reklam
reklam
DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.078,93 -0.975

Cezayir’i ziyaret eden ilk kadın Milletvekili Rukiye Toy oldu

Yayınlanma Tarihi :
Cezayir’i ziyaret eden ilk kadın Milletvekili  Rukiye Toy oldu

AK Parti  Sivas Milletvekili Rukiye Toy, Cezayir’i ziyaret etti.

Cezayir Büyükelçisi  Muhammet Mücahit Küçükyılmaz’ı makamında ziyarette bulunan  milletvekili Toy, “Sivas’ın Cumhuriyet Albümü” adlı kitabını, “Çift Başlı Kartal” tablosunu ve Sivasspor’un formasını takdim etti, ve  kendilerini  en iyi şekilde karşılayan ve misafir eden başta Büyükelçi olmak üzere tüm elçilik çalışanlarına  teşekkür etti.

Cezayir ziyaretiyle  ilgili olarak görüşlerini dile getiren Sivas Milletvekili Rukiye Toy“ Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Cezayir Koordinasyon Ofisi’nde Koordinatör  Dr. Gökçen  Kalkan ile  TİKA’nın Cezayir’de yürüttüğü faaliyetlerini değerlendirme fırsatı bulduk. Verdiği bilgiler ve misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum.Bu vesile ile dünyanın dört bir yanında başarılı çalışmalar yürüten hariciye mensuplarımızı tebrik ediyorum.”dedi.

TÜRKİYE YÜZYILI

Milletvekili Toy “İçinde bulunduğumuz yüzyılı Türkiye Yüzyılı yapmak için, bölgesel ve küresel ölçekte güçlü ve daha müreffeh bir Türkiye için dış politika elbette başat etkendir. Bu anlamda Ülkemiz, girişimci ve insani dış politika anlayışı ile bölgesel ve uluslararası ilişkiler merkezinde çıkarlarını korurken,  çevremizde de barış, refah ve istikrar kuşağının oluşmasını amaçlamaktadır.

261 dış temsilciliğiyle dünya genelinde 5. büyük temsil ağına sahip Hariciye teşkilatı, kurduğu ve üyesi olduğu uluslararası mekanizmalar ve sahip olduğu küresel düzeydeki iş birliği ağı ile ülkemiz ;sahada ve masada etkin,küresel ölçekte düşünen ve aynı zamanda yerel düzeyde dünyanın dört bir tarafında etkinlik gösteren bir dış politika yürütmektedir.

Cezayir ile ilişkilerimiz 16’ncı Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Üç asrı aşan kader birlikteliğimiz 1830’da Fransa’nın bölgeyi işgaliyle son bulmuştu. Cezayir’le diplomatik ilişkilerimiz ülkenin, uzun süren bir mücadelenin ardından bağımsızlığını kazandığı 1962 yılında tesis edilmiştir.

Bugün ortak tarihimizden beslenen kültürel varlığımız, gelişen parlamentolar arası faaliyetlerimiz, birçok farklı alanda imzalanan anlaşmalar vasıtasıyla iki ülke arasındaki ilişkiler verimli bir zemin üzerinde ilerlemektedir.

İLK KADIN MİLLETVEKİLİ

Türkiye Parlamentosu’ndan Cezayir’i ziyaret eden ilk kadın milletvekili olduğumu öğrenmek beni ayrıca memnun etti. Hassaten şahsım için de çok anlamlı ve faydalı bir tecrübe olduğunu belirtmek isterim.

Bu vesileyle önümüzdeki süreçte barışın ve huzurun hâkim olduğu, zulmün son bulduğu, daha öngörülebilir ve yaşanabilir bir dünya temenni ediyorum.

Cumhurbaşkanımızın liderliğinde güçlü ekonomisi, caydırıcı savunma sanayisi, etkin dış politikası ve diğer her alanda gelişmiş bir Türkiye için durmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.

YORUM YAP