Garip bir hal - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri
SON DAKİKA

Garip bir hal

Bu haber 26 Ocak 2022 - 13:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas sanayileşmesini tamamlamak, kabuğunu kırmak üretimini artırmak için sürekli devlet teşviklerini kovaladı. Bazen bürokrasinin azizliğine uğradı, bazen geç kaldı ama her daim en üst seviyeden teşvik bekleyerek yatırım için gözünü devlete dikti. Son birkaç yıldır 6. Bölge teşviklerinden faydalanmanın mücadelesini veriyordu. Cumhurbaşkanı Sivas için daha iyisini yaptı Demirağ OSB’ni cazibe merkezi ilan etti.

Bu, Sivas için bulunmaz bir nimet. Cazibe merkezi ilan edilmesi demek; orada üretim yapacak herkese bina yapımından üretime, kredi faiz desteğinden enerji desteğine, SGK prim desteğinden istihdam desteğine bir çok avantaj sağlıyor. Bu avantajlar sayesinde Demirağ OSB’nin birkaç yılda dolması sürpriz olmaz. Bu da Sivas’ın istihdam ve üretim açısından belli bir seviyeyi geçmesi anlamına geliyor.
Bu pozitif durumun Sivas’ta bayram havası estirmesi lazımdı, lakin gelin görün ki öyle olmadı. Bir aydır birinci OSB ile Demirağ OSB arasında oluşan haksız rekabet ortamını tartışıyoruz. İkinci OSB’ye yatırım yapmayı düşünenler mutlu, birinci OSB’ye şartları zorlayarak fabrika kuranlar pişman ve tepkili. İcraat yaparak tepki almak, yaranamamak dedikleri tam da bu olsa gerek… Bu durumu Ak Parti’nin siyasal iletişimini planlayanların tekrar tekrar irdelemesi gerekir.

Biz kendi cephemizden bakacak olursak aynı şehirde iki farklı uygulama olur mu diye sormakta haklıyız. Yatırımcının birini ödüllendirirken diğerini cezalandırmak niye? Sivas’ın Birinci Organize Sanayi Bölgesinde yatırım yapan bir iş insanı çalıştırdığı insanların tüm maliyetini kendi karşılarken İkinci Organize Sanayi Bölgesindeki yüzde 30’unu devletten alacak. Birincideki çektiği krediye yüzde 15 faiz öderken, ikincideki yüzde 7 faiz ödeyecek… Bu mantıkla birinci OSB’de yatırım yapan birisi on yılda devletten 10 milyon destek alırken, ikincide yatırım yapan tam onbir katı 110 milyon destek almış olacak… Bu kadar çifte standart fazla…
Bu haksız rekabetin ortadan kaldırılması için ayağa kalkan SOSAD, İsmail Timuçin başkanlığında kalabalık bir heyetle Ankara’ya çıkarma yaptı. Sivas milletvekilleri ve BBP Genel Başkanı ile görüştüler. MHP’li Ahmet Özyürek konuyu Devlet Bahçeli’ye taşımış, o da konu ile ilgilenmesi için Celal Adan’ı görevlendirmiş. Adan konuyu kesinlikle Cumhurbaşkanına taşıyacağını belirtmiş, Destici de aynı çifte standarda dikkat çekerek konuyu yakından takip etme sözü vermiş…

Bunlar güzel gelişmeler, yalnız bu işi düzeltmek Ak Parti adına siyaset yapanlara düşer. Zira Cumhurbaşkanı, Demirağ OSB’ni cazibe merkezi ilan ederek Sivas’a büyük jest yaptı. Cumhurbaşkanı bu kararı verirken belki de eksik bilgilendirme nedeni ile Sivas’ta birden fazla Organize Sanayi Bölgesi olduğunu bilmiyordu. Bu eksikliği telafi etmek de Sayın İsmet Yılmaz’a düşer. Madem üç dönem Sivas sizi büyük destekle seçti, madem siz şu anda grup başkanısınız Sayın Cumhurbaşkanı ile istediğiniz zaman doğrudan görüşme imkanına sahipsiniz, bu konuyu da Beştepe’ye taşıyıp çözüm aramak size yakışır.

Aksi takdirde yapılan bu güzel icraat dahi Ak Parti’nin ve sizin hanenize artı değil eksi yazarken, Sivas’ın hanesine de kârdan zarar yazar.