İki Sivaslı - Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri
SON DAKİKA

İki Sivaslı

Bu haber 10 Nisan 2022 - 21:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sivas’tan teknik direktör yetişsin, dışarıda takım çalıştırsın hep istemiştik, hep özlemiştik ama Sivas tarihinde maalesef pek olmadı. Hele her hangi bir ligde müsabakaya çıkan iki takımın başında iki Sivaslı teknik adamın olmasını hayal dahi etmezdik. Çok şanslı olmalıyız ki bu sezon bunu iki kere görme fırsatı yakaladık. Ziraat Türkiye kupasında karşı karşıya gelen Sivasspor ile Ankara gücünün başında iki Sivaslı teknik adam görev yaptı. Sivasspo’un başında Rıza Çalımbay’ı Ankara gücünün başında başka bir Sivaslı olan Mustafa Dalcı’yı izledik. Bu iki teknik adam da Sivaslı olmasına rağmen Futbolculuk ve Teknik adamlık kariyerinde Sivas’ın bir yeri yoktu.

Bu hafta sonu iki Sivaslı teknik adamın yönettiği iki takımın müsabakasını ikinci ligde izleme fırsatı bulduk. Sivas Belediyespor kendi sahasında Adıyaman Futbol kulübünü misafir ederken iki takımın başında da Sivaslı teknik adamlar vardı. Belediyespor’un başında Sivas Demirsporda Futbolcu olmuş , Belediyesporda antrenörlük kariyerine başlamış Yusuf Tokuş görev yaparken, Adıyamanspor’un başında Futbolculuğu ve Teknik adamlık kariyeri Sivas Belediyesporda geçen Özer Karadaş vardı. Karşılaşmada oynan oyun, elde edilen skor bir tarafa iki Sivaslı adamın yönettiği takımların maçını izlemek bana kendimi Sivas adına şanslı hissettirdi.

Bizim kuşak yıllarca her ligde top koşturan Trabzon patentli futbolcuları izleyip iç geçirdik. Neden Sivas’tan futbolcu yetiştiremiyoruz diye hayıflandık. Oysa sebep çok açık ve belliydi. Trabzon futbolcudan önce Teknik adam yetiştirmiş o teknik adamlar gittiği her kulübe birkaç Trabzonlu oyuncu götürmüştü. Trabzonlu futbolcu olur algısı böyle oluştu. Biz şimdiye kadar yeterince teknik adam yetiştiremediğimiz için liglere oyunca da ihraç edemedik. Bu nedenle iki Sivaslı teknik adamın karşılaşmasını izlemek bizim nesil için bir şans.

Şuanda Süper ligde Rıza Çalımbay, birinci ligde Mustafa Dalgıç, ikinci ligde Yusuf Tokuş ve Özer Karadaş teknik adam olarak çalışıyor ve bunların kimlik kartında Sivaslı yazıyor. Tahir Alegöz, Ömer Kalebayır, Ertuğrul Aslan ve Ali Tuna Tanyıldız ise antrenör olarak yıllardır profesyonel görev yapıyor. İnşallah günün birinde bunlarda teknik direktörlüğe terfi eder ve şimdikilere eklenirler. Biz futbolda söz sahibi olmak istiyor ise sadece takımlarımızı üst liflere çıkarmak yetmez bu genç teknik adamların sayısını da çoğaltmamız şart. Önemli bir hususta yetişen antrenörlerimizin sadece Sivasspor ile Belediyespor’un kapısında beklemeden gidip çeşitli kulüplerde çalışmayı başarması olmalı.

Adıyaman Futbol kulübü bu takım, bu oyun ve bu fikstür ile ligde bana göre zor kalır. Ancak Ben Özer hocanın Sivaslı antrenörlerden oluşturduğu bir ekiple çalışmasını önemsiyorum ve canı gönülden başarmasını diliyorum. Özer hoca başarırsa arkadan gelenler içinde yol açılmış olur. Hepsinin yolu açık olsun. Darısı arkadan gelenlere…