reklam
reklam
DOLAR 32,5426 % -0.04
EURO 35,0392 % 0.44
STERLIN 40,8793 % 0.57
FRANG 35,6397 % 0.18
ALTIN 2.436,60 % 0,55
BITCOIN 63.504,71 -4.431

Dünyada sesi ve sazı yankılanıyor

Yayınlanma Tarihi :
Dünyada sesi ve sazı yankılanıyor

 

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Âşık Veysel Şatıroğlu’nun Ölümünün 51. Yıl Dönümü Nedeniyle mesaj yayınladı.

Vali Şimşek mesajında “Anadolu coğrafyasının kültürler mozaiği, “Âşıklar Diyarı” Sivas’ımızda yetişen Ünlü Ozanımız Âşık Veysel Şatıroğlu, halk şiirinin ülkemizde öne çıkan en önemli ismi olmuş ve Türk Halk Kültürüne büyük katkılarda bulunmuştur.

Henüz 7 yaşında eline aldığı sazıyla Anadolu insanının hissiyatını, Anadolu insanının öz lisanıyla dile getiren Şatıroğlu, asırlardır süregelen âşıklık geleneğimizi, dilimizin en seçkin ifadeleriyle günümüze taşımıştır.

Ulusal sınırları aşan insancıl, paylaşımcı ve bütünleştirici nitelikteki şiirlerinde kendisini, çevresini, doğayı herkesin bildiği sözcüklerle, yalın ve akıcı bir şekilde anlatan Ünlü Halk Ozanı Şatıroğlu; sevgiyi, kardeşliği ve ölümü eşsiz bir üslupla betimlemiş, birleştirici yönüyle toplumda büyük etki bırakmıştır.

Okuma-yazma bilmemesine rağmen gerçek bir arif ve gönül adamı olan Âşık Veysel, topluma ışık tutan aydın kimliği ile dikkat çekmiştir. Dünyadan ışık alamasa da O, gönlünün ışığını dünyaya ulaştırabilmiş, insanlığın kulak verdiği, feyz aldığı bir değer haline gelmiştir.

Halen de tüm dünyada Âşık Veysel’in sesi ve sazı yankılanmakta, uzun ince yolundan devşirdiği dizeler, türküler, deyişler gönlümüzü ısıtmaya, yolumuzu ışıtmaya devam etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle birlik ve beraberliğin sembolü, toprak dostu Büyük Ozan Âşık Veysel Şatıroğlu’nu, “sadık yârim” dediği kara toprakla buluşmasının 51. yıldönümünde saygıyla yâd ediyor, eserlerinin tüm insanlığın kalbinde sevgi ve barış izleri bırakacağına yürekten inanıyorum.

Ruhu Şad Olsun…

YORUM YAP