reklam
reklam
DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
STERLIN 41,6058 % 0.85
FRANG 36,8443 % 1.98
ALTIN 2.457,99 % 2,80
BITCOIN 66.212,69 -1.072

Kaldığı yerden devam eder mi?

Yayınlanma Tarihi :
Kaldığı yerden devam eder mi?

Kelimelerin anlatmakta kifayetsiz kaldığı kadar büyük bir felaketle karşı karşıyayız. Maraş merkezli iki büyük deprem koskoca ülkeyi ve içinde yaşayan her ferdi etkiledi. Günlük akış, günlük planlar ters yüz oldu. Hayat adeta zemherinin ayazında dondu. Deprem; eğitimi, ekonomiyi, sporu her şeyi etkiledi. Borsa kapatıldı, Okullar 20 Şubat’a kadar tatil edildi, Yükseköğrenimin ne zaman başlayacağı, başlayıp başlamayacağı halen belli değil. Bu şartlarda yarışma ve mücadele içeren sportif faaliyetlerin devamı zaten düşünülemezdi tüm profesyonel ligler Mart ayı başına kadar durduruldu.

 

Şimdi herkes ülkedeki profesyonel futbol liglerinin devam edip etmeyeceğini, edecekse nasıl edeceğini merak ediyor. Hafta içi Futbol Federasyonu ile Kulüpler Birliği ortak bir toplantı yaparak karar almaya çalıştı. İki tarafın da ortak görüş olarak Süper Ligde mücadele eden deprem bölgesinin üç takımı için pozitif ayrımcılık yapılacağı yönünde.  Deprem bölgesinde yer alan üç süper lig takımı var. Adana Demirspor, Hatayspor ve Gaziantepspor. Adana temsilcisinin ligde iddiasının olması nedeni ile hak dondurma talebinde bulunmayacağını düşünen Federasyon, küme düşme mücadelesi veren Hatay ve Antep’in haklarının dondurularak ligin 17 takımla kalan maçlarını tamamlamasını, sezon sonunda iki takımın düşürülüp aşağıdan üç takımın çıkarılması sureti ile gelecek sezon 20 takımla oynanması görüşünü paylaştı.

 

Bu açıklamadan anlaşılan Federasyon Süper Lig ve Birinci ligi kesin kes oynatmak istiyor. Zira Kulüpler Birliği toplantısında bu görüşe itiraz eden her hangi bir kulüp yönetimi olmamış. Bu görüşün ardından Hatay kulübü ligden çekildiğini açıkladı. Antep’ten de bu yönde bir açıklamanın gelmesi an meselesi. Birinci ligin son sırasında bulunan Malatyaspor’un da ligden çekilme kararı duyuruldu. Malatyaspor’un aynı zamanda bunu bir fırsat bilip ligde kalması anlaşılır bir durum.  

 

Sadece bu kadarı yetiyor mu? Yetmiyor. Zira deprem bölgesindeki illeri temsilen profesyonel liglerde Elazığ takımlarını saymasak bile 11 tane futbol kulübü bulunuyor. İki ve üçüncü lig ile ilgili henüz bir açıklama yok. Söz konusu 11 takımın dört tanesi ikinci, üç tanesi de üçüncü ligde mücadele ediyor. İşin ilginç tarafı daha bu kulüplerin yönetimleri bir açıklama yapmamış, bir talepte bulunmamışken, deprem ile alakası olmayan ama düşme çemberine demir atmış bazı kulüplerin yönetimleri kendi beceriksizliklerini depremle örtmek için Federasyona liglerin dondurulması talebinde bulunmuş.

 

Bu olur mu olur burası Türkiye. Ancak bunu bir kere pandemide denedik üç yıldır halen toparlayamıyoruz. Süper Lig ve Birinci Lig devam ederken alt ligler için ayrı bir karar çıkması da düşünülemez. Örneğin İkinci Ligdeki mücadeleye bakacak olur isek düşme potasındaki iki Diyarbakır takımından biri olan Diyarbekirspor belki ligin dondurulmasını ister, ancak grubunda lider olan Amedspor yönetimi istemeyebilir. Zira yaptığı yatırımın karşılığını şampiyonluk olarak alıp lig atlamayı düşünebilir. Keza deprem bölgesinin bir başka ikinci lig takımı olan Urfaspor yine lig atlamayı hedeflediği için liglerin dondurulmasını isteyecektir. Eğer ligleri bu sıralama ile tescilleyip liderleri yükseltecek olur iseler o zaman da liderin hemen altındaki takımların itirazı yükselecektir. Üçüncü Ligde mücadele eden bölge takımlarından grubunda 11. sırada bulunan Arguvan Belediyespor sessiz kalabilir ancak grubunun zirvesinde bulunan Karaköprü Belediyespor ve play off iddiası süren Osmaniyespor’un razı olacağını düşünmüyorum.

 

Diğer taraftan da durup bakıp bunca felaketten sonra nasıl olacak da ligler devam edecek diye haklı bir endişeyi dillendirebilirsiniz. Çokta haklı olursunuz. Ne var ki hayat da bir taraftan devam etmek zorunda, psikolojinin belli bir süre sonra değişmesi de şart. Bu nedenle tıpkı Süper Lig ve Birinci Ligde olduğu gibi tüm liglerin Mart ayından itibaren kaldığı yerden devam etmesi gerekir. Tabi ki depremden etkilenen şehirlerin takımlarına çekilme hakkı tanımak kaydı şartı ile. Diğer türlüsü adaletsizlik olur, adaletin olmadığı yerde de kaos olur, toparlamak güç olur.

YORUM YAP