar uzman elinin değdiği herhalinden belli olan bir algı.

Toplumun kahır ekseriyetinin yıllardır rahatsız olduğu bir sığınmacı göçmen kaçak Ne olduğunu hala bir çoğumuzun anlayamadığı bir insan sevkiyatı ülkemiz üzerinden devam ediyor. Bazıları konakçılar gibi topraklarımızda kalırken, bazıları topraklarımızı güzergah olarak kullanıyor.

Ege kıyılarından Yunanistan üzerinden, “Ver elini Avrupa” dese de, maalesef bir çoğu ya Yunan sahillerine ayak basmadan ya da ülkemiz sahillerinden ayrılmadan canı pahasına bu kısır döngüye devam ediyor.

Ayla bebek hala hafızalarımızda tazedir. Belki yüzlerce binlerce bebek cesedi de sahile vurdu ama bir çoğu görmedi.

Bunlar işin trajedi tarafı.

Ya işin siyasi tarafı neresidir diye sorarsanız.

Ülkemiz son dönemde ciddi, oldukça ciddi bir gizli tehlikeyle karşı kaşıya kaldı.

Kimin ne olduğu belli olmayan genç bir nüfus var, Afganistan’dan Suriye’den kaçan, askerlik çağında gençler.

Bu kadar rahat, elini kolunu sallaya sallaya bu topraklara giriş yapan bu gençler başka yerlere de gitmeyip, kendilerine Yani bir dünya kurmaya çalışıyorlar. Kimi zaman sosyal medya mecralarına düşen, terör estirip, sokaklarda nümayişten yapan bu gençlerin, kendilerine çeki düzen vermeleri için bazılarının yaptığı çağrılara, uyarılara kulak asılmadığı gibi, bu çağrıları yapanlara, faşist ya da faşizan tavırlar takınıldığını iddia etmek Ancak cahillik değilse, ya aptallık ya da ihanet olabilir.

Bu uyarılar aslında oldukça geç kalmış uyarılardır. ABD’nin yerli ve lokasyonda ki  uzantılarının ekmeğine yağ çalan bu çıkışlar, ancak bu ülkeye zarar vermekten öteye gidemez.

Tarih eninde sonunda bu günleri sizlere tekrar anlattığında, bu çanaktan beslenenleri pek hayırla yad etmeyecektir, şüpheniz olmasın.

Yine bu ülkenin,  son dönemde yaşadığı ekonomik  buhranda hatırı sayılır ölçüde pay sahibi olunması, kıt kaynakların paylaşımında paydanın küçülü,  payın büyümesi önemli bir parametredir. Sosyolojik bir travmanın geçiş sancılarını bugün yaşayan bu insanlar, toplumsal değişimde, ciddi travmalar yaşanmanın müdahili olacaklardır.

En kısa zamanda yeni bir güvenlik politikası geliştirilip, derhal uygulamaya konulmalıdır, yarın çok geçtir.

Bizden söylemesi.

Sağlıcakla kalınız.

YORUM YAP