reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

CHP’li Karasu’dan sel felaketinin etkili olduğu ilçe için kanun teklifi

Yayınlanma Tarihi : Google News
CHP’li Karasu’dan sel felaketinin etkili olduğu ilçe için kanun teklifi

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas’ın Gemerek ilçesinde aşırı yağış sonrası meydana gelen sel felaketi nedeniyle zarar gören tarım arazileri için harekete geçti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Sivas’ın Gemerek ilçesinde aşırı yağış sonrası meydana gelen sel felaketi nedeniyle zarar gören tarım arazileri için harekete geçti. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na kanun teklifi sunan Karasu, ilçenin afet bölgesi ilan edilmesini istedi.

Geçtiğimiz günlerde bölgede etkili olan aşırı yağış nedeniyle tarım arazilerinin ve besi hayvanlarının zarar gördüğünü belirten Karasu, ‘’Gemerek ilçe merkezi ve bağlı köylerde aşırı yağıştan dolayı meydana gelen sel felaketinde ekili olan araziler büyük zarar gördü. Çiftçimizin bir yıllık emeği heba oldu’’ ifadelerini kullandı.

Girdi maliyetlerinin tarihi seviyede olduğunu ve çiftçilerin büyük fedakarlıkla üretim yaptığını kaydeden Karasu, ‘’Çiftçilerimizin zararının karşılanması ulusal ölçekli tarım politikasının bir gereğidir’’ dedi.

TEKLİF YASALAŞIRSA BÖLGE AFET BÖLGESİ İLAN EDİLECEK

Selden etkilenen bölgelerin afet bölgesi ilan edilmemesi durumunda yaşanacakların da altını çizen Karasu, ‘’Sel nedeniyle oluşan zararın karşılanmaması durumunda, çiftçimiz borçlarını ödeyemez duruma gelecek, hali hazırda büyük bir güçlükle ödediği kredi borçları nedeniyle önümüzdeki yıl üretim yapması için gerekli olan sermayesi yok olacak, bununla birlikte bölgede önümüzdeki yıl tarımsal üretim faaliyeti gerçekleşmeyecektir’’ şeklinde konuştu.

Teklifin yasalaşması durumunda Sivas’ta dolu yağışından etkilenen bölgeler afet bölgesi ilan edilerek yaşanılan zararın karşılanması için çalışma başlatılabilecek.

YORUM YAP